[Problema rezolvata] Motor 1.6 diesel -rezolvat prin resoftare!

Cum se rezolvă diverse probleme
Locked
Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

faneman wrote: de ce credeti ca avet 7 ani garantie la motor...... 7 ani nu 1 nu 2 nu 3.... ci 7 ani. e o problema de soft.... si ce....? se va face o resoftare si se va rezolva atata timp cat e in garantie.
faneman, problema nu se pune ca ai sau nu garantie. Ce te faci daca o apuca pandaliile in timp ce te angajezi intr-o depasire mai scurta? Daca o apuca tusea atunci, pierzi secunde pretioase ca sa nu mai zic ca, poate sa te deruteze si sa faci greseli.
Dupa cum spunea petry, la viteza mai mare, smuciturile sunt mai violente. Daca se intampla sa fii pe o suprafata acoperita cu gheata, cum crezi ca va reactiona masina? Eu unul, nici nu-mi vreau sa ma gandesc.
Aici e problema si nu ca ai sau nu garantie.
In plus, din cauza acestora, pot avea de suferit alte elemente ale masinii care mai devreme sau mai tarziu pot sa cedeze. Chiar daca vor fi rezolvate pe garantie, asta inseamna alte drumuri in service, alti nervi si asa mai departe.
Asa ca, inisistati sa se rezolve cat mai repede problema!
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

waye
Posts: 112
Joined: 23 Dec 2007, 00:59
Auto:
Location: Mangalia
Contact:

Post by waye »

si mie mi s'a intamplat de catvea ori....dadea sa tuseasca insa pt f putin timp
daca-ti arunci gunoiul pe geam, tu ce mai cauti in masina?

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

Post by faneman »

Sfinxul are dreptate insa cea am vrut sa subliniez eu este: daca are vre-o problema mergeti cu ea la service nu mai pierdeti timpul.
Mariusc "cand o sa ma duc la service (in Craiova) sigur o sa mearga bine masina iar ei o sa se uite urat la mine ca le-am rapit timpul pretios pentru niste false probleme" cred ca mai bine te duci si vezi ce-or sa zica nu face presupuneri, esti un client nemultumit care a dat peste 14 000 de euro pe o masina care nu merge perfect
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

kenwood28y
Posts: 34
Joined: 07 Jan 2008, 17:59
Auto:

Post by kenwood28y »

Oricat ar fi de lunga garantia, e tare neplacut sa stii ca ai luat o masina noua defecta, mai ales ca masinuta tine mortis sa-ti reaminteasca la aproape fiecare schimbare de viteza (3,4,5). Citisem inainte pe forum de probleme, dar credeam ca se refera la una , hai doua probleme pe mashina, insa in cazul lui ceed, soferii pretentiosi or sa constate ca le are pe aproape toate si ca doar una sau doua le-a ratat.
Eu sunt aproape convins ca toate 1,6 dsl au probleme in plaja de turatii 1400- 2200, dar se simt mai mult sau mai putin, si asta depinde de sofer , de stilul de condus (eu personal pot merge in mai multe feluri, in unele se simte intreruperea , in altele nu), si chiar daca nu intrerupe, cine e obisnuit cu dieselurile, chiar si de ultima generatie, isi da seama ca nu functioneaza normal.
Sa nu mai vorbim de troncanelile si galagia din masina pe drumurile cu criblura sarita, nu vorbesc de gropi.
Mai sunt si altele , dar nu vreau sa fiu asa rautacios de la inceput.
Cee`d 1,6 dsl hp base

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Ai stiut inainte sa cumperi masina ca motorul 1,6 DSL este generatie noua?
Astea sunt bolile copilariei si se rezolva prin resoftare.
Eu am luat de 2.0 DSL de generatie mai veche tocmai ca sa nu am surprize.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

@kenwood28y, tu ai trecut cumva de la Maybach la Kia cee'd de ti se pare asa naspa masina?
cee'd EX+ 1.6 DSL

turatii
Posts: 162
Joined: 25 Jul 2007, 13:41
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by turatii »

Da, e tare naspa masina... Un diesel care nu prea se aude, cu un consum uimitor, cuplu de camion, interior bestial, tren de rulare reglat de Porsche, sound criminal, spatiu de spatiu, detalii de detalii. Da, tare nasoala. Mai bine imi luam un GOlf V TDI, cu juma de litru de ulei consum la 1000 de km, cu tractor sound included, turbina made in Romania si fite de numa numa, la doar 3-4000 de euroi in plus fata de Ceed. Uff, chiar regret! Da ca sa imi treaca, o sa imi pun emblema de VW pe Kia, sa vezi atunci ce o sa moara toti sa o cumpere...
KIA C'eed 1,6 CRDI XR 115 CP Dakar Yellow - http://www.turatii.ro
ISUZU D-Max 2,5l DSL 136 CP Imperial Blond - http://www.4balls.ro

ciprian75

Post by ciprian75 »

