Achizitie cauciucuri de iarna

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Nesta3 »

Eu am luat cu indice T( 190km/h)...cele cu indice H(210km/h) sunt si mai scumpe si oricum dai banii degeaba, k nu fugi tu cu 210 km/h prin nameti...Daca te referi la partea legala, iti faci griji degeaba.Nu vei primi amenda pentru ca ai anvelope cu indice viteza T(190km/h), cand masina ta are o viteza maxima de 187 km/h...Si in plus, nu stiu politistii astia atata carte incat sa faca diferenta intre T si H...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by GabiA »

Ehhh, si eu care vroiam sa zburd cu 210 pe zapada :(
Ma bate un gand sa imi schimb cauciucurile de iarna actuale(no name-uri vai de capul lor) cu ceva mai de "firma". Sora are Vredestein Snowtrack 3 pe un Clio 3 si sunt fantastice
Dar iar bani :(
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by marceli »

Zilele urmatoare voi monta cauciucuri de iarna si m-am gandit la Vredestein Snowtrac 3 sau Fulda Kristal Montero 3.
Ce ma sfatuiti?
Pret Vredestein 310 lei, iar Fulda 300 lei.
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by akm »

Daca iei cauciucurile de 185x65x15 cel mai bun dintre cele doua este Fulda
Daca le iei de 195x65x15 ceva mai bun este Vredestein
Datele sunt luate din testele ADAC pentru cauciucuri de iarna.
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by BogdanTimisoara »

Nesta3 wrote:Daca te referi la partea legala, iti faci griji degeaba.Nu vei primi amenda pentru ca ai anvelope cu indice viteza T(190km/h), cand masina ta are o viteza maxima de 187 km/h...
S-ar putea sa fie alta problema: daca ai o explozie la un pneu si rezulta avarii pe care vrei sa le remediezi pe Casco, societatea de asigurare iti poate refuza plata, tocmai din aceasta cauza. Societatile de asigurare cauta orice motiv ca sa iti refuze plata daunelor.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by bubumisu »

@BogdanTimisoara

Off:Banuiesc ca aceeasi regula se aplica si in cazul anvelopelor iarna second hand la care nu ai nici o garantie (ma refer declaratie conformitate)

On: Fratilor, ce ma fac, vine 1 Noiembrie si azi m-am umplut de nervi, ca sa nu ma exprim altfel. Buget pentru anvelope noi, chiar si no name nu am (nu am gasit disponibilitati pentru vanzari in rate pe dimensiunea 205/55/R16), asa ca am luat cu asalt centrele de vulcanizare care mai au si anvelope second hand.

1. Daca am gasit no name sau de firma mai noi ca DOT(2008-2010), erau uzate excesiv, aproape de indicator, plus ca la profil nu erau cine stie ce, pret 80 RON/anvelopa.
2. Daca am gasit mai bune, cu strat de carne pe ele cam un sfert din cat au noi (Dunlop si Fulga, perechi cate 2 dar uzate relativ inegal, adica una mai uzata si una mai putin uzata) erau cu DOT 2006, Pret 100 ROn/anvelopa.De ce cer astia 100 RON pe o anvelopa fabricata in 2006, nu inteleg, pe ei vad ca ii intereseaza numai stratul de carne , cu cat au strat mai mare, te jupoaie mai mult.
Si nu a fost chip de negocieri, ca la urma urmei sunt destui fraieri care sa puna botu.
Basca ca dupa ce dai banii tre sa mai si el montezi si echilibrezi la ei, ca altfel te trezesti cu surprize gen "galme" ascunse la examinarea sumara.
Inteleg ca sunt second, ca mai au un anumit strat de "carne" pe ele, dar sa nu aiba mai mult de 4 ani DOT-ul, sa mai merg si eu 2 ierni cu ele.Pai daca dau 400 lei in fiecare iarna, ca poate tin numai un sezon(daca am noroc), e ca si cum as cumpara cate una noua la dimensiunea mea in fiecare iarna, una de firma bineinteles #-o .

