Sfaturi pentru incepatori si nu numai.... (cum sa conduci)

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: am si eu o problema

Post by cash »

nicu_catu wrote:...e normal cand urci rampe de 30 grade. ...
Cred ca glumeshti cu rampele de 30 grade pe sosele :) ...
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

dansergiu
Posts: 48
Joined: 10 Sep 2008, 11:31
Auto:

Re: am si eu o problema

Post by dansergiu »

Si eu am avut problema asta, cd urcam la bran, eram a treia si masina nu tragea, si imediat am schimat in a treapta 2 si a mers de numa numa, avand in vedere ca eram 4 pers in masina, si portbagajul full de bagaj. Clar motorul a fost subturat si nu a mai avut putere. deci nu cred ca este necesar sa mergi in service.
Kia Cee'd 1.4 Best SO Red 25.05.2008
Cateva poze cu kiutza mea http://picasaweb.google.com/dansergiu/2008_08_15#

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: am si eu o problema

Post by Misu »

Imi permit si eu sa-mi dau cu parerea deaorece cred ca a trecut o luna de cand am fost pe tf:nu am simtit in niciun moment ca masina s-ar comporta altfel din cauza inaltimii (doar urechile mele au luat-o razna :arrow: ).referitor la depasire: cred ca motorul era intr-o treapta de viteza nepotrivita cu situatia si de aici senzatia ca nu trage motorul :shock:
nu cred insa ca ar trebui sa ne luam de fiecare utilizator care are vreo nelamurire sau intrebare doar pt motivul ca noi stim si ei nu :mrgreen:

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: am si eu o problema

Post by Akbhar »

@nicu
http://en.wikipedia.org/wiki/Grade_(slope)

O rampa de 30 de grade este echivalenta cu a urca mai mult de 50m la fiecare 100m parcursi orizontal. Ceea ce e mult. Nu sunt multe masini care pot face asta.

Uzual, rampele din Romania au pana in 10% (adica sub 10 grade inclinatie).
Last edited by Akbhar on 10 Sep 2008, 12:08, edited 1 time in total.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

dansergiu
Posts: 48
Joined: 10 Sep 2008, 11:31
Auto:

Re: am si eu o problema

Post by dansergiu »

Corect cu tine misu, dar numai asa invata, dc li se spune, ptr ca nimeni nu sa nascut invatat. si cred ca de aceea este acest forum, sa te poti lamuri in anumite privinte.
Kia Cee'd 1.4 Best SO Red 25.05.2008
Cateva poze cu kiutza mea http://picasaweb.google.com/dansergiu/2008_08_15#

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: am si eu o problema

Post by shpid3r »

Cred ca omul a exagerat voit, in ceea ce se numeste la eminescu augmentare artistica :)

dansergiu
Posts: 48
Joined: 10 Sep 2008, 11:31
Auto:

Re: am si eu o problema

Post by dansergiu »

Da ce facusi shpid3r de ti suspendat carnetu'?

Scuze, acuma am citit la jurnal ce ai patit. multi o musca in zona respectiva. eu sunt din arad, si stiu ptr ca 1 an de zile am facut drumul arad-deva cam 6-7 ori pe luna. asta e.

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: am si eu o problema

Post by Bosley »

Si eu am urcat pe serpentine spre Bran si tot asa am patit-o.

Eram in a 3-a cu vreo 40-50/h si a fost nevoie sa incetinesc. Ajunsesem pe la 25-30/h in a 3-a si nu mai voia sa traga.
Cum am scazut treapta (intr-a 2-a ) cum am simtit ca o ia la fuga :D Dupa aia am incercat sa merg mai mult cu a 2-a.

Oricum masina era incarcata cu bagaje + eram 4 persoane.

Deci nu e o problema a masinii cat a soferului :)
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: am si eu o problema

Post by Misu »

dansergiu wrote:Corect cu tine misu, dar numai asa invata, dc li se spune, ptr ca nimeni nu sa nascut invatat. si cred ca de aceea este acest forum, sa te poti lamuri in anumite privinte.
eu ma reeream la modul in care s-a raspuns nu la faptul ca i s-a raspuns dar sa trecem peste ca facem prea mult off topic :roll:
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

dansergiu
Posts: 48
Joined: 10 Sep 2008, 11:31
Auto:

Re: am si eu o problema

Post by dansergiu »

Pe unde ai mers bosley? pe care parte?

