Sergiu's Black Pro_ceed

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
JoRRdan
Posts: 44
Joined: 12 Apr 2009, 14:14
Auto:
Contact:

Sergiu's Black Pro_ceed

Post by JoRRdan »

Salut fani KIA!

Peste 3 saptamani voi intra in posesia unui KIA Pro_ceed si sunt foarte nerabdator incat am inceput sa numar zilele ramase :D.Masina este varianta best + cateva optionale, culoare neagra cu motorul de 1.4 benzina.Sunt bucuros sa va anunt ca am beneficiat de cateva reduceri si bonusuri incat valoarea masini a ajuns la doar 11500 euro. 8)

Masina a fost comandata la KIA ROM Auto de pe DN1, prea multe despre acest dealer nu prea stiu mai ales cand vine vorba de serviciile oferite si de modul in care le ofera, asa ca daca mai sunt detinatori de masini comandate prin acest dealer i-as ruga sa imi ofere putin feedback :) .Nu stiu ce detalii sa mai dau, cert este ca sunt foarte fericit de alegerea facuta mai ales ca astept masina in sine de ceva timp si ma bucur ca am avut posibilitatea sa aleg acest model.

Sper sa revin cu mai multe detalii si poze odata cu sosirea masinii:P

Pana atunci va doresc multi kilometri fara probleme!

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by quelloo »

salut. bine ai venit printre noi. M-am uitat pe situl de la kia si am observat ca bestul este 10 900. Cam ce bonusuri ai obtinut? si ce optionale ai pus dk vrei sa ne zici desigur:P Cat despre dealer, eu am lucrat cu domnul Marius Geanta dar nush ce sa-ti spun. A fost ok dar a durat mult pana a venit masina dar banuiesc ca nu a fost vina lui :-??. ASteptare usoara si sa ne auzim de bine
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Dainezi
"drive to survive"
Posts: 68
Joined: 07 Mar 2009, 12:37
Auto:
Location: Bacau
Contact:

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by Dainezi »

welcome to the club....asteptare usoara si sa ai grija de ea ;)
Image

kia pro cee'd 1,6 dsl 115 Dakar yellow BC-86-SRN

JoRRdan
Posts: 44
Joined: 12 Apr 2009, 14:14
Auto:
Contact:

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by JoRRdan »

Pei masina a plecat de 10900, deci din start am avut o reducere de 500 de euro, apoi pentru ca am platit integral mi-au oferit inca 250 de euro reducere plus presuri, pachetul medical, sistemul Idle Stop&Go si prima rezivie gratuita.Eu zic ca este destul de ok, facusem eu un calcul cam in jur de 1300 de euro economisesc(daca punem la socoteala si reducerea initiala).Ca dotari optionale: jenti pe 16" tip C, proiectoare ceata, cheie briceag si lampa lectura + suport ochelari.As mai fi vrut cateva pe ea insa bugetul a fost restrans, insa usor usor o sa le pun pe parcurs.(xenon, jenti mai mari 8) ).

Referitor la xenon daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii gen "de unde pot achizitiona, unde le pot monta, manopara, afecteaza garantia" accept orice sfat:D

PS: quelloo poate sti tu referitor la pedalele de aluminiu, daca se pot comanda si separat.Am sunat la service KIA am intrebat in stanga si in dreapta insa nimeni nu a stiut nimic.Oricum daca nu sunt disponibile individual am vazut ca mai exista o alternativa, un set de la Cerato, nu arata la fel de bine dar oricum schimba mult in bine estetica interiorului:P

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by quelloo »

sa o stapanesti sanatos inca o data:P . Referitor la pedalele de aluminiu , nsuh de unde poti lua ( eu le am din fabrica) dar am vazurt ca era un coloeg pe forum care si-a cumparat si i se potriveau mai putin pedala de acceleratie dar pna la ruma parca o rezolvase si pe aceea si dadeau chiar f bn. Fel;icitari pt discounturi, ai negociat f bn dupa parerea mea.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

JoRRdan
Posts: 44
Joined: 12 Apr 2009, 14:14
Auto:
Contact:

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by JoRRdan »

in vreme de criza, negociaza si ei:)))

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by LeCCa »

foarte buna alegerea, bun pret ;) eu ti-as sugera sa ramai la jentile de 16, sunt suficiente si cele tipC arata cel mai bine :P in rest , numai bine, si sa o stapanesti sanatos. :D
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

