Sportage 2016

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Sunt si pentru interior(picioare) si pentru praguri si lumini proiectoare pentru usi(proiecteaza logo-ul pe astfalt cand deschizi usa)
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

greaper
Posts: 2
Joined: 12 Mar 2016, 09:29
Auto: Sportage

Re: Sportage 2016

Post by greaper »

Salut! Am fost ieri ieri la TD cu 1.7 dsl Style, modelul care ma interesa...un mare plus pentru cei de la MIT din baneasa pt ca aveau mai multe versiuni de motor/transmisie pt test.

Nu sunt fan Kia, dar caut un crossover/suv compact! Design-ul, forma si proportiile masinii mi-au placut f mult! Culori f frumoase! Interiorul f corect dotat, calitate corecta a materialelor, pozitie inalta cu vizibilitate buna de SUV veritabil! Totul bine si frumos pana la prima acceleratie mai in forta...motorul suna ca un diesel de acum 10 ani!!!!! Urmeaza și primele denivelari din sensul giratoriu de la ikea...amortizoare tari si relativ zgomotoase desi masina rula cu anvelope 225/60/17! Cam astea ar fi punctele negative pe care le-am observat: si sunt niste argumente f serioase impotriva Sportage-ului comparativ cu concurenta, aici ma refer in primul rand la Qashqai, Tiguan, Kuga. Cred ca trebe lucrat mult la insonorizarea motorului și zgomotul transmis de amortizoare! Daca la amortizoare poti sa te gandesti ca se mai lasa...zgomotul motor sigur nu se va imbunatati (de asemenea vreau sa mentionez ca motorul era cald)!

In rest masina mi s-a parut f f placuta... pe mine m-a surprins placut motorul de 1.7 dpdv al reprizelor, iar vizibilitatea de jur imprejur mi se pare f buna. De asemenea habitaclul este mare si aerisit!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Cu 1.6 gdi nu ai facut test drive?Nu te mai urcai in 1.7 :D
Toata suspensia e schimbata fata de generatia precedenta si mie,mergand atat cu generatia 2015 cat si cu modelul nou,pot spune ca e o imbunatatire considerabila.Si ca zgomot al suspensiei dar si ca zgomot al rulajului.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by zaboss »

Apropo de impresiile voastre, ținând cont că am trecut recent prin astfel de experiențe, chiar de două ori. Fiecare își alege o favorită din fața calculatorului. Că i-a plăcut pe stradă, că a auzit la prieteni, că are experiență cu marca... În proporție de 98%, când te duci la test drive ai mașina aleasă, acel test drive nu face altceva decât să-ți confirme alegerea, astfel că la mașinile celelalte găsești nod în papură. Așa și colegul, a ales Quashquai, acum caută să-și valideze alegerea.
Care nu e una rea, până la un punct :D
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 2016

Post by quelloo »

aia cu motorul de acu 10 ani m-a omorat. cand in lista de preferinte sunt Kuga si Tiguan. mai repede ziceai ca e mult mai prost insonorizat sportage decat cele doua.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

greaper
Posts: 2
Joined: 12 Mar 2016, 09:29
Auto: Sportage

Re: Sportage 2016

Post by greaper »

OK, nu suna ca un motor de acum 10 ani (poate nu e cea mai potrivita exprimare) :D ... e doar slab insonorizat motorul! Nu am facut alegerea modelului, forma caroseriei si spatiul interior m-a determinat sa trec Sportage-ul pe lista!

Masina are f multe plusuri, eu nu am sters-o de pe lista! Are probleme de rafinament in functionare a motorului de 1.7 si suspensii (Opinie personala...am mers si cu celelalte mentionate mai sus si concluzia mea e ca 1.7 de la kia e mai prost insonorizat decat 1.5 dci de pe Qashqai, 2.0 tdci si 2.0 tdi)

De remarcat totusi ca odata ajuns la viteza de croaziera 100-110 masina e f silentioasa!

