Preturi piese Kia...

Cum se rezolvă diverse probleme
ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Preturi piese Kia...

Post by ciprianeagu »

Eu de exemplu am aflat (cu neplacere de altfel...) ca pt Kia Pro_Cee'd sunt urmatoarele preturi, Ron fara TVA:
- far stanga - 802
- bara fata - 859
- capota motor - 1397
- aripa stanga - 572
Termen livrare 5-14 zile...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

vic_vic
Posts: 15
Joined: 04 Jul 2008, 21:03
Auto:

Post by vic_vic »

Nu mi se par mari in comparatie cu alte marci din aceeasi clasa ... Ce zici ?

poolshark
ancutz&ionutza
Posts: 103
Joined: 04 Jun 2008, 21:58
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by poolshark »

Am dat pe o capota de portbagaj second, pentru un Rover 620 din 1996 1800 RON. Oricum traim in secolul consumabilelor. Tu unde crezi ca se reflecta pretul scazut al masiniii? Iti zic eu: in revizii+garantie si in piesele de schimb. :D
A propos de aripa stanga cu 502 RON, la Logan e 750 RON.
Last edited by poolshark on 30 Jul 2008, 17:47, edited 1 time in total.
KIA CEE'D, 1.4 BEST, OIL BLUE
BV 11 GUI

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Post by Suzzy »

Si cum ai aflat aceste preturi? :?:
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

poolshark
ancutz&ionutza
Posts: 103
Joined: 04 Jun 2008, 21:58
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by poolshark »

Probabil ca avut omul o coliziune,pentru ca ne si spune ca a aflat cu neplacere. :(
KIA CEE'D, 1.4 BEST, OIL BLUE
BV 11 GUI

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Post by ciprianeagu »

poolshark wrote:Probabil ca avut omul o coliziune,pentru ca ne si spune ca a aflat cu neplacere. :(
...cam asa.. :( ...asta care m-a lovit nu avea RCA la el, si am stabilit, de fata cu politistul, ca mi-o aduce a 2-a zi...si cam intarzaia sa apara, asa ca am pus mana pe telefon si am sunat la service sa intreb de preturi...si l-am sunat pe individ apoi, i-am spus cat il costa daca nu aduce asigurarea, si in 10 min mi-a trimis asigurarea pe fax :D

Sincer, nici mie nu mi se par preturi de speriat...cu toate ca pentru Aveo 5d am dat doar 400 pt o lampa spate...un far nu stiu exact cat costa, ca sa facem comparatie exact...oricum, per total nu incape comparatie intre cele 2 :D ...dar sunt un pic off-topic...haideti sa pastram ideea principala a topicului - piese Kia- preturi dealeri! (la mine este vorba de Erste Pitesti)
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Post by iulian2007 »

fara casco e belea..............rau de tot
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

poolshark
ancutz&ionutza
Posts: 103
Joined: 04 Jun 2008, 21:58
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by poolshark »

Bine ca avea asigurare! Iar in legatura cu preturile la piese, pot sa spun ca te doare cel mai tare atunci cand trebuie sa le platesti tu. In rest pot sa coste oricat. :D
KIA CEE'D, 1.4 BEST, OIL BLUE
BV 11 GUI

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Post by ciprianeagu »

iulian2007 wrote:fara casco e belea..............rau de tot
Ai dreptate...d-aia dau eu 50 de euro lunar la Cee'd-el si 40 la Aveo...sume care nu sunt de trecut cu vederea...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

sik81
sleepy beast
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2008, 12:16
Auto:

Post by sik81 »

am sunat azi la MIT Baneasa sa ma interesez de pretul jantelor de tabla+ capace (sa stiu daca mai fac suplimentare la casco pt jantele de aliaj)

raspuns:
janta tabla R15 114eur+tva
capac (platicul ala de 2 lei) 57eur+tva

PS nici una nu se afla pe stoc

Dnilor de la KIA Romania cum este posibil ca la cate unitati s-au vandut in Romania sa nu existe o janta sau un capac pe stoc, aceasta situatie este de rasul curcilor :o :o :o

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by weeezer »