JoRRdan
Posts: 44
Joined: 12 Apr 2009, 14:14
Auto:
Contact:

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by JoRRdan »

hmmm LeCCa, din cate vad eu din poza ta ai un pro_ceed black cu jenti tip c si esti din prahova:D...se pare ca o sa fim 2 cu aproape aceeasi masina:D..numarul o sa difere:P

JoRRdan
Posts: 44
Joined: 12 Apr 2009, 14:14
Auto:
Contact:

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by JoRRdan »

Fiind motor doar de 1.4, ce sfaturi imi dati ptr a face din el unu mai sprinten?cam pe unde ar trebui schimbata viteza?

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by dox »

Cat mai sus...daca te tine (buzunarul desigur) :D
ODO: 100000km din 06.2008

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by LeCCa »

yup, 2-3 mii de ture e absolut normala, se misca rezonabil. tu avand de 1.4, ideal ar fii sa schimbi in 3000 de ture. apoi, progresive, incepe sa fie sprintena, la 5-6000 de ture se simte cel mai bine :lol: asteapta sa ii faci rodajul ca sa ii dai turele astea, dar apoi sa nu-ti fie teama, e facuta pt turatie mare :wink:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
PMC
Posts: 30
Joined: 30 Mar 2009, 23:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by PMC »

salut si felicitari pt alegere (a mea e tot un Pro black, luat tot de la Baneasa in 30 martie '09) si pana acum 1400 km fara pb.din pacate nu am prins reducerea de 500 euro sau posibilitatea de a adauga optionale in schimb am primit alarma + senzori parcare + presuri + pachet legislativ + primele 2 revizii gratuite dar am platit scutul plastic motor (400 ron). Menajeaza motorul in primii 100 km si mai mult chiar, pana sa o turezi serios (scrie si in carte ce trebuie sa faci). Desi este un 1.4 si are un cuplu mic la turatii mari il simt mai sprinten (cel putin asta e senzatia) de la turatii mai joase decat un Focus 2007 1.6 benzinar 100cp si cuplu 150nm/4000rpm! Asta e o masina si un motor (1.4) pentru mers omeneste, calm si sigur dar se poate misca (cat de cat) atunci cand este nevoie...nu este o alegere rea avand in vedere si economia de banii facuta cu acest motor. Consumul meu (in primii 1400km) se situeaza la un 6.5 extra si peste 10 urban (poate 11-12 in zone de trafic static cum e Bucurestiul). Bafta la asteptat (apropo eu am avut termen 14 zile si s-a respectat intocmai! cu plata integrala)
Proprietar de Pro Cee'd Black Pearl de care sunt mandru si incantat ;)
Manager Trupa de Dans SobiS (http://www.scoaladedanssobis.com)

JoRRdan
Posts: 44
Joined: 12 Apr 2009, 14:14
Auto:
Contact:

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by JoRRdan »

Eu am dat comanda pe 7 aprilie si initial mi s-a spus ca in jurul datei de 15 mai o sa soseasca, dar la o a doua vizita la reprezentanta mi-au spus sa ma astept ca in jurul a 7 8 mai sa soseasca lucru care m-a facut fericit:).de abia astept sa o ridic si sa o scot la plimbare:D pe un drum bucuresti cheia:p.referitor la motor nu pot sa ma astept la o putere de nestapanit dar nici puturos, adev este ca ptr o masina sport si la frumusetea ei merita unul mai puternic dar fiecare dupa posibilitati:(...oricum am facut o comparatie intre cealalta masina detinuta, un nissan de 1.6 110 cai si cuplu de 141 nm si motorul de pe pro_ceed si nu ar fi diferente prea mari dupa cum stiti 109 cai si 137 nm.daca se misca ca nissan-ul eu sunt fericit:D...as avea o intrebare, sti careva cate boxe exista in varianta best?(mentionez ca m-a vrajit mult prea mult volanul incat in spate nu m-am urcat:P:)) )

JoRRdan
Posts: 44
Joined: 12 Apr 2009, 14:14
Auto:
Contact:

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by JoRRdan »

nu stie nimeni?

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Sergiu's Black Pro_ceed

Post by chubby »

JoRRdan wrote:nu stie nimeni?

exista 6 difuzoare:2 spate 4 fata
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”