Kia Ceed 1.4 benzina, echipare Best, culoare piston gray

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
dmc81
psycho driver
Posts: 261
Joined: 02 Jul 2008, 17:41
Auto:
Location: Undeva prin Romania
Contact:

Kia Ceed 1.4 benzina, echipare Best, culoare piston gray

Post by dmc81 »

Salutare,

In curand o sa fiu si eu un posesor al unei Kia Ceed si de aceea m-am hotarat sa postez pe forumul acesta.

AMR 4 saptamani, comanda lansata pe data de 26.06.2008.

Sa ne auzim de bine.

Mihai

DrHigh
W££D
Posts: 105
Joined: 03 Oct 2007, 19:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DrHigh »

1. Bine ai venit, in comunitate Mihai.
2. Asteptare usoara si sa auzim numai de bine
Kia Cee'd 1.4 GSL LX Best - Black Pearl
Kia Sportage 2.0 GSL Premium+P2 - Greyish Silver (tata)
B xx XiY

JB

High's Pearl

adriancomsa
Posts: 51
Joined: 29 May 2008, 08:25
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by adriancomsa »

Felicitari si asteptare usoara.
Eu a trebuit sa astept 3 saptamani si mi-au parut o eternitate.
Sper sa ne dai vesti bune cat mai repede.
KIA Ceed 1.4 GSL LX MT Piston Gray comanda 12.06.2008, achitata 12.06.2008, ridicata 30.06.2008
BV 60MSA ODO=51000
Jurnal: viewtopic.php?f=5&t=2492&start=15&st=0&sk=t&sd=a
Poze: http://www.hi5.com/friend/photos/displa ... d=71027448

cmg_george

Post by cmg_george »

O nimica toata, trec cat ai clipi. sa vezi bucurie cand o sa ai masina:). Numai bine si sa te bucuri de ea multi multi km fara incidenta neplacute.

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

acceasi varianta de echipare si culoare am si eu .....e superba !!! sa o stapanesti sanatos si fara pb !!
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

dmc81
psycho driver
Posts: 261
Joined: 02 Jul 2008, 17:41
Auto:
Location: Undeva prin Romania
Contact:

Post by dmc81 »

adriancomsa wrote:Felicitari si asteptare usoara.
Eu a trebuit sa astept 3 saptamani si mi-au parut o eternitate.
Sper sa ne dai vesti bune cat mai repede.
Vreau sa te intreb cum ai achizitionat masina? Daca ai facut credit auto spune-mi si mie cum e treaba cu factura pe care trebuie sa mi-o dea dealerul dupa ce are seria de sasiu, motor pt. a merge cu ea la banca sa faca plata catre dealer (Mit Motors - Baneasa).

Intr-o saptamana ar trebui sa aiba seria, asa mi s-a spus.

stef
Preafericitul
Posts: 73
Joined: 26 Mar 2008, 16:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by stef »

Deci asta e chiar bataie de joc...
Pot sa stiu si eu cu ce dealer ai tratat la Mit Baneasa?
Cum e posibil sa fi facut comanda atunci si deja intr-o luna sa-ti dea masina.
Eu cand am fost sa fac comanda si sa platesc mi-a zis ca abia a terminat de livrat comenzile din aprilie ( asta pe 19 iunie). Mie mi-a zis ca spera sa mi-o dea pe la jumatea-sfarsitul lui august.
Si tu faci comanda pe 26 iunie ti-o da intr-o luna?
Sa nu ma intelegi gresit, ma bucur pentru tine, dar chiar nu inteleg cum functioneaza livrarile astea. Ai dat spaga? Sau ne ia dupa fatza...?
Doamne.. in ce tara traim...
Kia Cee`d 1.4 Best Griu`ca Pistonu`

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

@dmc81:
Salut,bine ai venit in club,felicitari pentru comanda si asteptare usoara :smt023

@stef:
S-a inteles telepatic cu dealer-ul :P
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Post by Razor »

stef wrote:Deci asta e chiar bataie de joc...
Pot sa stiu si eu cu ce dealer ai tratat la Mit Baneasa?
Cum e posibil sa fi facut comanda atunci si deja intr-o luna sa-ti dea masina.
Eu cand am fost sa fac comanda si sa platesc mi-a zis ca abia a terminat de livrat comenzile din aprilie ( asta pe 19 iunie). Mie mi-a zis ca spera sa mi-o dea pe la jumatea-sfarsitul lui august.
Si tu faci comanda pe 26 iunie ti-o da intr-o luna?
Sa nu ma intelegi gresit, ma bucur pentru tine, dar chiar nu inteleg cum functioneaza livrarile astea. Ai dat spaga? Sau ne ia dupa fatza...?
Doamne.. in ce tara traim...
Referitor la asta. Eu am fost pe 5 iunie la dealer sa le zic ca as vrea o masina Kia Cee'd varianta Best 1.4 Piston Grey si doar in doua saptamani o aveam in fata blocului ( nu am dat nici macar 5 lei )

Cat despre credit-ul auto, intai trebuie sa astepti sa ti-l aprobe banca, iar cand te duci sa semnezi contractul masina trebuie sa fie pe stoc. Daca le dai o carte de vizita sau date de contact ale reprezentantului Kia, bancii, or sa vorbeasca intre ei despre datele necesare identificarii vehiculului. Sunt curios la ce banca ai apelat.

dmc81
psycho driver
Posts: 261
Joined: 02 Jul 2008, 17:41
Auto:
Location: Undeva prin Romania
Contact:

Post by dmc81 »

1. Masina vine intr-o luna pt. ca mi-a zis dealerul ca a intrat in productie si mi-a facut rezervare pt. ea, pt. care am platit si un avans.

