Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by iulian2007 »

stand si recitind un pic posturile din urma, mi-a picat ceva cu tronc, in sensul ca nu-mi suna bine....si anume: pai daca pe bidoanele de ulei scrie MADE IN E.U., asta inseamna ca e facut/imbuteliat la turci??? normal ca nu, pt simplu motiv ca TURCIA nu este membra UE, nu?
si apoi, daca nu gresesc, insa aici ma bazez pe simple supozitii, nu cumva o directiva a UE prevede ca daca tara in care se produce produsul X este membra a UE, pe produsul respectiv sa scrie MADE IN E.U.?
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by marius01 »

La OZ maraton Craiova iti baga ulei din butoi de 200 l cica e MOBIL 1. Daca ne poate spune cineva unde e fabricat acest ulei ( din butoi) ca sunt tare curios :) Nu prea imi inspira incredere uleiul lor Mobil1la butoi de 200l. In alte service-uri tot la fel au?
KIA Cee`d 1.4 BEST

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by alimos »

Vad ca toata lumea indica drept best practice uleiuri din varful de gama a fiecarui producator,eventual produs in tara detinatoare a licentei.Dar despre Mobil 3000 cu SAE 5w30 ce parere aveti? Are un pret pertinent in magazine,iar producerea lui in Turcia nu vad de ce ar reprezenta un impediment.Este similara producerii masinilor noastre in Slovakia.Acolo (in Turcia) le-a convenit celor de la ExxonMobil un anumit lucru (posibil,de exemplu, mana de lucru ieftina).Nu vad de ce ar trebui neaparat sa fie o reteta mai proasta in Turcia decat in Belgia sau SUA.Mentionez ca nu ma pricep foarte bine la vascozitati,cenusi si alte chestii. De-asta intreb...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by iulian2007 »

azi am primit si eu uleiul pt revizie...
am mizat in continuare pe Mobil 1 ESP 5W30....
se pare ca cei de la care l-am cumparat vand marfa buna..pe bidon scrie numai in germana, nu face parte din noua gama ESP SuperSyn (cum scrie pe mai toate bidoanele de prin supermarketuri) si e facut in E.U., mai corect in Belgia.
pe cele din supermaketuri sunt trecute si alte filiale ale Exxonmobil, ca de ex cea de la turci, de care ne ferim cu totii
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by BAU »

Ca tot voia PYFMAN sa-i recomand si eu un magazin. (asta deoarece in Cotroceni nu mai aveau uleiul pe care-l folosisem la schimbul trecut ,iar ceea ce aveau in raft nu mi-a prezentat incredere)

Astazi am trecut pe la MOTUL in Berceni (Turnu Magurele 270 D)
Uleiul cel mai bun pentru motoarele pe benzina pe care asi fi vrut sa-l cumpar : H-Tech 100 Plus 5w30 nu il au la vinzare dar nici macar nu auzisera de el (si mai spun ca sint importatori ) . In schimb au la vinzare uleiurile Motul din clasa 8100 Eco-Clean C2 si 8100 X-Clean C3 care indeplinesc norma API SM si sint uleiuri atit ptr motoare pe benzina cit si Diesel , avind aceleasi caracteristici ca uleiurile EDGE (Castrol) sau ESP (Mobil ), cu continut scazut de fosfor si sulf indicate ptr motoare Euro IV (ptr protectia catalizatorului si filtrului de particule).
Pretul este de 50,00 lei/l unul si 60,00 lei/l celalalt.
Le-am vazut cu ochii mei ,le-am pipait si chiar daca sint mai scumpe ,la urmatorul schimb cred ca voi folosi unul din acestea.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by marius01 »

Nu stie nimeni (poate sa raspunda service-ul) ce scrie pe butoiul de ulei Mobil 1 esp 5W30 de la OZ Maraton Craiova? O fi fabricat in Bulgaria :) #-o
KIA Cee`d 1.4 BEST

