Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by _devilson_ »

sa inteleg ca MIT Baneasa si-a skimbat optica si lasa clientii langa masina in timpul reviziei??? a mai fost cineva la revizie acolo si l-au lasat langa masina?? dar, normal, fara pile si interventii.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

User avatar
Caralumba
Posts: 726
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by Caralumba »

_devilson_ wrote:sa inteleg ca MIT Baneasa si-a skimbat optica si lasa clientii langa masina in timpul reviziei??? a mai fost cineva la revizie acolo si l-au lasat langa masina?? dar, normal, fara pile si interventii.
Am fost si eu, dar pentru rezolvarea unor probleme, nu pentru revizie, si dupa cum am scris si la
topicul aferent, am fost chemat de mecanici langa masina si am putut sta pana au terminat.

P.S. Fara pile...fara interventii... :-D
Fair day, be well !
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ogy »

frantic wrote:Rulmentul de presiune va fi schimbat pe garantie?
Logic ca altfel nu-l schimbam. :))
Idem Caralumba pt Mit Baneasa.
La revizie nu cred ca te lasa langa masina.
La service-ul mit baneasa (cel din incinta dealerului Mitsubishi) te lasa sa te uiti doar prin geam la masina si cu interventii puteai sa te apropi de masina doar insotit si cat sa-ti explice mecanicul ce si cum. La serviceul kia Baneasa (sunt doua serviceuri nu stiu daca sunt unul si acelasi service - in spatele dealerului kia baneasa) te cheama la masina doar sa-ti prezinte ceva.

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Pret revizii....

Post by seeds »

off-topic, dar nu ma pot abtine: ati schimbat rulmentul si placa pe garantie ? la cati ani/ km?
mie mi se tot indruga povesti cu defect de fabricatie vs. uzura normala, la service .
chiar voiam sa sun la kia romania...
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by eugenflorinmanea »

Eu da - doar rulmentul- placa nu a fost nevoie ca era ok.
Masina e din 28 Nov 2008 si are 77,000 km.
De cand s-a schimbat rulmentul a disparut atat 'vuietul' cand dau cu spatele cat si scartaitul pedalei de frana.
SAAB 9-5

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Pret revizii....

Post by seeds »

culmea! mie mi se tot indruga povesti cu uzura normala a ambreiajului, eu avand 97-98000 km.
asa m-au dus cu vorba si in cazul bieletelor, pana n-am sunat la importator ma puneau sa le cumpar, ca nu-i defect de fabricatie, ci uzura normala :x
imi vine sa vin la bucuresti sa-mi fac reviziile de acum.
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: Pret revizii....

Post by ceedro »

@seeds...let me guess. Ena Galati- Domnul Adrian -consilier si domnul Iulian,inginerul de acolo, ti-au spus ca bieletele nu intra pe garantie si ca trebuie sa le platesti,este? Cei mai mari escroci sunt cei de la Ena Galati din strada Cosbuc!
Du-te, prietene, la Autouniversal-Hyundai, si asa I30-ul e acelasi lucru ca Ceed-ul si mai fa ceva pe ea de garantie la motor si cutie, ai sa vezi acolo cum se face o revizie/inspectie ca la carte.

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Pret revizii....

Post by seeds »

reparatii in garantie pt Ceed la Autouniversal-Hyundai ?
habar n-aveam ca e si varianta asta. da unde-i in braila? :oops:
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: Pret revizii....

Post by ceedro »

In Braila, erau unii ce reparau la inceput kia in garantie, apoi au pierdut autorizatia si numai poti sa mergi la ei decat la finele perioadei de garantie. De ce sa nu mearga la Hyundai? E si in Braila, daca acolo iti vine mai aproape.Pana la urma stiu ca s-a dat legea aceea cum ca putem merge oriunde in garantie cu masina,nu doar la dealer. Si apoi, pe toate piesele ai sa vezi trecute ambele marci(hyundai si kia).

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ursulake1 »

Salut,
A mai facut cineva de curand revizia a 5a Cee'd benzina ?
M-am programat saptamana viitoare si am uitat sa intreb de pret :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Pret revizii....

Post by Inuendo »

Ursulake1 wrote:Salut,
A mai facut cineva de curand revizia a 5a Cee'd benzina ?
M-am programat saptamana viitoare si am uitat sa intreb de pret :)

Da eu, la un ceed din 2007, cu 57900 de km efectuati.
"Cu numai" 995, 27 lei in care au intrat: "extraordinarul" ulei 5W30 Bixxol, filtrele aferente (ulei, aer, polen), lichid frana, placute de frana TRW fata (alea originale erau 450 de lei - cred ca-s placate cu aur) si 2 ghidaje cablu frana mana (astea sunt doua bucati de tabla "moarta" gaurite si indoite in forma de L la pretul de 57,44 lei/bucata).

Bonus: voi mai plati 190 de lei un cablu frana de mana (partea dreapta) intrucat frana de mana nu a fost reglata in parametri cu schimbarea celor 2 ghidaje care teoretic ar fi trebuit sa fie cauza si pe care sponsoru' (adica eu, clientul) le-am platit cel mai probabil degeaba.

Ca proprie opinie, dedusa din experienta personala si raportata la cele citite pe forum: daca puteti realiza service-ul la Bucuresti pastrati marca. In provincie e marlanie curata intretinerea de dupa achizitionare. Preturile sunt specifice unor marci de lux iar profesionalismul este nul. Bajbaiala/balbaiala pe banii clientilor: daca nu e aia, poate e ailalta, da' dumneavoastra platiti. Nu conteaza ca ati semnalat problema in ultimii 4-5 ani: a mers si acum nu mai merge? Platiti.


L.E. SCUZE, la mine era vorba de revizia a 6-a.
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: Pret revizii....

Post by ceedro »

Inuendo,faci cumva referire la Ena?! Te aprob, niste "draguti". #-o [-X :lol:

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Pret revizii....

Post by Inuendo »

ceedro wrote:Inuendo,faci cumva referire la Ena?! Te aprob, niste "draguti". #-o [-X :lol:

Da despre ei este vorba.
Priceputi nevoie mare, prin eliminare si pe cheltuiala clientilor. Pana la urma daca schimba toate piesele sigur se remeriaza si problema #-o
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: Pret revizii....

Post by ceedro »

Cunosc, am o programare catusi de curand, revin cu impresii. Prea bune, oricum nu vor fi, fiindca acolo toate se schimba de la o zi la alta, preturile, ma refer in mod special.

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Pret revizii....

Post by Inuendo »

ceedro wrote:Cunosc, am o programare catusi de curand, revin cu impresii. Prea bune, oricum nu vor fi, fiindca acolo toate se schimba de la o zi la alta, preturile, ma refer in mod special.

Ai de facut DOAR revizia sau ai mai vrea sa si remediezi ceva?
Parerea mea ca doar pentru schimbul de ulei si filtre nu o sa intampini probleme.
Pentru orice alta problema iti recomand FUGI DE ENA GALATI!

Acum in al saselea an (deci dupa iesirea din garantiea) aflu si eu ca frana mea de mana trebuia rezolvata de ceva timp in urma prin inlocuirea unor piese si nu reglaje de genu "las'o ma ca merge asa". Din nefericire nu toata lumea este mecanic si detaliile astea tehnice le pricepem mai putin unii dintre noi...

Partea cu trebuie sa platiti e universala.
Problema de atunci probabil a fost remediata in opinia lor... Adica ata rupta poate fi si innodata de cateva ori (pe garantie) pana se face prea scurta si trebuie schimbata (contra cost).
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”