Kia CEE'D sau Renault Megane Sedan

dj pavo
Posts: 14
Joined: 05 Apr 2008, 15:08
Auto:
Location: Constanta

Kia CEE'D sau Renault Megane Sedan

Post by dj pavo »

Salut, sunt nou pe acest forum si am nevoie de niste sfaturi. Am de ales intre un Renault Megane Sedan 1.6 16v nivel de echipare Privilege si un C'eed Sporty Wagon. Pana acum m-am hotarat doar in privinta nivelului de echipare la Renault. La C'eed mai astept ideei de la voi. Cam la ce pret ar ajunge un c'eed la nivelul de echipare egal cu al meganului? :wink: Ce model sa aleg intre cele doua? Garantia nu prezinta pentru mine un avantaj. Deoarece nu imi convine sa fiu legat de ei 7 ani de zile , sa nu am voie sa schimb nimic pe masina. Astept sfaturi!

Cateva caracteristici tehnice de la motorul de 1.6 16v 110CP de la Renault:

Cilindree (cc) 1598
Numar de cilindri / Numar de supape 4 / 16
Raport compresie 10:1
Putere maxima (CP DIN) tr/mn 110/6000
Cuplu maxim Nm CEE tr/mn 151/4250
Injectie multipunct
Carburant benzina fara plumb
Tip cutie de viteze manuala, 5+1 trepte
Tip transmisie 4x2
FRANE
Fata discuri ventilate
Spate discuri pline
A.B.S. + A.F.U. (Asistenta la Franarea de Urgenta)
PUNTI
Fata tip Pseudo Mac-Pherson cu brat inferior rectangular si bara antiruliu
Spate ax suplu cu puncte de fixare exteriorizate si epura programata-resorturi elicoidale
PNEURI
195/65R15 / 205/55R16
PERFORMANTE

Viteza maxima (km/h) 193
0 - 100 km/h (s) 11.1
DIRECTIE
Asistata electric variabila
Diametru de bracaj intre trotuare (m) 10.7
CONSUM

Urban 8,8
Extraurban 5,7
Mixt 6,8
Emisii CO2 (g/km) 163
CAPACITATE
Rezervor carburant (l) 60
Portbagaj (l) 520
DIMENSIUNI
Lungime X Latime X Inaltime 4498 x 2026 x1460
Masa proprie rulanta (fara sofer) (kg) 1200

christian82
Posts: 62
Joined: 24 Feb 2008, 12:58
Auto:
Location: Bucuresti

Post by christian82 »

Poate fi un argument subiectiv, insa eu nu o sa imi mai iau vreodata renault sau by renault. Am ajuns la concluzia ca masinile frantuzesti au motoare bune, insa nu sunt deloc inchegate, poate peugeot sa fie alta clasa, insa renault megane facut in turcia nush ce sa zic. Are unchiul meu si nu e foarte multumit. Are chiar de 1.6 si mi-a spus k se astepta la altceva de la o astfel de masina. Apare si intrebarea fireasca pe care mi-am pus-o si eu inainte de a face alegerea:In al catelea an de productie a intrat megane 2?
1.4 GSL LX MT BEST piston grey
comanda: 22.02
serie: 06.03
livrare: 28.03
http://picasaweb.google.com/cristianvoi ... istianSKIA

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

nici eu nu te sfatuiesc sa-ti iei renault...are un prieten de-al meu renaul 1.4 hatchback si are doar 30 mii de km si cand mergi in el ai impresia ca se dezintegreaza...scartaie din toate colturile...cand e oprota si deschizi usile...ai impresia ca sunt usi de daciute care sunt gata sa le cada fetele...si asta dupa 30 mii de km...


dar pana la urma e alegerea ta!
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

dj pavo
Posts: 14
Joined: 05 Apr 2008, 15:08
Auto:
Location: Constanta

Post by dj pavo »

Generatia Megane a cunoscut foarte multe schimbari. M-am documentat bine! :D Modelele pana in decembrie anul 2006 adica modelul Megane Sedan 2.1 aveau mari probleme. Din decembrie anul 2006 s-a trecut la modelul 2.2 care se evidentiaza prin face-lift. Prin aceasta trecere s-au facut schimbari si estetice si mecanice. Se pare ca unele probleme au disparut. In legatura cu tara de fabricatie mai trebuie sa ma gandesc. Deocamdata pentru mine Meganul este in avantaj. In Turcia sunt mai multe fabrici: Mercedes, Hyundai, Iveco, MAN, Renault etc. Din punctul meu de vedere nici Slovenia nu este stralucita. Astept pareri. Nu vrea sa fac o alegere gresita.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

..mda, la mine a fost strict subiectiv: nu m-am simtit confortabil in postul de conducere xcat am reglat scaun, volan, bordul nu mi-a placut... apoi sa nu mai vb de siguranta pasiva, dotari, pret ! alegere usoara!

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

dj pavo
Posts: 14
Joined: 05 Apr 2008, 15:08
Auto:
Location: Constanta

Post by dj pavo »

in plus pretu si comfortul conteaza! pretul meganului 14800euro full options

Marius*
Posts: 4
Joined: 05 Apr 2008, 10:37
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Kia CEED sau Renault Megane Sedan

Post by Marius* »

dj pavo wrote:CONSUM
Urban 8,8
Extraurban 5,7
Mixt 6,8
Am fost posesorul unui Megane din 2004 cu motor 1.6 16v, pe care l-am cumparat de nou si voi puncta cateva minusuri ale acestei masini.
Consumul, te pot asigura ca aceste valori le vei atinge numai daca conduci cu 40Km urban si maxim 90Km extraurban.
Impresia mea despre aceasta motorizare a ramas ca este foarte insetata.
Un alt dezavantaj este valoarea la revanzare, foarte slaba!
In privinta celeilante optiuni nu pot spune nimic intrucat nu sunt posesor de Kia.
Bafta !

