Sfaturi pentru incepatori si nu numai.... (cum sa conduci)

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
victor
Jidanul
Posts: 169
Joined: 28 Oct 2007, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti

Post by victor »

Marius. De acord! Ma uit pe forum la VW, GOLF V TDI mai exact, si am vazut acolo niste post-uri care m-au speriat efectiv. E un tip care a schimbat volanta de 2 ori intr-o luna. Apoi o sumedenie de baieti care au GOLF V si toti se plang ca dupa fiecare revizie merg cu frica. Valabil si la Peugeot 307 HDi. Cunosc amici care au schimbat volanta in mai putin de 20.000 de km. Sper totusi sa nu se aplice si in cazul CEE'D! :roll:
Kia CEE'D 1.6 DSL LX BASE 90 CP + ceva optionale. PISTON GREY

poze in curand...

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

Si eu am aceiasi problema cu treapta I.
Daca masina sta pe loc sau merge cu viteza extrem de mica, intra foarte usor treapta I.
Dar daca masina se afla in miscare, pur si simplu intampina rezistenta si intra foarte greu.
Nu stiu daca e un defect sau asa trebuie sa se comporte.
In urma cu un an aveam un Matiz si se comporta aproximativ la fel.
Pe alte masini nu am observat "atitudinea" asta.

Pana la urma ati reusit sa aflati daca e un defect sau o protectie?

Cu marsarierul nu am probleme. La mine intra estrem de usor. Nu am carait-o deloc pana acum.
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

Ioana
Posts: 150
Joined: 02 Oct 2007, 22:50
Auto:
Location: BucureÅŸti

Post by Ioana »

parca am citit undeva prin carte ca asa trebuie sa faca. sa nu bagi din greaseala in trapta 1 in loc de 3!
1.6 CRDi TX Comfort Black Pearl

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Treapta 1 din cate stiu eu nu e sincronizata, ceea ce nu permite cuplarea decat daca masina se afla in repaos. Cu putina atentie si regland din acceleartie astfel inca sa se sincronizeze pinioanele se poate baga tr. 1 si din mers. Viteza 1 ocirum nu se foloseste decat la plecarea de pe loc.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

Akbhar wrote:Viteza 1 ocirum nu se foloseste decat la plecarea de pe loc.
In principiu asa este, dar uite ca se intampla sa incetinesc in fata unei treceri de pietoni si vreau sa ma pregatesc pentru urmatorul pas.
Estimez ca masina se va opri suficient de mult si va trebui sa plec cu treapta I, iar CV nu ma asculta pana nu ajung la o viteza foarte mica.
Solutia care ar fi? Sa bag a II-a pana cand ajung la viteza mica? Ma enerveaza pentru ca eu stiu ca am sa ajung la acea viteza si stau cu ambreiajul calcat. :)

E un pic cam deranjant dar daca nu e o defectiune am sa ma acomodez si cu aspectul asta.

(Am sa-i dau un minus la capitolul CV dar i-am dat prea multe plusuri pana acum asa incat probabil ca nu va conta.) :roll:
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Memo,baga a IIa daca masina nu stationeaza si inca se mai afla in miscare si ai sa vezi ca e ok.

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

Memo frate, scoate-o din viteza cand te apropii de trecere si lucreaza numai din frana.
Cand vrei sa continui rularea, baga I daca s-a oprit masina sau II daca nu a fost nevoie sa opresti.
Symply the best !!!
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

schimbare trepte viteza

Post by tcapote »

corect. asa fac si eu diacos... mi-a fost mai greu pana m-am obisnuit...

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

diacos wrote:Memo frate, scoate-o din viteza cand te apropii de trecere si lucreaza numai din frana.
Deh, m-a invatat si pe mine un sofer batran si cu experienta ca nu e bine sa rulezi (chiar si la viteza mica) cu schimbatorul pe liber. Spunea el ca e bine sa fii pregatit tot timpul sa o "iei din loc". M-am obisnuit asa si uite ca mi-e mai greu sa ma schimb. Probabil ca am sa ma obisnuiesc sa trec intai prin treapta a II-a si abia dupa ce se opreste masina de tot am sa bag I-a.
Zi de zi conduc o alta masina (Kia e masina de week-end) si aia e mai permisiva decat Kia. Intra in treapta I chiar si daca am 100km/h.

