Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Subiecte care nu ţin de un numit model
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by eugenflorinmanea »

http://www.sfin.ro/articol_15328/ianuar ... mania.html

Parerea mea e ca meritau acest dus rece... Cand toate marcile fac reduceri de mii de eur, cu Kia te tocmesti pentru niste presuri...

Daca nu vor aplica o politica de promotii in masura sa le sustina cat de cat vanzarile... si-o vor lua-o urat!! :(:(
SAAB 9-5

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by dbajan123 »

+ ca masina cu, cat trece mai mult timp, incepe sa isi arate defectele
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by Ogy »

Un motiv in + pentru noi, sa fim uniti!
Pentru 100+ masini, eu zic, ca supravietuiesc ei...sa nu ii plangem.
Din ce sa mai scada, daca masina ti-o da subevaluata.....asta daca, nu ti-ai dat seama inca...

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by djniki4 »

eu sunt de parere ca nu e rentabil pentru ei sub nici o forma sa scada preturile, mai ales ca este la un pret foarte bun plus anii de garantie care la alte masini nu sunt asa "enormi". Si nici pentru imaginea Kia Ceed nu e bine sa scada preturile pt ca apoi o sa fie considerata o masina banala, toti cei care isi luau logan pana acum or sa isi ia Kia Ceed. Pretul care il are este mai mult decat decent.

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by LeCCa »

de acord, au un pret super, dar merg facute ceva reduceri, macar asa, de ochii lumii. spre exemplu de la 13700 la 13500 sau ceva de genul, maxim 500 de euro discount si ca sa nu cada la imagine, doar la variantele superioare.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

FreeJardel
Posts: 15
Joined: 25 Feb 2008, 17:19
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by FreeJardel »

...sa ne gandim logic, 7 ani garantie este un mare avantaj si pt ei. Adika 7 ani suntem obligati sa mergem numai la ei pt. revizii (altfel PA 7 ani) , si odata iesita din garantie piesele de kia sunt cu cel putin 25% mai scumpe decat media. Par ex. dupa o mica tamponare in fata, unde a fost inlocutia capota, aripa, far stanga, grila+bara fata integra si cateva platice ascunse sub si manopera....= 8200 ron+tva :) eee...juma de sandero!
Dar recunosc ca service-ul a fost de nota 20 mai ales pt cum au lucrat si pt promptitudine. Pt nefericitii care au astfel de belele va pot recomanda cu caldura service-ul.
...Si cred ca in contextul actual un plan de marketing bine gandit le poate asigura trecerea crizei pt. ca 'ceed in princip se vinde de la sine.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by eugenflorinmanea »

Nu vorbesc de Best...vorbesc de variantele superioare care in momentul de fata sunt mai scumpe decat concurenta directa (Ford Focus 1.8 TDCI dotare asemanatoare City- cu reducere costa 13,800 EUR- informatie sigura).
Eu am dat pe ProCeed 13,760 EUR, fara nici o alta reducere- presuri moca etc. Consider ca e un fair price, nu ca am dat super bani pe ea... Avand in vedere ca la banii astia puteam opta pentru GTC cam cu aceleasi dotari sau VW Golf.

Despre costuri.. probabil ca inca nu si-au amortizat investitia ca teoretic ar trebui sa fie mai mici decat concurenta: forta de munca in Slovacia e mult mai ieftina, fabrica e robotizata...

Eu zic ca aici e vorba mai mult de marja Kia Romania. Abia astept sa se publice bilanturile sa vad cat au scos profit pe anul trecut!!
SAAB 9-5

FreeJardel
Posts: 15
Joined: 25 Feb 2008, 17:19
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by FreeJardel »

apopo de vitezele trecute in semnatura...in tara cu motorul de 1,6CRDi 90Cp...maxim 180 si la deal si in vale...parce nu vroia mai mult. Surpriza a venit in austia si grecia unde cu disel BP si OMV...200 standart sa nu mai zic ca motorul fugea de sub masina si de la 160 la 200 tragea de nu se poate. Concluzia o trageti singuri!
_______________
Kia Cee'd 1.6 CRDi 90CP - culoare ciudata
B 78 AZE 25.000km si merge

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by quelloo »

eu cred ca nu ar trebui sa ne asteptam la mari reduceri din partea kia din simplul motiv ca nu prea au de unde sa faca reduceri deoarece aceasta a fost strategia de marketing a coreenilor care au optat sa vanda mult si sa se aleaga cu un profit infim. reducerile celor de la ford sau vw ne arata de fapt adevarata valoare a acestor masini si profitul imens care l-au scos pana acum doar din ,,nume". bafta
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by eugenflorinmanea »

Si atunci cum iti explici ca unii din colegii nostrii de club au luat Style la pret de City, cu motor de 2.0 la pret de 1.6 etc. Crezi ca a vandut Kia Romania in pierdere?? Sa fim seriosi...

Repet, nu ma refer la BEST unde raportul pret/calitate e imbatabil!!!
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by quelloo »

da , dar astea nu sunt reduceri oficiale cum sunt cele de la vw sau alte marci . si eu am obtinut 2.0 dsl style la pret de city dar asta din cauza lor ca nu au putut sa respecte termenul de livrare dar repet , nu sunt reduceri de genu celor de la vw sau alte marci unde se fac si reclame cu reduceri de 2500 de euro , etc etc. aici depinde de puterea de negociere a fiecaruia:P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by eugenflorinmanea »

pai cei de la Ford- VW fac reduceri la TV de 2,500 iar cand te duci sa iei masina, mai lasa vreo 3,000 daca vii cu banu!! :):) (ma refer la masini de valori ceva mai mari- ex: Ford Modeo Titanium pret de lista 27,000; pret cu promotie : 23,000; pret negociat la fata locului: 20,100 EUR).
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by Ogy »

Tot ies in castig....ganditi-va cat au castigat pana in criza dupa urma cumparatorilor (ma refer la celelalte marci).

cmg_george

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by cmg_george »

Celelalte marci reduc foarte mult pt ca in momentul asta exista un blocaj in poiata si pentru ca dotarile oferite de ei sunt oferite de alte marci(kia, suzuki, hyundai , etc) la preturi mult mai mici.

Nu mi se pare chiar tragica scaderea asta... plus ca era de asteptat, insa cred ca o sa traga putin importatorul de urechi sa-l trezeasca si sa realizeze si ei ca tb mai mult profesionalism.

PS. Titlu este exagerat... nu doar Kia este in cadere libere ci cam toate companiile auto...

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vanzarile Kia Romania- in cadere libera

Post by eugenflorinmanea »

Marea problema la Kia este ca nu au apucat sa acumuleze... sa isi amortizeze investitia... Criza a venit mult prea repede. E cam aceeasi problema ca si cu Romania- altfel fac fata crizei oamenii de afaceri din Vest care...vorba aia...fac afaceri de 50 de ani...au vut timp sa acumuleze... si altfel sunt loviti oamenii de afaceri din Ro care au inceput de 4-5 ani si pana acum tot castigul lor s-a dus pe investitii..

Sper sa fie OK pentru ca mie mult imi place masinuta asta..

Asta insa nu ii absolva de vina pe dealeri..Este inadmisibil sa pierzi clienti pentru ca nu i-ai adus masina de 4 luni... sa nu acorzi macar un breloc acolo...o atentie...
Parerea mea...
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”