NU AM DAT NIMIC LA NIMENI :)

Depinde si ce ai vrut: model, motor, echipare, culoare, optionale. Eu am vrut sa o iau neagra dar pt. aceasta culoare aveam mai mult de asteptat si nu am fost dispus pt. ca vreau in august sa plec in concediu cu noua masina.

Ca fapt divers am un vecin care si-a luat tot Ceed 1.4 Best culoare argintie in 10 zile pt. ca o aveau deja pe drum, probabil comandata de ei pt. stoc. Dealerul din Tineretului. Depinde ce alegi.


2. Creditul il fac la CEC. Mi se pare cea mai buna oferta pt. credite auto si nu le fac reclama.

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Post by Razor »

Tot la dealerul de la Tineretului am apelat si eu. Tot ce pot sa zic e ca nu am avut nici o problema cu ei.

Felicitari pentru achizitie si asteptare cat mai usoara.

dmc81
psycho driver
Posts: 261
Joined: 02 Jul 2008, 17:41
Auto:
Location: Undeva prin Romania
Contact:

Post by dmc81 »

Razor wrote:Tot la dealerul de la Tineretului am apelat si eu. Tot ce pot sa zic e ca nu am avut nici o problema cu ei.

Felicitari pentru achizitie si asteptare cat mai usoara.
Multumesc.
Ce model, echipare ai si de cat timp? Ai idee sunt organizate intalniri cu proprietarii de Ceed prin Bucuresti?

adriancomsa
Posts: 51
Joined: 29 May 2008, 08:25
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by adriancomsa »

Credit auto de la CEC si eu.
Cand a venit seria de sasiu am dus o factura proforma la banca si pe baza ei au facut viramentul.
Eu am avut noroc pentru ca masina era deja produsa si doar trebuia sa fie incarcata si trimisa spre Romanica.
Nu am dat nimik la dealer...doar am avut noroc. Initoal vroiam kompass blue dar daca nu a avut decat piston grey...mie imi place si aceasta culoare. Doar pentru culoare sa astept mai mult.....nu prea mi-a convenit, mai ales ca in august vreau sa plec in concediu si aveam nevoie de masinutza.
Bafta la toti si asteptare usoara.
KIA Ceed 1.4 GSL LX MT Piston Gray comanda 12.06.2008, achitata 12.06.2008, ridicata 30.06.2008
BV 60MSA ODO=51000
Jurnal: viewtopic.php?f=5&t=2492&start=15&st=0&sk=t&sd=a
Poze: http://www.hi5.com/friend/photos/displa ... d=71027448

dmc81
psycho driver
Posts: 261
Joined: 02 Jul 2008, 17:41
Auto:
Location: Undeva prin Romania
Contact:

Post by dmc81 »

adriancomsa wrote:Credit auto de la CEC si eu.
Cand a venit seria de sasiu am dus o factura proforma la banca si pe baza ei au facut viramentul.
Eu am avut noroc pentru ca masina era deja produsa si doar trebuia sa fie incarcata si trimisa spre Romanica.
Nu am dat nimik la dealer...doar am avut noroc. Initoal vroiam kompass blue dar daca nu a avut decat piston grey...mie imi place si aceasta culoare. Doar pentru culoare sa astept mai mult.....nu prea mi-a convenit, mai ales ca in august vreau sa plec in concediu si aveam nevoie de masinutza.
Bafta la toti si asteptare usoara.
Super. Deci cum a venit seria de sasiu pot sa o achit in baza proformei eliberate de dealer.
Mersi pt. informatie.

dmc81
psycho driver
Posts: 261
Joined: 02 Jul 2008, 17:41
Auto:
Location: Undeva prin Romania
Contact:

Post by dmc81 »

In sfarsit, dupa multe peripetii si emotii cu creditul auto, am reusit sa depun azi toata documentatia si s-a efectuat plata pt. noua mea masinutza.
AMR ~ 10 zile.

Dupa cum am mai spus, creditul l-am facut la CEC si desi m-am confruntat cu o birocratie de nedescris, insa merita sa faci creditul la ei pt. ca in comparatie cu alte banci iesi mult mai ieftin la CEC, diferenta de bani fiind undeva pe la 100-140 RON pe luna la rata fata de alte banci.
CASCO l-am facut la ASIBAN - varianta Extinsa (include si asigurarea pt. vandalism) si a costat 2650 lei (rotunjit) cu o reducere de 10% inclusa in suma pt. ca mi-am facut si RCA-ul tot la ei.

PS. Stie careva cat e taxa de poluare (prima inmatriculare) pt. motor 1.4 benzina Euro 4 ?

Cam asta a fost pana acum.

Astept cu nerabdare sa soseasca masina si sa plec la drum cu ea.

Bafta tuturor posesorilor/ viitorilor posesori de Ceed.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”