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by frantic »

Eu am luat 4 litri ulei Liqui Moly Longtime HT 5W30 pe care scrie mare "Made in Germany". Sper sa fie asa. :)
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by sender78 »

Poti sa ne spui si noua pretul, cred ca ar prinde bine :wink:
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by frantic »

Am luat 4 bidoane de 1 litru la pret de 40 lei/buc.
Se poate achizitiona si la bidon de 5 litri, caz in care pretul ar fi de 36 lei/l.

www.autoilas.ro e magazinul de unde l-am cumparat. (daca se considera reclama rog sa fie sters)
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by Minu »

E bun CASTROL MAGNATEC C3 5W-40 4L la 115 ron?Ma primesc cei de la MIT cu el,ca pret ce parere aveti?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by spdblue »

@Minu iata un raspuns de la cei de la Mit Bucuresti Baneasa:
"Tip ulei: shell helix ultra 5w30(primul ulei de umplere), mobil syst s 5w30(sintetice)
Puteti veni cu consumabile proprii, originale kia insotite de factura si certificat de garantie."
Nu am intrebat daca alt tip merge. Dar reiese ca ne primesc cu consumabilele noastre daca avem certificat si factura.
Daca esti amabil si ai date despre uleiul castrol pe care vrei sa-l folosesti, te rog sa treci cateva date in acest topic. Multumesc.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by Minu »

Ce certificat,de garantie,sau conformitate?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by spdblue »

Pai la chestia asta nu m-am gandit.
Ambalajele sunt marcate prin etichetare cu urmatoarele specificaţii:
- denumirea produsului;
- instrucţiuni de utilizare;
- grad de inflamabilitate;
- numărul lotului şi data fabricaţiei;
- termenul de garanţie;
- denumirea producătorului/importatorului/distribuitorului.

Uleiurile de motor sunt întotdeauna însoţite de:
- Certificarea produsului-realizat de Registrul Auto Român prin Organismul de Certificare Produse RAR-OCP;
- Declaraţia de conformitate;
- Certificatul de garanţie;
- Certificatul de calitate. Dar chestia asta e valabila pentru cel care importa, vinde un produs. Cred ca va trebui sa pun o intrebare.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by BAU »

Haide sa fim seriosi !
Nu vor si toate documentele traduse si legalizate ?
Atit timp cit desfac uleiul in fata ta ,este bidonul sigilat si scrie ca uleiul indeplineste normele impuse de producator : SAE 5w30, API SM sau min SL si ILSAC GF4 sau min. GF3 ptr motoarele pe benzina , nu trebuie sa-ti mai ceara nimic ,indiferent de producatorul uleiului si trebuie sa-ti taxeze doar manopera ptr schimbarea lui.
Faptul ca-ti impun au anumit producator sau un ulei pe care-l au ei in Service in acel moment (si uneori la un pret mai mare decit pe piata) , o fac numai ptr comisionul lor sau adaosul comercial .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ce ulei se "potriveste' motoarelor de CEED?

Post by sender78 »

Puteti veni cu consumabile proprii, originale kia insotite de factura si certificat de garantie."
Mai mare prostie si ineptie nu am auzit. Eu le-as cere si textul de lege prin care as fi obligat sa aduc asa ceva.

Spuneam mai demult ca daca ei spun ca piesele nu sunt bune sunt obligati prin lege sa anunte autoritatile despre existenta acestora, iar in cazul in care nu o fac se deduce ca produsul nu este periculos.

Asa ca daca cineva comenteaza ceva, cereti-le in scris sa respecte art. 7 din O.G. 21/1992 sau iar daca nu sesizeaza pe nimeni sa va monteze piesele.

Mai scuturati-i si voi un pic pe mecanicii astia "destepti" si ca sursa de inspiratie puteti sa va mai uitati peste petitiile transmise catre importator, avand acolo informatiile si explicatiile necesare pt cazuri de acest gen.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”