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

1. Nu se poate compara sedan cu break! e altceva! din start problema e pusa gresit.

2. Le-ai condus pe amandoua?

3. Poti cumpara sedan daca iti place mai mult decat break...

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

Eu dispuneam de 13.000 euro si printre optiuni se numara si Reno Megane Sedan Manager 1.6 16v. Dupa teste,cercetari de piata,multe informatii m-am oprit la Cee'd :wink:
l.e: e facuta in slovacia,nu slovenia iar piata auto de acolo e foarte dezvoltata :wink:
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by Riky »

asa este..eu am fost in slovacia si din cate am vazut si kiar asa este....si peugeot are fabrica acolo..dar cum iti spuneam...alegerea este a ta!
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

catalin1984

Post by catalin1984 »

Una peste alta preatul reviziilor la masinile frantuzesti, sa nu mai spun al pieselor: Este foarte aberant!

Pot da multe exemple de piese care costa foarte mult si nenumarate exemple de revizii facute la dealeri renault/peugeot/citroen.

Din motivele astea eu nu voi avea niciodata o masina de conceptie rrrrrrrrrrrraaaaaaita.

Cipp
Posts: 40
Joined: 19 Nov 2007, 12:47
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Cipp »

Fratilor, dar spuneti-mi si mie, ce masina consuma in oras esact atat cat scrie la carte. Ce valoare la revanzare va avea Cee'd? Iar despre scorurile la revizii, am ajuns la concluzia ca toti dealerii au cam aceleasi preturi si la manopera si la piese. Adica foarte mari!!!

Eu nu sunt partizanul Renault, dar sunt sigur de un singur aspect: Megane este un exemplar care nu mai are problemele semnalate de posesorii de Cee'd ca boli ale copilariei. Iar in ceea ce priveste garantia, sa fim seriosi, puteau sa dea si 10 ani, o sa vedem cati dintre proprietari vor renunta la garantie dupa 3-4 ani...
FIAT Albea 2006
Grigio Underground

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Post by mr_wizard »

Eu zic sa faci un drive-test cu amandoua si poate asa te vei hotari cel mai bine. Alegere usoara si multa bafta!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

eu la am pe amandoua (doar ca nu e SW). foarte incantat de ambele masini, nu am avut absolut nici o problema. cu megane-ul am acum vreo 38000 de km, cu kia "doar" 18000 km. daca ai rabdare citeste ce am scris despre ele in jurnalul meu de bord. daca ar fi sa fac alegerea acum in locul tau, dintre cele doua as alege...un ceed SW cu motor de 1.6.
cateva impresii, ca sa le raspund si altor colegi de forum:

la consum intre megane de 1.6 si ceed de 1.4 - castiga megane-ul
garantie - castiga kia, speram sa se si inlocuiasca piesele de motor peste 6 ani

costul pieselor: castiga renault, e putin mai ieftin, insa in mare cam toate preturile sunt cam la fel la cam toate marcile "straine"

costul reviziilor: castiga renault, comparand costul primei revizii. motorul fiind insa cu distribuita pe lant la kia, va aparea o revizie mult mai ieftina decat a megane-ului

peugeot nu este deloc alta clasa, e o masina cu multe probleme dar are un cumparator "atipic" - adica nu prea isi critica masinile (probabil ca se gandesc ca lpatesc cam cu 3-4 mii eur mai mult pe masini din aceeasi clasa-dotari cu concurenta)

pozitia la volan e mai inalta la megane, scaunele mai moi, suspensia mai moale - unora le place asta, altora nu

fabrica din turcia unde se asambleaza megane-ul sedan e una din cele mai dezvoltate si tehnologizate fabrici din lume ale Renault

dotarile celor doua masini din punctul de vedere al sigurantei active si pasive sunt sensibil apropiate

megane ofera solutii tehnice mai vechi cu 4-5 ani decat ceed, si nici nu ai dotarile

fa un drive-test cu amandoua si ai sa te hotarasti tu. oricum, eu consider ca, pentru a fi deplin multumit de masina pe care ai sa o alegi si pentru a nu avea nici o problema, trebuie sa ai si un "gram de noroc".
asa ca iti urez: Noroc!
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

dj pavo
Posts: 14
Joined: 05 Apr 2008, 15:08
Auto:
Location: Constanta

Post by dj pavo »

Am facut un drive test cu amandoua. Intradevar mie imi place comfortul si de aceea m-am simtit mai bine in Megane. La c'eed mi-au placut foarte mult stopurile, faptul ca are iesire pentru i-pod si cam atat. Cred ca voi achizitiona pe cea frantuzeasca. Am ramas cu gandul la ea, imi e draga. Imi place sa conduc noaptea si de aceea ma deranjeaza lumina din bordul de la ceed, la megane este o lumina bej. Va multumesc mult pentru mesaje si sfaturi dar la pretul de 14800 cu tva si full options voi achizitiona Renault Megane Sedan.
La test drive-ul cu ceed mi s-a parut ca masina abia se taraste ca e grea, si motorul era de 1.6.

Locked

Return to “Versus”