Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Placute frane

Post by bodo »

Gata am rezolvat. Mi-a luat mai mult decat am preconizat, din cauza lipsei aerului comprimat m-am chinuit mai mult pana sa scot pistonul, dar a iesit foarte bine. Cost 45 ron cele doua garnituri oem.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

am si eu o intrebare pentru cei care au schimbat placute de frana la Cluj la noul service de la volvo (premiumcars)
as vrea sa va intreb cat ati platit, cat va costat piesele si manopera, eventual un pret final?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

adi2727
Posts: 32
Joined: 09 Jan 2009, 00:13
Auto: KIA Ceed Best
Location: Bucuresti

Placute frane

Post by adi2727 »

Nu vreau sa ma laud, sau poate doar din cauza calitatii franelor originale, sau a stilului de condus, dar placutele de frana cu care am luat masina din 2008, le-am schimbat la 107.300 km !!! Cele de pe fata ar mai fi rezistat max. 1000 km, insa la cele de pe spate era aproape terminata suprafata de franare. Apropos, sunt cu reviziile la zi si cei de la MIT Baneasa au fost corecti cu mine si mi-au zis pana la cea din urma revizie ca sunt OK (bineinteles ca au ramas profund mirati).

Oricum, m-am hotarat sa le schimb ambele seturi fata/spate si am riscat sa cumpar si sa instalez placutele de frana HITECH, de la coreeni. Le-am luat de la o filiala a firmei ROTSTAR.SA, care are sediul in Buzau, vis-a-vis de McDonalds. Am platit in total 105 lei - deci, pe toate seturile.

Observatiiii:
- instalare in fata blocului, destul de simpla ... cred ca este si un tutorial pe forum;
- deoarece nu aveau pe stoc placute spate de KIA Ceed, am luat de Hyundai Accent si s-au potrivit;
- amorsarea sistemului de franare a constat in 2-3 ture de bloc cu franari succesive, evident la max. 30 km/h;
- nu se aud zgomote/huruieli ciudate;
- franarea este normala (fata de stilul meu de condus);
- nu se aud zgomote in rulaj;
- duritatea materialului de franare eu zic ca este moale si nu cred ca vor tine peste 20.000 - 30.000 km;
- pana in momentul postarii am rulat cu ele doar 800 km (deci, nesemnificativ).

In functie de cum se vor comporta, voi vedea in continuare ... Insa trebuie sa ne gandim ca sistemul de franare este esential pentru siguranta noastra !!

Oricum, pe subiectul asta mai revin dupa 10.000 km, daca ii fac, sau cand le schimb cu niste placute ATE sau TRW, daca astea nu ma tin sau ma dezamagesc total.

Site-ul firmei ROTSTAR.SA Buzau (de fapt Maracineni) il gasiti pe Google, acolo aveti numere de contact, oferta de preturi si tot ce va trebuie. Ar fi o filiala si pe Iuliu Maniu, pe la Poli (langa Student PUB ... parca), dar e cu 30-40 lei mai scumpa per total decat Buzaul.

Succes !!
KIA Cee'd 1,4 BEST
Image

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

la mine au zis ca ar fi indicat sa schimb si discurile daca tot o sa pun placute noi deoarece discurile is uzate si au denivelari si ii pacat sa pun placute noi fara sa scimb si discurile, acuma nu stiu ce sa fac, sa schimb dau nu si discurile, ii in jur de 250-300 buc la alea de pe fata.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Placute frane

Post by quelloo »

daca franeaza uniform si nu simti nimik in pedala nu trebuie sa le schimbi...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by djniki4 »

Recomand placutele HITECH de la distribuitorul Rotstar. Sunt foarte multumit de ele, nu fac zgomot, franarea este buna iar pretul platit merita pe deplin. Le am de 20.000 si sa vedem cat ma mai tin .

adi2727
Posts: 32
Joined: 09 Jan 2009, 00:13
Auto: KIA Ceed Best
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by adi2727 »

djniki4 wrote:Recomand placutele HITECH de la distribuitorul Rotstar. Sunt foarte multumit de ele, nu fac zgomot, franarea este buna iar pretul platit merita pe deplin. Le am de 20.000 si sa vedem cat ma mai tin .
Sa speram ca ne tin macar 30.000 [-o< . La pretul asta (55 lei/set) nu putem avea asteptari chiar foarte mari ... Dar nu se stie, poate sunt seriosi coreenii astia si vor sa intre si ei usor usor pe piata.
KIA Cee'd 1,4 BEST
Image

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by djniki4 »

Si la 20.000 daca le schimb tot sunt multumit. Am mai avut un set de TRW-uri pe fata si le-am schimbat dupa maxim 30.000 deoarece iarna faceau zgomot la franare chiar daca nu ajunsese la limita de uzura plus ca mi se pare ca HITECH-urile franeaza mai bine si sunt mult mai silentioase.