Aveti idee cumva daca exista in Romania centre anvelope/distribuitori care sa vanda anvelope noi in rate, dar fara complicatii cu banci, ca n-are sens sa ma complic (am deja cam multe :mrgreen: ) :?:

Multumesc anticipat de raspuns :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by quelloo »

rate direct la ei nu cred sa fie cineva... dar sunt destui care vand in rate fara dobanda... (card avantaj si altele de genu) io am asa ceva si pot sa-ti zic ca iti ia doar comisionul anual fix de 40 de ron...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by clrandrei »

Tocmai am cumparat eu in rate, 5 rate pe card avantaj Sava Eskimo 3, 275 lei bucata.
de aici: http://www.primatgold.ro/
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Dennis »

bubumisu wrote:Inteleg ca sunt second, ca mai au un anumit strat de "carne" pe ele, dar sa nu aiba mai mult de 4 ani DOT-ul, sa mai merg si eu 2 ierni cu ele
@bubumisu, eu am anvelope de iarna Nokian fabricate in 2003, cu care am facut vreo 30.000 km in ultimele 4 ierni si care arata impecabil.Ma mai tin inca 30.000 km fara probleme.
Si le-am luat second hand in 2007 - in conditiile in care erau rulate cel mult 1000 km.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Ogy »

Si imbatranirea cauciucului ce zice?
SH mi-am pus si eu 440 lei: 2 Fulda dot 2010, rulate... ca noi pe fata, dunlop dot 2009, rulate vreo 10000km spate (205/55/16). M-a costat mai putin ca nu erau toate 4 aceasi firma. Fas! E primu' an din 12 cand folosesc cauciucuri de iarna pe masina mea. Sper sa nu-mi limiteze distractia...

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by quelloo »

lasa ca asa o sa eviti distractia de a face pirueta cu masina (la propriu) in trafic :P.

acum 2 ierni in rond la piata alba iulia, cu ratb-ul langa mine am facut 360 si ma jur ca nu am atins frana de mana... noroc ca nu am avut nici viteza mare si nici n-am atins nimik... :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Ogy »

Am facut altele si mai grave :lol: -o sa arat la anu' ceva interesant... prin februarie.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by bubumisu »

@Dennis
Deci le-ai luat practic fara uzura(la 1000 km), faptul ca au deja 8 ani inseamna ca sunt niste cauciucuri cu o compozitie excelenta (alea din 2006 pe care le-am gasit Dunlop si Fulda aratau relativ bine, ceva "carne" pe ele deci aveau destui km).Si sunt Nokian. Si esti totusi norocos. Altii le iau cu DOT mai vechi de 6-7 ani si se trezesc ca le crapa in mers.

@Ogy
In cazul tau nu cred ca se pune in discutie fenomenul de "imbatranire a cauciucului" la DOT-uri 2010 respectiv 2009.

Nu stiu unde ati gasit asemenea cauciucuri second in stare foarte buna, spre deosebire de mine, peste tot unde am intrat am dat numai peste ragalii, pe care nesimtitii mai vor si bani multi. Si astea 4 bucati , 2 Dunlop si 2 fulda aratau binisor, dar destul de firav stratul de "carne", ma repet dar n-am ce face.
Doar daca gasesc vreun "preten" care s-a saturat de incaltarile de iarna si vrea unele noi.

@clrandrei
Multumesc de link
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by kTL »

eu cand am cumparat masina, acum jumatate de an.. am luat-o cu anvelope de iarna (nu mi-am dat seama decat dupa o sapt :D -> ganditi-va cat de entuziasmat am putut fi ) acestea erau insa noi (aveau zgarciuri chiar si pe partea rulata plus ca masina statuse mai mult in garaj din februarie or so).. ce e drept am cam neglijat-o si cam 3 luni am mers cu gumitele cu care o primisem.. pe la jumatatea lui iulie i-am pus niste Dunlopuri si la schimbare am sesizat ca anvelopele de iarna erau inca intr-o stare ireprosabila desi le folosisem vreo 5000km si le supusesem la calduri toride, asfalt incins, scarturi si toate cele :D..
acum.. pe fata am niste BFGoodRich GForceWinter si pe spate Fulda Kristall (Montero sau ceva de genul).. ambele 195/65/R15..
intrebarea mea este... sunt ok BFGoodRichurile astea pe fata ?.. nu's mare expert in anvelope si in 2 ani de carnet n-am avut parte decat de Michelinuri, Dunlop si Continental..de Fulda am mai citit pe ici pe colo dar de celelalte nu :)..
si 2.. stie cineva o vulcanizare in vitan la care pot face si eu schimbul vinerea asta si unde eventual ar fi niste baieti mai de incredere ?.. nu de alta.. dar n-am doua perechi de jante si se ajunge la demontat vara dp jante pus cele de iarna echilibrate azot montate etc.. iar la Autosoft mi-au preconizat baietii 150 de lei.. plus ca zilele astea am vazut ca e ditamai coada acolo.. :)

Multumesc anticipat! :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie cauciucuri de iarna

Post by Nesta3 »

Incearca aici: viewtopic.php?f=140&t=10187
Sau vezi pe net, ca sunt vouchere cu inlocuire anvelope, gen 49 lei 4 roti cu toate cele incluse.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”