Cum este posibil sa coste o janta + capac mai mult decat o janta OZ de exemplu??
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Post by ION GABRIEL IONUT »

Bine ca am full casco!
Cu preturile astea nu stiu, nu stiu.....
Credit pe 7 ani
Garantie 7 ani(5+2)
Full casco 7 ani
La cum merg eu cu masina(daca nu as fi in Romania cu soferii din Romania) ar functiona 70 de ani!
Va salut cu respect!
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

campbelfree
Posts: 77
Joined: 22 Jul 2008, 12:28
Auto:
Location: Bucuresti

Post by campbelfree »

sik81 wrote:am sunat azi la MIT Baneasa sa ma interesez de pretul jantelor de tabla+ capace (sa stiu daca mai fac suplimentare la casco pt jantele de aliaj)

raspuns:
janta tabla R15 114eur+tva
capac (platicul ala de 2 lei) 57eur+tva

PS nici una nu se afla pe stoc

Dnilor de la KIA Romania cum este posibil ca la cate unitati s-au vandut in Romania sa nu existe o janta sau un capac pe stoc, aceasta situatie este de rasul curcilor :o :o :o

adica vrei sa spui ca asta e pretul pe bucata......................!?!?!?!
janta tabla R15 114eur+tva
capac (platicul ala de 2 lei) 57eur+tva
sper ca e pe set pentru ca si eu am vb la dealer de celelalte jenti (aliaj) R16 care costa cam 170-180 euro(cu tva) pe bucata (pretul este pentru achizitionarea separata a jentilor)
Cee'd_sw 1.6 GSL MT CITY MACHINE SILVER
COMANDA 19.09.2008
LIVRATA 20.11.2008
ODO 107500

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

poolshark wrote:Bine ca avea asigurare! Iar in legatura cu preturile la piese, pot sa spun ca te doare cel mai tare atunci cand trebuie sa le platesti tu. In rest pot sa coste oricat. :D
indraznesc sa te contrazic... pretul mare al pieselor, chiar daca le inlocuiesti pe casco, te influenteaza si pe tine. astfel, cu cat este mai mare valoarea daunei, cu atat este mai mare valoarea reintregirii pe care o platesti. iar la sfarsitul anului de asigurare, cei de la asigurari trag linie si fac calcul, ca sa vada daca iti mai fac casco si pe anul urmator; si daca reparatiile tale costa 50 mil in loc de 20 mil, e grav, pentru k ei iti vor propune o prima de asigurare mult mai mare, pentru k ai avut cheltuieli mai mari.
eu am trecut prin asta, si astfel BCR mi-a propus o prima de asigurare pentru anul 2 de 1050 euro, fata de 700 euro, cat a fost in anul 1. si normal prima de asigurare trebuia sa scada....
apoi am mers la alliantz (care de obicei sunt mai scumpi decat BCR) si mi-au propus o prima de 630 de euro...
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

campbelfree wrote:
sik81 wrote:am sunat azi la MIT Baneasa sa ma interesez de pretul jantelor de tabla+ capace (sa stiu daca mai fac suplimentare la casco pt jantele de aliaj)

raspuns:
janta tabla R15 114eur+tva
capac (platicul ala de 2 lei) 57eur+tva

PS nici una nu se afla pe stoc

Dnilor de la KIA Romania cum este posibil ca la cate unitati s-au vandut in Romania sa nu existe o janta sau un capac pe stoc, aceasta situatie este de rasul curcilor :o :o :o

adica vrei sa spui ca asta e pretul pe bucata......................!?!?!?!
janta tabla R15 114eur+tva
capac (platicul ala de 2 lei) 57eur+tva
sper ca e pe set pentru ca si eu am vb la dealer de celelalte jenti (aliaj) R16 care costa cam 170-180 euro(cu tva) pe bucata (pretul este pentru achizitionarea separata a jentilor)
da, asta e pretul. eu am facut o reparatie la IMG, care a necesitat si inlocuirea capacului de plastic la roata stanga spate. pretul pe deviz de fost de ~ 250 lei (TVA inclus) numai pentru capac. de calitatea reparatiei nu mai vorbesc, nu e mare diferenta fata de MIT...
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”