Pozitia la volan

Subiecte care nu ţin de un numit model
MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Pozitia la volan

Post by MihaiM »

Frunzarind prin acest forum si nu numai, am obs. anumite referiri in ceea ce priveste pozita la volan inalta ca fiind un minus. Asa ca am deschis acest topic pentru a afla de ce cred unii dintre soferi ca pozitia inalta nu e buna. Sau si mai bine, am putea face o chestie gen plusuri si minusuri.
Eu am sa scriu doar un plus: imi place sa vad cat mai mult din botul masinii, in special in aglomeratie sau pe drumuri proaste.

iadinu
Posts: 37
Joined: 27 Jun 2008, 15:23
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by iadinu »

Inca nu mi-a sosit "mashinutza", asha ca nu shtiu exact cum este pozitzia in Kia Cee'd la volan( drive testul pe care l-am facut a fost cu un Pro Cee'd ), dar o pozitzie mai inalta la volan e mai buna in trafic, vezi mai bine drumul(peste mashina din fatza) shi asha potzi lua o decizie mai corecta la volan ( cind depasheshti sau cind schimbi directzia de mers ), referitor la cit de mult vad capota nu ma prea pasioneaza, prefer sa vad cit mai putzin din capota, de obicei ma uit in fatza mashinii ceva mai departe, la ce se intimpla in trafic ......
Cee'd 1.4 Best LX MT Oil Blue, DJ-76-UPS
0745/262036

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

Din ceea ce am observat eu pozitia ''inalta'' la volan este folosita indeosebi de femei sau de incepatori. Iti dai seama imediat prin faptul ca au scaunul cat mai aproape (lipit) de volan ca sa vada cat mai mult botul masinii.
Din punctul meu de vedere aceasta pozitie este foarte incomoda si obositoare mai ales la drum lung. Plus ca in cazul unui impact airbagul nici nu mai are unde se deschide.

Eu unul adopt o pozitie foarte relaxanta. Am scaunul cat mai in spate posibil. Nu vad decat stergatoarele, nici un pic din capota. Dar nici nu-mi trebuie. Stiu exact dimensiunile masinii.
Tot legat de vizibilitate, oglinzile laterale le reglez in asa fel incat sa vad de la spatele masinii inspre exterior. Pentru spatele masinii am oglinda interioara.
Sper ca nu v-am plictisit. :lol:
Conduceti prudent si relaxat.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Nu-i obligatoriu ca pozitia inalta sa insemne si lipirea volanului de burta.
BTW: eu tin scaunul la jumatatea distantei dintre minim si maxim (si asta pt ca daca l-as ridica mai sus m-ar incurca oglinda retrovizoare si ar trebui sa stau cocosat mai ales in intersectii.

cmg_george

Post by cmg_george »

Pozitie inalta in Ceed? :) eu am 1.68, stau cu scaunul la 3 clanturi in spate de la maxim in fata... daca il dau mai in state risc sa nu mai ajung cu ambreajul pana la podea...
Cand am testat Ford C-Max... avea o pozitie mult mai intalta si sincer mi-a placut.
Pozitia la care spuneam la Ceed nu imi pare deloc incomoda... eu prefer sa vad cat mai mult in fata... si asa am mers pana la Oradea si nu am simtit oboseala de loc asta la 5 zile dupa ce mi-am luat carnetul...
De ce ar fi pozitia inalta de condus si incomoda?

