Anvelopele originale sunt terminate

Cum se rezolvă diverse probleme
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Anvelopele originale sunt terminate

Post by danycxxx »

Salut. Am ajuns la 90000 de km, insa anvelopele de vara nu le mai pot folosi. La vulcanizare mi-au spus ca au cedat sarmele si se aude ca o mica bataie(huruit) in mers. Speram sa mai duca inca o vara, dar asta este. Sunt curios, a mai patit cineva asa? Intreb, ca sa nu zic ca nu am intrebat: se mai poate face ceva cu cele vechi? (in afara de suport flori sau pus pe foc :) )

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by Mihai-Alexandru »

Cat rulaj au anvelopele acestea din totalul de 90.000 ?
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by danycxxx »

Tind sa cred ca au 55000

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by alex79 »

Eu le-am schimbat de pe la 40 si ceva de mii. La una aveam o galma urata iar la una aveam o pana pe lateral cu petic interior. Din punctul meu de vedere nu imi mai inspirau incredere drept urmare le-am schimbat cu Riken (ieftine). Au fost folosite si iarna si vara. Acum am un set de iarna si unul de vara.
Daca au 55000km si 4-5ani cred ca e suficient.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by Mihai-Alexandru »

Si eu cred ca 55.000 este onorabil adica ar trebui sa fi multumit ; inainte de Cee'd aveam un Picanto cu Hankook-uri si m-au tinut cam 30.000 km utilizate si iarna...hai sa zic ca mai duceau vreo 10.000 dar nu mai mult.
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by Vincze Szilard »

parerea mea ca pana nu se distrug sau nu ajunge uzura pana la creasta acea din interiorul crestelor nu are rost sa-l schimbi, bani aruncati degeaba
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by Mihai-Alexandru »

Eu am 4 anvelope de vara Michelin 195/65 R 15 uzate numai cca 50 % dar sunt vechi avand dot -uri diferitye unele chiar din 2004 . Mi-e cam frica sa le pun pe masina fiind asa de vechi desi inca nu sunt foarte uzate .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by quelloo »

Vincze Szilard wrote:parerea mea ca pana nu se distrug sau nu ajunge uzura pana la creasta acea din interiorul crestelor nu are rost sa-l schimbi, bani aruncati degeaba
pentru un mers f linistit si fara incidente unde trebuie franat brusc pe ploaie poti sa mergi cu ele pana crapa...
dar daca iti mai place sa si conduci, anvelope de 4-5 ani vechime si 55000 de km si-au cam pierdut proprietatile initiale... parerea mea
si io am anvelopele cu DOT din 2008 si am rulat cu ele aprox 60000. inca de la inceputul lui 2011 nu se mai comportau ca la inceput (mai ales pe ploaie), dar... din lipsa de cascaval cred ca o sa trag de ele si anu asta.. si o sa fiu mai atent...

am in plan sa-mi iau niste Nokianuri de vara ca am auzit numa de bine de ele ;)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by eugenflorinmanea »

Adica tu vrei sa spui ca ai 90,000 km din care
- 55,000 km i-ai parcurs in cele 8 luni ale anului cand folosesti cauciucuri de vara
- 45,000 km i-ai parcurs in cele 4 -maxim 5 luni ale anului cand folosesti cauciucuri de iarna?

Eu zic sa mai umblii putin la calcul ca da cu virgula.

Eu am 60,000 km cu masina din care in jur de 45,000 i-am parcurs cu cauciucurile de vara si 15,000 iarna.(masina din Nov 2008)
La 45,000 se prezinta f bine ma mai tin sigur 1 an.
Ce am auzit- ca Michelin E3A cu care a venit masina sunt f zgomotoase. Nu am termen de comparatie (o kia incaltata cu altceva de vara) ca sa imi dau seama daca e adevarat.
SAAB 9-5

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by Mihai-Alexandru »

Ziceam ca mi-e frica sa le pun pe cele cu DOT de 2004 & 2006 pentru ca vara merg in concedii unde fac km mai multi ca iarna si la temperaturi foarte mari se incinge asfaltul si mi-e sa nu-mi crape cauciucul .
Vara trecuta am mers in Bulgaria si la fiecare curba indiferent de viteza se auzea un scartait al rotilor dar nu faceam pe Schummi ; atunci m-am gandit ca poate e din vina anvelopelor acestea vechi care erau pe masina .
As vrea acum sa imi iau 4 buc jante 16'' tip A originale Kia sau sa ma trag inca o vara de cele vechi ( as face cam 6.000 km cu ele pana la sf. anului )
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by eugenflorinmanea »

danycxxx wrote:Salut. Am ajuns la 90000 de km, insa anvelopele de vara nu le mai pot folosi. :) )
Mihai- Alexandru- eu ma refeream la colegul care a initiat topicul.
Zice ca are 90,000 km din care 55,000 km cu anvelopele de vara.
Nu stiu de ce...dar calculul asta mie imi cam da cu virgula :) (normal ar trebui sa fie cam 65-70,000 km, dar nu stiu conditiile de exploatare).
SAAB 9-5

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by danycxxx »

Cele de iarna, le pun in octombrie si le dau jos la sfarsitul lui martie. Cam asa am aproximat:55000. Distanta zilnica e cam aceeasi, indiferent de sezon.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by quelloo »

wow insemna ca alea de iarna deja le-ai schimbat in 45000 de km (banuiesc ca din octombrie si pana in martie ai mers si pe temperaturi de 15-20 de grade si s-au tocit mai repede.

Ontopic:
cred ca nu mai poti face nimic cu cele vechi, daca ai ajuns la sarme nici nu cred ca se mai pot resapa...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by danycxxx »

Nu sunt la sarme, doar ca nu s-au ros uniform. De la vulcanizare mi s-a spus ca au cedat sarmele in interior.

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Anvelopele originale sunt terminate

Post by nedan »

danycxxx wrote:Nu sunt la sarme, doar ca nu s-au ros uniform. De la vulcanizare mi s-a spus ca au cedat sarmele in interior.
Schimba-le repede, si-au facut treaba cu brio dar acum sunt pericol public. Nu inteleg de ce mai ai intrebari. Sunt consumabile, au durat destul de mult, gata, altele!
Sportage III 1.7DSL 2011

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”