@turatii

TARE :)

mai buna prezentare nici ca se putea :P

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by alc2 »

Haideti sa nu transformam topicul in unul de versus Cee'd vs VW , eventual bascalie .

kenwood28y a asteptat 3 luni o masina , a platit cat s-a cerut , si pentru pretul platit trebuie sa primeasca o masina functionala , nu bug-uri de soft . In plus a avut parte de cele mai neplacute surprize : zgomote directie , probleme caldura , treaba cu softul a fost cireasa de pe tort....Nu cred ca asta
trebuie sa fie rezultatul asteptarii....Voi in locul lui ati accepta situatia ?

Ca se intampla sa fie nevoie de un upgrade de soft , perfect adevarat . Era de inteles sa fim anuntati de dealer nu sa-i bombardam noi cu probleme .
Posibil posesor de Cee'd

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Daca masina lui are probleme atunci imi pare rau pentru el si sper sa si le rezolve. Insa ma deranjeaza ca generalizeza.
kenwood28y wrote:[...] am dat banii pe masini noi si am primit niste rebuturi. [...] Eu sunt aproape convins ca toate 1,6 dsl au probleme [...]
cee'd EX+ 1.6 DSL

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

mai pana la urma sunt mai multi cu problema asta la diesel de 90 sau 115 sau un caz doua?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

turatii
Posts: 162
Joined: 25 Jul 2007, 13:41
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by turatii »

@alc2

My friend, eu si cu masinile ne cunoastem destul de bine - nu sari sa spui ca e o problema de soft, ca nu e chiar asa simplu - repet, poate fi pur si simplu lag-ul turbinei, si la mine se simte dar niciodata nu am avut impresia ca masina nu ar merge sau ar merge prost. Doar ca asa face, la unele motoare se simte mai putin la altele mai mult. Daca am fi asa de destepti am da diagnosticari direct de pe forum - motorul e nou, dar nu chiar atat de nou. Daca la toata lumea face doar in jur de 2000 de turatii, nu e un bug ci asa face pur si simplu.

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

doio77 wrote:mai pana la urma sunt mai multi cu problema asta la diesel de 90 sau 115 sau un caz doua?
Greu de spus, Doio, dar dintre cei care avem diesel si si activam pe forum, am putea sa facem un poll ceva, sa votam si atunci vezi cati au probleme si cati nu.
Daca intr-adevar ai de condus mai mult de 20k km/an, iti recomand cu caldura dieselul de oricare, la 115 CP am inteles ca sunt mai rare cazurile. Eu tot diesel mi-as lua daca ar fi sa-mi mai iau o masina si tot Kia. Pt ca per ansamblu sunt multumita de ea, trage bine, consumul inca nu s-a reglat dar sper ca se va regla in curand, este confortabila la drum lung,si multe altele dar intr-un cuvant imi place. problema asta se va rezolva, nu-mi explic d c dureaza atat sa ma cheme la service, dar astept. Intre timp, atentie maxima si sa ne ferim de alte incidente.

kenwood28y
Posts: 34
Joined: 07 Jan 2008, 17:59
Auto:

Post by kenwood28y »

Arnold12 nu stiam ca motoarele de generatie noua sunt cu "surprize", ar fi trebuit sa ii cer parerea lui turatii, el se pricepe la camioane, apropo turatii, daca tot ii pui o sigla de vw cauta una de prin mileniul trecut, sa te creada lumea.
Pogo , am trecut de pe Matiz (mashina cu care am mers cat am asteptat ceedul) pe ceed si tot mi se pare nashpa (Matizul nu a avut probleme cu caldura si cu motorul)
Turatii unde ai gasit "tren de rulare reglat de Porsche"? Chiar mi-ar parea bine sa mai aud si lucruri bune despre mashinutza. O tii una si buna cu lag-ul turbinei, de ce la mashinile din grupul VAG, Peugeot Citroen, GM etc nu se intrerupe motorul ? Am auzit ca astfel de figuri ar face si motoarele Renault
Generalizez pentru ca foarte multi se plang de aceleasi probleme la mashini noi.
Cee`d 1,6 dsl hp base

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Se zice in folclor ca orice motor nou sufera de bolile copilariei iar daca ai fi citit mai cu atentie pe forum ai fi vazut ca exista un link cu o carte despre cee'd in care scrie exact ce ti-a spus @Turatii despre trenul de rulare.

P.S. Daca esti nemultumit scapa de ia si gata.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Locked

Return to “Tips & Tricks”