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

prefer pozitia "sport" adica scaunul mai in spate, neavand reglaj pe inaltime e maxim jos 8) ceea ce nu ma deranjeaza (eu am 1,83 inaltime). cotiera chiar te invita la un mers lejer. ieri i-am prezentat-o unui prieten care are cam 1,60-1,65 si e clar ca pentru el reglajul pe inaltime ar fi mai mult decat un rau necesar. si dupa cum spunea cineva, nu stiu daca pe acest forum, de la Dacia 1300 nu cred ca s-au mai facut masini la care sa le "vezi" botul din masina. :P :P

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Pozitia la volan

Post by Razvan_G »

Dupa ce m-am urcat intr-un Passat (2003) si recent si intr-un Mercedes (C200 din 2002) - apogeul confortului!! :roll: se stie :) si mi-am pus curul inapoi in Cee'd-ul meu de 2009 :lol: am inceput sa am rau de inaltime! Ca intr-o duba. :) Mi se pare prea inalta pozitia la Cee'd (chiar daca am scaunul la maxim jos). Stiu nemtii ce stiu. Ce-i al lor e pus deoparte. Poate sa fie conceputa pt. europeni Cee'd-ul, ca tot sange de coreean au. Si astia nu depasesc 1.65 :D. Daca
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Pozitia la volan

Post by LeCCa »

=)) corect. nu se plangea cineva la un sorento parca , ca efectiv nu are loc? el avand 1.93? :lol:
eu il am dat maxim jos , am doar 1.80 insa nu simt niciodata nevoia sa vad botul, mai ales la kia, e foarte greu de vazut dat fiind felul in care este construita capota. la mercedes c220, capota e mult mai dreapta , iar cu pozitia aproape maxim jos, tot vad botul, nu mai zig de sigla.... nu mi se pare folositor o pozitie inalta, decat poate la inceput, sa te obisnuiesti cu dimensiunea masinii...
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re:

Post by mr_wizard »

ionut75 wrote: Eu unul adopt o pozitie foarte relaxanta. Am scaunul cat mai in spate posibil. Nu vad decat stergatoarele, nici un pic din capota. Dar nici nu-mi trebuie. Stiu exact dimensiunile masinii.
Tot legat de vizibilitate, oglinzile laterale le reglez in asa fel incat sa vad de la spatele masinii inspre exterior. Pentru spatele masinii am oglinda interioara.
Sper ca nu v-am plictisit. :lol:
Conduceti prudent si relaxat.
As mai aduga faptul ca tin scaunul in pozitia minima a reglajului pe inaltime, nu pot conduce cu 2 maini absolut deloc (un "defect" de-al meu). Ceea ce ma deranjeaza, este vizibilitatea spre stalpul A din stanga ("ora 11").
Drum bun!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pozitia la volan

Post by abulurd »

Eu intodeauna mi-am reglat scaunul, la toate masinile pe care le-am condus, cat mai jos si cat de in spate imi permit "piciorusele", de mentionat ca am aproximativ 1.83 m. 8)
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

alcatraz

Re: Pozitia la volan

Post by alcatraz »

nu mai retin pe unde am citit, dar se recomanda sa dai scaunul in spate in asa fel incit articulatiile de la
incheietura miinilor sa iti afunga fix la "ora 12" (nici mai in fata, nici mai in spate), iar pozitia miinilor pe volan
sa fie: si 20-dreapta; fara 20-stinga. de obicei conduc doar cu stinga la "fara 10".

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Pozitia la volan

Post by scubli »

@LeCCa: Eu eram cel ce nu incape in Sorento, nu detin un Sorento dar am urcat in vreo 3 pana acum pt. ca nu mi-a venit sa cred nici mie si nici dealerilor KIA, era sa uit: am 1.96m :lol:.

Pozitia la volan (in cee'd) mi se pare destul de reusita, chiar daca am 1.96m nu am probleme. Totusi in cee'd-ul cu scaune reglabile pe inaltime, cu scaunul la maxim jos, mi se pare ceva mai inalta pozitia la volan. Testa acest lucru cu Razvan_G.

@alcatraz: Am vazut si eu ceva de genul, picioarele trebuie sa stea undeva la 45 grade, nu cu mult peste 45 grade cand ambreiajul este calcat iar incheietura mainii sa pice exact pe partea superioara a volanului. E drept ca explica pozitia la volan intr-o masina sport(BMW M3).

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”