[Problema rezolvata] Motor 1.6 diesel -rezolvat prin resoftare!

Cum se rezolvă diverse probleme
Locked
ciprian75

Post by ciprian75 »

E posibil sa fie doar o problema a motoarelor 1,6 115 cp care sunt practic
diferite doar ca si soft de cele LP - 90 cp.
Si softul se pare ca e problema desi parca cineva spunea ca dupa resoftare problema persista.
Vom vedea....

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

@ciprian75
Eu am 90 CP si am fost cea care a semnalat problema. Cei de la service Baneasa mi-au spus ca am fost prima persoana care se plange, de aceea la inceput m-au luat ca e subturata si nu ma credeau. Nu si-a facut nimeni resoftarea inca, am fost si azi la service si mi-au zis ca ma suna ei. Sper sa aiba rezolvarea la aceasta problema.
Pe de alta parte mai stiu persoane cu 1.6 LP 90 CP care inca n-au simtit nimic.

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

cum as fi eu... si sa dea Domnul sa nu mai am probleme ca am avut destule..si de curand a revenit un scartait la scaun sofer...imi ajunge. Mult succes si graba in rezolvarea problemei.
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

@Ciolin
Sa dea Domnul, ca toti ce n-au avut inca problema asta sa nu le apara. Mie nu mi-a facut asa de la inceput, ci abia dupa 1100 km. Acum am 1750 km, si chiar azi dim am avut o usoara "zgaltziala". :evil:

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

problema asta este deja la 3-4 masini sau mai multe? Cati sunt cei care au scris aici. Daca sunt mai multi de 10 cred k imi iau benzina clar.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

kenwood28y
Posts: 34
Joined: 07 Jan 2008, 17:59
Auto:

Post by kenwood28y »

Am sunat si eu azi la dealer si mi-a spus ca nu a mai venit nimeni cu problema asta pana acum. Probabil nu stia, fiind la vanzari, a spus sa il sun si maine.
Petry_1776, la ce service (dealer) ai mers? MIt Motors de pe soseaua Bucuresti - Ploiesti nr 40, presupun ca lor li se spune Mit Motors Baneasa
Cred ca ar trebui sa ne strangem cei cu aceasta problema sa mergem impreuna, pentru ca dupa cum am vazut, dealerul nega totul si o dadea in diverse.
Cee`d 1,6 dsl hp base

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

@kenwood28y
MM Baneasa, da de pe DN1. Deja ma stiu baietii de acolo. :) Dar cu cei de la service am vorbit, nu cu agentii de vanzari. Si la mine, dupa verificare au recunoscut ca este o problema, dar ca dupa resoftarea ECU cica s-ar rezolva. Acum, eu am avut un mic incident cu un peugeot asa ca au zis ca ok, cand vin la revopsit imi fac si resoftarea. De ce n-au reusit sa descarce softul pana acum? nu stiu :roll:
Last edited by petry_1776 on 14 Feb 2008, 15:44, edited 1 time in total.

kenwood28y
Posts: 34
Joined: 07 Jan 2008, 17:59
Auto:

Post by kenwood28y »

Ce ti-au spus? Se poate remedia problema?
Din ce am citit pe forumul englezesc prima oara s-a remediat o astfel de problema pe 7 februarie 2008, la o zi dupa ce luasem eu mashina.
Cee`d 1,6 dsl hp base

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

@kenwood28y
Da, se poate remedia. Probabil cu aceeasi solutie pe care au folosit-o si prin alte parti.

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

Post by faneman »

Salut, nu inteleg de ce sunteti atat de disperati pentru o problema care va fi SIGUR rezolvata.... de ce credeti ca avet 7 ani garantie la motor...... 7 ani nu 1 nu 2 nu 3.... ci 7 ani. e o problema de soft.... si ce....? se va face o resoftare si se va rezolva atata timp cat e in garantie. Daca ar fi fost o problema cu masina in sine (sa fie instabila sau sa aiba cine stie ce alta belea) as fi inteles dar asa.... nu aveti nici o scuza.
E o masina noua (produsa de nici macar 1 an).... or sa mai apara bug-uri pe parcurs dar din moment ce are o garantie "de neam prost"... eu nu am nici un regret...
have fun
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

Mda, garantia asta "de neam prost" ar trebui sa linisteasca pe cineva din restul Europei, mai putin din Romania...
Eu din experienta personala, plus prieteni, plus ce am mai citit pe forum, nu am de ce sa stau linistit. La mine problema nu se reproduce asa de des ca la Petry, de exemplu, iar cand o sa ma duc la service (in Craiova) sigur o sa mearga bine masina iar ei o sa se uite urat la mine ca le-am rapit timpul pretios pentru niste false probleme.
Deci la ce bun o garantie de "7" ani?
In sfarsit, una peste alta, masina merge bine in rest, nici eu nu am nici un regret... Poate decat ca, nervos fiind ca se ineca mai rau ca un motor cu carburator care prinsese gunoaie, nu am mai fost atent la bordura din parcare si am zgariat un pic spoiler-ul in fata... Trebuia sa ma gandesc ca am totusi 7 ani garantie si atunci ma linisteam :).
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Tragi o fuga pina la Bucuresti si o rezolvi ca astia stiu acum despre ce e vorba.
Mai vezi cum e circulatia prin Bucuresti cu ocazia asta.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

Pai oricum voiam sa vin la shopping... :D
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Circulatia infernala din Bucuresti te asteapta cu miinile deschise. :P
Succes
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

turatii
Posts: 162
Joined: 25 Jul 2007, 13:41
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by turatii »

Si la mine se manifesta dar nu cred ca e o problema, zona in care face este intotdeauna usor sub 2000 rpm si cred ca este lag-ul de la turbo. Daca se accelereaza viguros nu se simte niciodata, insa daca o iau usor, uneori in zona aia are o ezitare - am intalnit-o si la alte masini supraalimentate - nu pare a fi o problema reala.
KIA C'eed 1,6 CRDI XR 115 CP Dakar Yellow - http://www.turatii.ro
ISUZU D-Max 2,5l DSL 136 CP Imperial Blond - http://www.4balls.ro

Locked

Return to “Tips & Tricks”