[Tutorial] Scartait volan

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
inczelacc
Posts: 32
Joined: 24 Jul 2008, 11:11
Auto:
Location: m-ciuc
Contact:

[Tutorial] Scartait volan

Post by inczelacc »

Nu stiu daca mai este deranjat de problema asta cineva, dar m-am uitat pe site-urile maghiare si acolo apare destul e frecvent.

Este vorba de faptul, ca plasticul de pe spatele volanului scoate sunete enervante cand se misca volanul, mai ales la parcare, in sens giratoriu etc..depinde cat de tare e apucat.

Eu m-am documentat si am si gasit o rezolvare, care la mine a tinut o saptamana, dupa aia a reaprut problema. Acum am verificat, si am mai strans putin sauruburile..si acum iar e liniste dar nu stiu pana cand.

Solutia este punerea de piulite la suruburile care tin partea de sus a bucatii de plastic.

Daca e interesat cineva pot sa postez si poze cu rezolvarea....

Daca stie cineva solutie mai buna il(o) rog sa posteze aici.
1.4 Best, Oil Blue

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scartait volan

Post by doio77 »

Ia posteaza niste poze totusi, poate altcineva are o idee si mai buna , asa stie de unde sa plece.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

inczelacc
Posts: 32
Joined: 24 Jul 2008, 11:11
Auto:
Location: m-ciuc
Contact:

Re: Scartait volan

Post by inczelacc »

mai antai vad ca trebuie sa le pun pe net undeva..iar dupa aia sa dau url-ul..vai ce complicat e
1.4 Best, Oil Blue

inczelacc
Posts: 32
Joined: 24 Jul 2008, 11:11
Auto:
Location: m-ciuc
Contact:

Re: Scartait volan

Post by inczelacc »

mai intai trebuie scos airbagul din mijlocul volanului cu ajutorul unei chei torx40
ImageImage
ImageImage

se vede interiorul volanului si sunt puse sageti la suruburi

la cele 2 suruburi din partea de sus trebuie puse piulite intre partea de metal si partea de plastic..apoi trebuie pus totul la loc.
Pozele se pot vedea si aici: http://ceed.fotopic.net/c1678932.html

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Tutorial] Scartait volan

Post by doio77 »

Nu afecteaza functionalitatea volanului sau airbagului cu nimic oare, daca umblam noi acolo. Sau sa nu isi dea seama aia la service?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Tutorial] Scartait volan

Post by djniki4 »

Simpla si cea mai usoara operatiune si in aceelasi timp cea mai utilia si ieftina este sa cumparati un spray WD-40(sau facem o intalnire si v-a ajut pe cei care aveti aceasta problema). Nu e nevoie decat de doua "pasuri" la imbinarea celor doua plastice, apoi miscat un pic de plastice sa intre intre ele si zgomotul disparte instant. Nu merita desfacut volanul.

Cativa colegi pot confirma, spray-ul WD-40 e chiar bun pt aceasta operatiune, si nu numai.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”