...strange frana de mana sa tina mai tare

Cum se rezolvă diverse probleme
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: ...strange frana de mana sa tina mai tare

Post by danycxxx »

Si la mine se aude asa. Ma gandesc ca frana de mana nu tine chiar asa de bine ca si pedela, iar cand eliberez pedala, daca masina e in panta se mai deplaseara 1 - 2 cm.

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: ...strange frana de mana sa tina mai tare

Post by favug »

Salut,
am fost la ITP in prima saptamana din martie si mi s-a dat revenire din cauza ca roata spate dreapta nu tinea la frina de mina.
Planul meu initial era sa ma duc la Vaslui sa fac ITP-ul, dar din cauza unor probleme financiare a trebuit sa rezolv in Iasi = > a trebuit sa ajung la Klado.
A durat 4 h ca sa descopere care era problema - cablul frinei de mina de pe dreapta era intepenit.
Domnul de la receptie de treaba si serviabil...nu acelasi lucru pot spune cu mecanicii care m-au acuzat ca as fi mers cu frina de mina trasa desi lucrul asta nu s-a intamplat.
Au un LCD in sala de asteptare, asa ca am vazut cum incercau sa vada cum tine, iar la sfarsit, cind trageau levierul rotile inghetau - nu au banc de proba ca la ITP, proba era in drifting...
Important era ca atunci cind se tragea frina de mina rotile inghetau.
Merg la ITP a doua zi, cu un dezechilibru acceptabil intre cele 2 roti, dar frina a tinut si omul mi-a dat OK fara probleme.
Folosesc frina de mina doar cind masina stationeaza in combinatie cu lasatul in viteza.
Astazi am avut ocazia sa probez frina de mina intr-o panta.
Am oprit masina cu frina de picior, apoi am decuplat-o tragand usor frina de mina sa vad cum tine. Spre surpriza mea am constatat ca atunci cind am ajuns la capatul cursei levierului masina a mai inaintat ~1,5 - 2m.
Am repetat aceeasi procedura, de data asta tragand levierul brusc - frinarea s-a facut la fel cind levierul a ajuns la capatul cursei.
Neclaritatea mea tine de comportamentul frinei de mina la 1 saptamana dupa ITP. Ce s-a intamplat de atunci inghetau rotile si acum nu? Nu s-a mers cu frina trasa, nu s-a facut drifting....
Nu am pretentia sa inghete masina la 3 clickuri ale levierului, dar nu inteleg cum de apare o diferenta atat de mare la un interval atat de mic de timp.
Ce parere aveti?
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ...strange frana de mana sa tina mai tare

Post by Ogy »

Mai mergi o data in service. La mine dupa aproximativ 12000km de la prima revizie (unde s-a verificat si frana de mana) "ingheata" de pe la dintele 4-5.
Acelasi stil de parcare.

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: ...strange frana de mana sa tina mai tare

Post by favug »

Nu vreau sa mai trec pe la Klado.
Ma voi duce la Rodav odata cu revizia 2.
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: ...strange frana de mana sa tina mai tare

Post by favug »

Salut,
Duminica 21 martie am iesit din oras spre Metro pentru prima data de la reglajul frinei de mina efectuat la Klado pe 2 martie.
La ~80km/h am sesizat trepidatii in spate si am tras repede in parcarea de la Metro.
Cind m-am coborit din masina m-a lovit un miros de ferodou incins la roata unde Klado facuse interventia (dreapta-spate).
Am accelerat putin masina si am tras levierul sa vad cum se comporta:
- roata stinga spate care ingheta cind am intrat la Klado in service nu mai tinea,
- roata dreapta tinea.
Avind in vedere ca la Klado statusem 4h pentru ca sa isi dea seama baietii ca era un cablu blocat de la mizerie si mi-au si zgiriat masina, am decis sa merg la Bosch de linga magazinul de scule.
La intrare mi-au facut test de frina, au gasit problema:
- roata stinga avea factor de frinare 18% (limita minima),
- roata dreapta avea sabotul montat putin mai in afara si freca - factor 19%.
La iesire > test de frina din nou - 24% ambele roti.
Toata treaba a durat 1h jumatate + verificari de lumini/lichide gratis.
Am iesit cu ea din nou pina la Metro - verificat temperatura rotilor spate - ok.
Concluzie:
in cazul in care nu sesizam trepidatiile, care erau relativ usoare, si nu opream imediat, continuam sa merg cu 120 km/h, ce se intimpla cu roata mea dreapta-spate in urma "reglajelor" celor de la Klado?
Recomandare:
nu folositi Klado service!
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

Edu
Posts: 83
Joined: 01 Jul 2008, 22:16
Auto: ----------------

Re: ...strange frana de mana sa tina mai tare

Post by Edu »

Subscriu si eu la problema.

Am fost respins la ITP din cauza asta. Am fost la MIT Baneasa si s-a rezolvat repede. M-au bagat fara programare si la sfarsit m-au dus la alt service cu ITP unde au verificat pe banii lor daca tine cat trebuie.

Binenteles ca nu m-a costat nimic, ca doar e in garantie. :)

Nota 10 pt Mit Baneasa. =D>
Kia Cee'd 1.4 Best, Casa White

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”