Dar asta e, Kia se pare ca e mai ?nc?p???nat
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Conteaza foste mult si faptul ca nu mergi constant cu ea. Eu am 10.000km cu ea si pot spune ca nu am probleme sa o bag in I-a(imi ies 9 din 10 cred) si la viteze de 10-20 km/h.

Asa ca iti trebuie exercitiu, atat.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

Sincer eu nu ti-as dori sa o bagi in I la 100 la ora !!!! Cred ca ai glumit !!!
Despre ce ti-a spus batranul sofer eu nu zic ca n-o avea dreptate dar probabil ca pe vremea lui nu-i circulau prea multi prin jur !!! Glumesc dar in traficul de azi e bine sa fii pregatit de orice oricand nu numai la trecerile pentru pietoni. Bafta!
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

diacos wrote:Sincer eu nu ti-as dori sa o bagi in I la 100 la ora !!!! Cred ca ai glumit !!!
Bine inteles ca nu sunt nebun si nu incerc sa bag in trapta I cand am 100 km/h.
Spuneam doar ca alte masini nu opun rezistenta chiar si in astfel de situatie.
Nu stiu cum o fi mai bine: sa nu te lase masina sa faci prostii sau sa te lase si totul sa depinda de tine.

diacos wrote:in traficul de azi e bine sa fii pregatit de orice oricand nu numai la trecerile pentru pietoni
Pai exact asta-mi spunea si batranul. Sfatul era general, nu se referea doar la trecerile de pietoni. Am dat eu exemplul ala pentru ca asta mi-a venit in minte.
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

vali
Posts: 1
Joined: 03 Dec 2007, 17:41
Auto:
Location: braila

Re: Schimbator de viteze - intra cam greu in a 1-a si marsar

Post by vali »

anotherday wrote:V-as intreba pe toti care aveti masina de ceva timp daca aveti vreo dificultate la intrarea in viteza 1 dar mai ales in marsarier, eu am ratat marsarierul de cateva ori (nu ca n-as fi ridicat gulerul) dar pentru ca nu prea intra in locasul lui pana la capat.
In aceste faze, am simtit un carait puternic de roti dintate si am decuplat rapid din ambreiaj. Parca prea mult trebuie apasat sa intre in marsarier, am senzatia ca fie e de umblat la cablul ambreiaj (reglaj ceva) fie e ceva cu calea de rulare a facaletului.
Ambreiajul pare sa cupleze OK, decent de jos, nu prea sus cum am mai auzit pe forum.
Aveti vreo opinie?
Am masina de pe 24.10 (1.4 best) am deja 3000Km si tot mai am probleme din cand in cand cu marsarierul .Cat despre treapta 1 nu am nici o problema .a fost cineva la service cu aceasta problema legata de cutie?

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

Memo wrote:
diacos wrote: Nu stiu cum o fi mai bine: sa nu te lase masina sa faci prostii sau sa te lase si totul sa depinda de tine ...
asta da dilema ...existentiala! Hamlet e copil .. :P

PS: scz ...dar nu m-am putut abtine!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Memo
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2007, 10:38
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Memo »

ida01ro wrote:asta da dilema ...existentiala! Hamlet e copil .. :P
Hai nu te mai amuza atat.

Stateam si eu si "cujetam". Nu stiam daca sa trag concluzia ca cei de la Kia mai au inca solutii de amatori sau chiar o fi fiind o chestie "revolutionara".

Cand mai am timp am sa-ti mai spun si alte dileme legate de Kia. :) Uite-asa ca sa vezi cat de copil e Hamlet ... :P
...
www.Memorabil.ro - colectia mea de linkuri.

Kia cee'd 1.6 DSL

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”