Daca e sa mai fac o remarca...pretul optionalelor pt varianta Style mi se pare nejustificat de piperat! Masina configurata de mine trece de 25000 pret lista! Nu mi se pare o masina ieftina uitandu-ma la concurenta! Cel putin nu fara un discount semnificativ de la dealer! Care cred ca e greu de obtinut avand in vedere ca e model nou! Dar avand in vedere ca BMW-ul imi da la X1 sdrive 16d 2016 8% discount, poate se mobilizeaza si Kia!

All in all o masina f reusita cu plusuri si minusuri!

Stiu ca e offtopic! Ce consum are motorul de 1.7 diesel la viteze de croaziera 90-100 (eu folosesc masina la naveta)? Era f aglomerat dn-ul cand am facut TD si chiar daca am mers peste 15 km cu ea, nu prea am putut sa o tin constant!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Daca si asta e o masina scumpa la optionale,inseamna ca nu prea avem cum si de ce sa mai facem alte comparatii.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by zaboss »

Hai bre, acu' îl luași în serios? Omul vorbește de avioane BMW care încep cu prețul de listă la 38.000 și ai o mașină mai cheală ca un Logan și zice că Kia la 25.000 e scumpă... Pana mea, am mai configurat și noi mașini, nu suntem chiar ultimele găini din Gostat.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Ee acum sa nu se supere,dar sunt cativa pe aici(eu,tu etc) care in ultimele luni au tot cautat masini studiind piata si ce ofera fiecare marca in parte.Sa fiu sincer,singura care era aproape identica la.pret si dotari cu noul Sportage este Renault Kadjar,dar asemanarile oprindu-se aici.Design,spatiu interior, calitatea etc sunt de partea Sportage-ului.
Cand la Ford de ex,platesti 500 euro vopseaua metalizata si in 16000 euro primesti frana pe tambur pe spate, nu cred ca mai poate exista vreo comparatie.
1.7 l-am condus si eu,dupa ce am condus 1.6 gdi.La relanti e ca orice diesel,tractoras,dar in mers nu am simtit mari diferente de sunet intre cele 2.Asta la mers linistit,pentru ca la acceleratii si demaraje,amadoua produc alt sunet(ceea ce e si normal).
Bafta in alegerea masinii
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by eugenflorinmanea »

https://m.youtube.com/watch?v=4du1HxegoTM
Eu sunt un pic confuz.. ne uitam la 2.0 Tdi/Tdci si apoi il comparam cu 1.7 crdi desi 2.0 crdi e mai ieftin decat 2.0 tdi/tdci si are si performante mai bune. De ce as face asta? De ce nu tot 2.0 185 cai crdi ca sa comparam mere cu mere? Eu am testat vechiul sportage 184 cai automat si nu mi s a parut slab sonorizat, chiar mi a placut mult masina. Imi inchipui ca noul e mai sus.
Cat despre Kuga.. fara suparare l am testat si mi s a parut o gluma. O masina foarte grea si greaoaie (are vreo 1,800 kg), cei 163 kg nu stiu unde ii ascunde ca eu 1nu i am gasit.. nu mi s a parut o masina de luat in seama.
SAAB 9-5

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Sportage 2016

Post by stenso »

La kuga apare face liftul. In sfarsit un kuga care sa arate bine, ca toate pana acum au fost dezastru.

nydante
Posts: 6
Joined: 06 Mar 2016, 21:34
Auto: Kia Sportage 1.7 Style White

Re: Sportage 2016

Post by nydante »

Salut,

Stie cineva daca este disponibila si limba romana pentru navigatia de pe noul Sportage?
Eu nu am reusit sa o gasesc.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sportage 2016

Post by b76bgaarh »

qqashqaiul e bun, pana il parchezi cu o roata pe bordura. dupa aia nu se mai inchide hayonul.

uitsaem sa pun linkul..... :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=lm44stfoy8g
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by bondalicir »

eu am vazut video fara sunet. mi se pare mie sau sportage a cam ratat testul elanului?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sportage 2016

Post by b76bgaarh »

nu, e singura la care poti sa deconectezi complet ESPul. astia au testat pana unde poate sa duca masina fara esp, suspensie, directie etc.

qq si mazda intervin tot timpul.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Post Reply

Return to “Generalităţi”