problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by abulurd »

Am o problema: cand alimentez cu benzina masina, din cauza presiunii cu care vine benzina de la pompa, se opreste alimentarea (face "tac-ul" care ar trebui sa-l faca cand s-a umplut rezervor). Este frustrant pentru ca stau destul de mult sa fac plinul.

Nu stiu daca se intelege prea clar problema mea, sau daca am fost eu destul de explicit, dar poate a mai avut cineva problema asta si a gasit solutia.
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

aurash86
Posts: 25
Joined: 22 Aug 2009, 11:15
Auto:
Location: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by aurash86 »

Pateam si eu asta...la inceputuri....

Incearca sa nu mai bagi pompa adanc in rezervor, tine'o mai sus. Nu stu care e faza, probabil se face presiune in interior ceva. Insa eu nu mai am problema asta acum :oops:

Sanatate
Cee'd 1.4 GSL LX MT Dakar Yellow
ODO: 44.000km
PH-86-GHK

Poze aici!

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by abulurd »

Merci de sfat, o sa incerc si asa, desi am masina din noiembrie 2008 si aproape 11k km parcursi, iar problema a aparut destul de recent.

In rezervor este un fel de piedica de culoare alba, sau ceva de genul asta, pe unde intra benzina. Am impresia ca s-a deplasta in jos mai mult decat era cazul, mentionez ca la mine "chestia" se deplaseaza sus-jos pe teava de la rezervor, iar in momentul cand introduc pistolul, ca sa bag benzina, se duce in jos destul de mult si coroborat cu presiunea din pompa se opreste alimentarea ... sau cel putin asta cred eu ca se intampla ... poate ma insel.

Multumesc,
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by Nesta3 »

mergi la service...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by Skyppy »

tu ai bani sa faci plinu ? :o

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by iulian2007 »

chestia aia alba de care zici tu ca se deplaseaza e o clapeta, care la introducerea pistolului, ar trebuii sa se deschida ca o usita (deci are numai o balama, ca sa zic asa....)

daca se deplaseaza sus / jos eu zic ca nu e ok....

poate ne mai zic si alti alte pareri...
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Re: problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by gabz »

exista o clapeta cu balama in rezervor??

wow, nu am observat niciodata, tinand cont ca de fiecare data cand fac plinul ma uit cu groaza cum cresc cifrele ale de la "total suma"
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

Re: problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by dydysoft »

Este o problema des intalnita, apare din cauza ca conducta de refulare a gazelor este obturata cu mizerie.
langa orificiul unde introduceti pistolul de benzina/motorina, se mai afla un orificiu de cca 5 mm, pe acolo comunica rezervorul cu exteriorul, iasa acea presiune formata la umplerea cu combustibil.
De obicei se blocheaza cand se merge mai multi km pe ploaie, pe un drum murdar, noroios, etc, se curata relativ usor, nu este nevoie de service.
Eu stiu de chestia asta din peco, nu reuseam sa fac plinul la fosta masina, pana a venit un angajat, a bagat o scobitore pe acel orificiu, a miscat de cateva ori si asta a fost tot.

Acea clapeta din interior, este de fapt o protectie antifurt, inainte se obisnuia sa se fure combustibilul cu un furtun.... este pur si simplu o usita de tabla cu o balama, care se deschide spre interiorul rezervorului, nu spre exterior! Daca se deschide spre exterior, cineva a bagat un furtun in rezervor sa scoata benzina, iar la tragerea afara a acelui furtun, s-a dat peste cap acea usita.
Bafta.

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by abulurd »

@Skyppy - inca mai fac plinul, rar, dar il fac ;)

@dydysoft - merci, am observat orificul de care zici, sau cel putin cred ca exista acolo. Acum imi este lene sa ma duc la masina, mai ales ca este intuneric, dar maine ma voi inarma cu scobitori si cu o sarmultita, poate reusesc sa rezolv problema fara sa ajung in service.
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by Nesta3 »

mai bine stai potolit..du-te in service
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
dydysoft
Posts: 35
Joined: 26 Jan 2010, 08:18
Auto:
Location: sibiu
Contact:

Re: problema cu rezervorul la alimentarea cu benzina

Post by dydysoft »

abulurd wrote:@Skyppy - inca mai fac plinul, rar, dar il fac ;)

@dydysoft - merci, am observat orificul de care zici, sau cel putin cred ca exista acolo. Acum imi este lene sa ma duc la masina, mai ales ca este intuneric, dar maine ma voi inarma cu scobitori si cu o sarmultita, poate reusesc sa rezolv problema fara sa ajung in service.
Ai grija ce faci, incearca sa scoti mizeria afara, nu sa o impingi in interiorul rezervorului.
Daca nu crezi ca ai dexteritate, mai bine mergi in service, au ei aspirator special pentru asa ceva.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”