Accesorii Cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

nici mie nu-mi place insa nu ma gandesc sa-l schimb(deocamdata). Doua lucruri am sa va spun: 1. am intrebat de baton corector etc (ca am o zgarietura pe portiera) si mi s-a spus cam balbait de altfel, dupa ce am insistat ca am vazut catalogul acela de pe forum din Elvetia, ca ei isi prepara culoara in atelier. 2. Cand mi-am luat masina-n iulie, a fost pe stoc...cam singura si desi nu era abyss si era "ulei" am luat-o "cheala" ca multi altii de pe forum insa mi-am dorit o cotiera si proiectoare (ca mi s-a spus ca-s utile si nu prea :) ) si cand am intrebat de preturile cum se spune, after-sale, mi s-a spus ca proiectoarele fata de ~150euro la comanda, ele sunt 500 euro montate ulterior, iar cotiera care era 30 euro, acum e 500 euro! Asa ca ma gandesc ca n-o sa-mi cada mana fara cotiera :wink: si cand va fi ceata intensa voi trage pe dreapta, de e necesar :). Asa ca nu e prea convenabil cu optionalele astea... :?
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

calin sb
Posts: 55
Joined: 18 Aug 2007, 17:41
Auto:
Location: sibiu

Post by calin sb »

150 Euro proiectoarele la configurarea masinii?? Eu am platit 65 E pt proiectoare in mai.
Dar 500 E pt proiectoare sau cotiera e strigator la cer!
Astia chiar nu stiu cum sa indeparteze clientii!
Iar la materiale promotionale, daca costul de productie e 100, ei ar trebui sa le dea cu 75-85, nu cu 120! Adica isi fac reclama pe banii nostrii!
Rusine!

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Din cate am auzit, montarea proiectoarelor de ceata necesita si/sau schimbarea bloculuide lumina, adica a manetei respective de la volan.Sau o varianta mai simpla ar fi montarea unui intrerupator si a unui eventual releu pentru proiectoare.Poate este cineva in masura,care cunoaste cum s-ar pute monta proiectoarele la varianta best , care nu le are.Nu stiu daca cee`d-ul are "intrerupatoare moarte " sau locasuri unde s-ar putea monta asa ceva , asa cum aveau vechile Dacii.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Daca la proiectoare ar exista o explicatie pentru pretul ridicat (desi 500 euro e cam mult totusi) ... la cotiera am mari indoieli.
@Ciolin, poti face niste poze si sa le urci aici sa vedem ezac cum apare spatiul dintre scaune fara cotiera? Poate se poate adapta ceva, mai usor si evident, mai ieftin :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

micc2611
Posts: 15
Joined: 15 Oct 2007, 20:54
Auto:

Post by micc2611 »

si la alte marci montajul proiectoarelor de ceata ulterior costa la fel.Trebuie schimbat calculatorul de bord - nu blocul de lumini . iar la unele marci si bara fata.Asta este motivul pentru care costa atat de mult.Pentru cotiera fata nu am explicatii
Semnat: unul care a renuntat la ceed. Vezi topic ... ceed disponibila

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Cotiere am vazut in diverse magazine cu accesorii auto, dar chiar si la carrefur,dar probabil ca trebuie masurat spatiul dintre scaune ca sa se poata gasi una adecvata locului respectiv.

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

cotiera

Post by tcapote »

mie mi-e sa nu trebuiasca si tunelul dintre scaune pana la consola inlocuit... pentru ca tunelul de la Base/Best FARA COTIERA, nu are balamalele in care se prinde cotiera la spate si nici dispozitivul in care stau paharele sau dozele de cola... care sunt jos in spatele cotierei pentru a deservi locurile din spate...
oricum, te poti astepta la orice...

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Re: cotiera

Post by Rapidel »

tcapote wrote:mie mi-e sa nu trebuiasca si tunelul dintre scaune pana la consola inlocuit... pentru ca tunelul de la Base/Best FARA COTIERA, nu are balamalele in care se prinde cotiera la spate si nici dispozitivul in care stau paharele sau dozele de cola... care sunt jos in spatele cotierei pentru a deservi locurile din spate...
oricum, te poti astepta la orice...
Eu am vazut la un supermarket, nu mai stiu unde, o cotiera universala .Nu am studiat-o prea mult pentru ca una este sa o vezi in magazin si alta este sa ai date despre dimenisuni , dar banuiesc ca cei care au fabricat-o si-au luat niste date pentru dimensiuni care sa acopere o plaja cat mai mare si sa fie daptata cat mai multor marci de masini .Nu m-am uitat mai atent dar probabil ca este Made in China !

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Oricum Best-ul vine si cu cotiera asa ca discutia pe aceasta tema este inutila .

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

@mykeep
n-o putem rezolva?! ba bine ca nu, am vazut niste modele de schimbatoare, tzatza-de-matza, la 80-90 lei!
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Problema este sa se potriveasca cu inelul schimbatorului. Trebuie masurat si cautat unul care se potrievste. Eu o sa incerc sa fac rost de unul original. Daca pretul va fi insa aberant o sa caut pe la magazinele de tuning ..ca sunt destule
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

mai toate magazinele de tunning au asa ceva, dar..nu se potrivesc..
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

daca n-ati fost pe faza la siab... erau cel putin 2 :D
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Unde anume erau alea? La stand la Kia sau pe langa?

Cat despre cotiera ... da ... acum vin toate cu ea. Insa sunt si care au luat LX Base "stock" si atunci nu venea cu cotiera ... si daca omu a intrebat, incercam sa lamurim si problema asta.
Cotiera vine cu consola cu tot, d'aia am cerut poze sa vad daca se poate adapta una aftermarket sau e mai greu de potrivit ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

:lol: au adus si proceed? eu nu am ajuns la siab
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”