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Placute frane

Post by bodo »

Subscriu si eu la hi-tech. Sunt multumit de ele pana acum. Astept sa se aseze mai bine pe spate dar cred ca in urmatoarea mie de km se vor aseza perfect.
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

Incercati cand puneti placute noi, sa eliminati prin pilire sau cu o surubelinta dreapta marginile discului,ata pe interior cat si pe exterior. Se formeaza o crusta prin tocirea discului iar o placuta noua nu va calca asa cum trebuie pe respectivul disc, rezultand huruieli si/sau scartaieli.La mine huruiau foarte tare pe spate si s-a rezolvat asa cum am descris mai sus...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: Placute frane

Post by emanuel »

Am inlocuit placutele de frana atat fata cat si spate si am facut si geometria directiei miercuri, 13 noiembrie 2013, la IMG Jilava.
Placutele le-am cumparat de la Autokarma marca ATE (brandul companiei nemtesti Continental). Cele fata au costat 184 lei iar cele spate 190, total 374 lei.
Manopera la IMG a fost 264 lei:
- inlocuit placute - 110 lei;
- geometrie - 121 lei;
- test frana - 33 lei
TOTAL placute, manopera, geometrie - 638 lei

Masina avea la momentul operatiilor 90.294 km. Placutele din fabrica au tinut pana la acest nr de km. Placutele de pe fata mai aveau 2 mm material pana la tablita de avertizare iar pe spate doar 1 mm pana la tablita (senzor).

Am facut geometria directiei pt ca incepuse sa-mi traga usor dreapta si oricum vroiam s-o fac de rutina pt ca masina are 5 ani si jumatate si putin peste 90 mii km si n-o facusem niciodata.
Stationarea in service a durat cam 2h.

Multumit si incantat de masina si service ceea ce va doresc tuturor!
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

el7gamal
Posts: 84
Joined: 25 Jan 2010, 10:07
Auto:

Re: Placute frane

Post by el7gamal »

Si eu am 80.000 km si inca nu am umblat la placute inca mai au cam 40% doar ca de cativa ani am o mica trepidatie fina probabil discurile si culmea asta s-a intamplat dupa ce nu am miscat masina 2 saptamani intr-o iarna,bineanteles asta se intampla in 2009 si nici macar acum nu au disparut gropile de rugina care s-au format atunci in placute cu toate ca de atunci am parcurs cel p 50.000 km
Ceed 2008 1.6crdi service pack3

matcs
Posts: 111
Joined: 14 Jan 2009, 00:28
Auto:

Re: Placute frane

Post by matcs »

Am schimbat si eu placutele si lichidul de frana la 90 000km. Spre surprinderea mea, placutele originale sunt tocite aprox 55%, motiv pentru care nu le-am aruncat, desi nu sunt multumit deloc de ele. Am tot asteptat sa se toceasca ca sa le schimb. Le cumparasem dinainte pe cele noi Ate si nu avea rost sa le mai tin in dulap. Exista diferenta intre placutele originale si cele Ate. Aceastea din urma nu fac niciun zgomot, nici macar dupa stationare mai lunga, se simt mai moi si parca masina franeaza mai bine.

emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: Placute frane

Post by emanuel »

Din 13 noiembrie si pana acum am facut vreo doua mii si ceva de km cu noile placute ATE. Mi se pare si mie ca franarea e mai buna, mai precisa cu acestea dar ma gandesc ca am senzatia asta pentru ca sunt noi. La mine au un usor scartait, abia sesizabil la franari usoare la semafor dar nu intotdeauna... n-am reusit sa-mi dau seama in ce conditii. Discurile fiind cele originale ma gandesc ca pana iau placutele forma discurilor mai dureaza. In traficul din Bucuresti o folosesc destul de putin, asta inseamna franari nu atat de dese specifice traficului capitalei deci perioada mai mare de acomodare a placutelor cu discurile. Pana acum nu ma deranjeaza si in timp o sa vad cat de bune sunt. Cand va trebui sa schimb discurile probabil ca tot ATE o sa montez. S-ajungem cu bine la momentul ala si vedem atunci.

Drumuri bune!
emanuel
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

el7gamal
Posts: 84
Joined: 25 Jan 2010, 10:07
Auto:

Re: Placute frane

Post by el7gamal »

Din punct de vedere logic o intrebuintare asa de indelungata a placutelor adica 90000km reprezinta si faptul ca ele sunt dure ceea ce inseamna ca o uzura importanta se observa si pe discurile de frana si bineanteles niste placute moi franeaza mai bine dar se si uzeaza mai repede, insa pastreaza si discurile intregi mai mult timp. Asa se intampla ca eu am 80000km si placutele inca mai au ceva pe ele insa discurile de frana sunt trecute de jumatatea de limita.Adica dicul nou are 26mm iar limita minima teoretica este de 24mm.La mine discul era pe la 25mm in urma cu un an,acum probabil undeva la 24.7mm. Asa ca daca o sa schimb placutele la anul ar trebui sa schimb si discurile mai ales ca am si o mica ovalizare.
Ceed 2008 1.6crdi service pack3

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”