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: am si eu o problema

Post by ionutz »

Eu am fost acum 2 saptamani pe TF si tot motor de 1.4 am,dar nu am sesizat nimic anormal la masinuta mea!Tragea bine nazdravana,poate chiar prea bine....ca nu mi-a stat nici o masina in fata cat am urcat si am intalnit pe coastele alea fel de fel de masini! :D Un prieten cu Golf 1.4=75CP nu a reusit sa se tina dupa mine... :lol:
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

dansergiu
Posts: 48
Joined: 10 Sep 2008, 11:31
Auto:

Re: Cum se conduce KIA CEE'd aproape perfect.

Post by dansergiu »

shtirlitz

am masina din 25 mai 2008, si pana in prezent am 7700 si ceva de km. si eu am intrebat cum este mai bine sa o conduc, avand in vedere ca in 19 iulie am avut un an de cd am luat carnetu. dar nu asta este important. sincer nu am tinut cont de nimeni, si am condus-o cum am crezut eu de cuvinta. cum am simtit eu. deci asa ar trebui sa conduci si tu. nu trebe sa te iei dupa unu si altu, ptr ca in fond este masina ta si banii tai in joc. legat de curbe, pot sa iti spun ca depinde de curba. sunt anumite curbe pe care poti sa le iei cu 50 km/h sau 120 km/h, si, cel mai bine este sa calci putin acceleratia, dar nu mult, atunci o sa vezi ca masina intra frumos in curba si este stabila. eu am intrat intr-o curba periculoasa (foarte stransa) unde in mod altii intrau cu 50 km/h, eu am intrat cu 65-70 km/h, si masina a stat foarte bine. nu ma "aruncat" de pe sosea, poate ca a intrat EPS-ul, nu stiu. Dar tiam spus, cum crezi tu de cuviinta si cum te simti si la momentul respectiv.

Cati mai multi km fara incidente.
Kia Cee'd 1.4 Best SO Red 25.05.2008
Cateva poze cu kiutza mea http://picasaweb.google.com/dansergiu/2008_08_15#

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: am si eu o problema

Post by c.ciprian »

Bosley wrote:Si eu am urcat pe serpentine spre Bran si tot asa am patit-o.
Eram in a 3-a cu vreo 40-50/h si a fost nevoie sa incetinesc. Ajunsesem pe la 25-30/h in a 3-a si nu mai voia sa traga.
Cum am scazut treapta (intr-a 2-a ) cum am simtit ca o ia la fuga :D Dupa aia am incercat sa merg mai mult cu a 2-a.
In a 3-a merg in oras cu 60-65... Cum sa stai cu a 3-a la 40-50 la munte (e clar ca e subturata si ca nu va trage...)

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: am si eu o problema

Post by SeKAh »

shpid3r wrote:...Nu am nimic cu tine dar sunt foarte sensibil la manifestarile acestea ieftine in fata unor oameni care pur si simplu nu stiu...
-daca nu stii spune nene ca nu stii, nu dai vina pe masina! Asta daca doresti sa primesti raspunsuri corecte (fara mistouri).

-la 4000-4500 rpm in a 3-a ai cam 80-90km/h. In urcare pe serpentinele de pe Transfagarasan? Nu cred.

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: am si eu o problema

Post by AlinC. »

shatena20 wrote:era turata cam la 4000 4500 maxim ....si eram u pedala jos nu mai tragea deloc ...a mai patit si altcineva asta ...mie nu mi se pare normal ...:(
Ai incercat sa ridici piciorul de pe ambreiaj? :p

Chestia cu aerul rarefiat de pe Transfagarasan am simtit-o cu Dacia pe carburator. Scaderea de putere nu era insa catastrofala, o estimez undeva la 10-15%.

Faptul ca motorul iti urca in turatie arata ca aveai suficient aer si benzina pentru amestecul carburant. Problema ar putea fi atunci de la transmisie/ambreiaj (miram-as) sau... de la benzina. Cat de incarcata era masina si cat de sigura esti ca aveai gaz bun pe ea? Dupa ce ai iesit de pe Transfagarasan a mai facut probleme?

Inca ceva: ai ESP? Daca da, atunci ESP-ul, cumulat cu controlul pe frane, iti poate reduce si turatia motorului pentru a preveni derapajul. Era cumva zapada/mazga pe jos?
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”