Ciricait ciudat la motor

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Ciricait ciudat la motor

Post by marius01 »

De ceva timp cand accelerez mai brusc ( si la turatia de aprox 3500rpm) se aude un ciricait la motor de parca ar fi o dacie cu gazolina( cei care au folosit stiu zgomotul). Si un prieten de al meu care are acelasi tip de ceed 1.4best are aceiasi problema , se aude ciricaitul si la el .Amandoi alimentam de la OMV-ul de langa REAL cu Carrera 95. A mai intalnit cineva problema???
KIA Cee`d 1.4 BEST

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Ciricait ciudat la motor

Post by ionutz »

Eu am patit cand alimentam cu efix de la rompetrol, schimba statia peco si alimenteaza cu premium 95 de la Petrom si revino cu impresi!La mine a disparut dupa 2 plinuri de la petrom si de atunci am alimentat doar de la Petrom.
Inainte alimentam doar Efix de la Rompetrol si mergea bine, pana cand brust a aparut zgomotul specific daciilor alimentate cu gazolina(parca tacanea avansul :lol: )
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Ciricait ciudat la motor

Post by marius01 »

Si eu care voiam sa alimentez acum de la rompetrol efix95. Pana acum am bagat numai de la OMV
ionutz wrote:Eu am patit cand alimentam cu efix de la rompetrol, schimba statia peco si alimenteaza cu premium 95 de la Petrom si revino cu impresi!La mine a disparut dupa 2 plinuri de la petrom si de atunci am alimentat doar de la Petrom.
Inainte alimentam doar Efix de la Rompetrol si mergea bine, pana cand brust a aparut zgomotul specific daciilor alimentate cu gazolina(parca tacanea avansul :lol: )
KIA Cee`d 1.4 BEST

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”