Sportage 2016

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Pentru cei cu radio DAB la bordul masinii. Voi prindeti ceva posturi digitale?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Eu nu am DAB.

Pentru informarea colegilor cu Sportage 2016, aveti mai jos poze cu codurile pentru filtrele de aer si polen.
Filtru de aer e MANN.
Filtrul polen e Hanon.
Doar pe Nipparts am gasit filtre dupa codul de OE.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

vasile costin
Posts: 108
Joined: 11 Jul 2016, 22:21
Auto: sportage 2016 17 clasic

Re: Sportage 2016

Post by vasile costin »

și eu am ceva probleme cu direcția în special în curbe dacă le forțez puțin
sper să mă mai obișnuiesc sau să merg mai încet :)
am pățit-o și eu cu presiunea la anvelope 3 bar aveam pe trei roți și 2,8 pe una (imi indicase senzorul in primii 100 de km dar am crezut că nu am vazut eu bine fiind prea euforic la condusul masinii)
am redus la 2,6 acum
bubuia suspensia la sine de cale ferata

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: Sportage 2016

Post by gabi2204 »

Pentru 1.6 T-GDI DCT (norocosii care il aveti deja) cat e valoarea pentru timbrul de mediu?
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Sportage 2016

Post by boghar »

La capitolul asta putem spune ca nu suntem norocosi, timbrul de mediu a fost 1673 lei.

mario78
Posts: 22
Joined: 07 Mar 2016, 17:22
Auto: Sportage 2.0 crdi, 6AT

Re: Sportage 2016

Post by mario78 »

Salutare tuturor!
Vin in atentia voastra cu o situatie f ciudata, sper sa nu fie si la voi :)
Ieri am lasat Sportage-ul la Mit Motors ptr a-mi vopsi o usa (un bou s-a proptit in ea, ca de, era prea noua masina si trebuia botezata)
Acolo m-am intalnit cu un posesor de GT Line, care venise la service cu o problema legata de coltul de la bara din fata, din partea stanga, cum stai in fata masinii, unde se imbina cu aripa, care s-a desprins si iesea in afara aliniamentului cu aripa. Ma intrebat daca si eu am acesta problema, zic NU, este perfecta, dar cand ma uit pe partea stanga, surpriza, nu s-a desprins dar a inceput sa se lase putin, deja nu mai este in linie perfecta cu aripa si nici linia de imbinare dintre bara si aripa nu mai este la acelasi nivel, bara s-a bombat si este cativa milimetrii peste aripa. M-am uitat si pe partea dreapta, acolo totul este perfect, imbinarea este in linie cu aripa.
M-am uitat de curiozitate la masinile lor de drive test, surpriza si acestea aratau la fel, la una chiar era desprins coltul, exact ca masina domnului in cauza. I-am intrebat pe cei de la service, s-au uitat la masina mea si mi-au spus cu seninatate ca este perfecta, doar la celalalt este o problema, ca s-a desprins, la mine nu :)
La voi cum arata partea stanga fata de dreapta?

PS uitati-va daca bara se aliniaza perfecta si cu farurile, atat la mine cat si la clientul cu pricina, la imbinarea cu farul din stanga, imbinarea nu este perfecta, are un luft fata de imbinarea farului din dreapta cu bara.

Weekend fain!

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Poti baga niste poze?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Am fost si eu afara sa ma uit la a mea si totul e in regula pana acum in fata. Ciudat ca e un mic luft in spate intre haion si stopul de de pe aripa in partea dreapta, fata de stanga. La precedenta masina luftul era tot in acea zona, dar in stanga cum privesti masina din spate. Astea-s masinile azi, daca stai sa le cercetezi atent, ami descoperi. O fi vreun lot aiurea din montaj sau poate reperele nu sunt perfecte. Am mai avut masini si am vazut si la altii niste grozavii, vizibile clar cu ochiul liber. Prin 2008-2009 la un Albea aveam un prag mai lung ca si celalalt, cu vreun cm cel putin. Cand le-am zis, au inceput sa se uite chioras la mine, creazand ca l-am schimbat eu cu altul aftermarket. Naspa senzatia!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2016

Post by Nesta3 »

Adica asa?:E un mic luft insezizabil,dar nu il consiser o tragedie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Va bate gandul sa o infoliati pe bot sau complet? Merita? Cu drumurile astea zau ca e jale. Sare criblura si alte mici proiectile din bascule si poc lacul pe fata masinii si eventual parbrizul sablat. Iarna nu e ok, vara nici atat si in plus pasaretul si rahatii lor acizii isi fac treaba. Fusei ieri pe DN1 si dincolo de Ploiesti spre Bv e o zona de lucrari pe zeci de km, se toarna asfalt.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: Sportage 2016

Post by ceappone »

Am inteles ca exista optional pachetul Kia Plus , un tratament special care se aplica masinii pt rezistenta sporita la astfel de factori ... sunt sigur ca se poate beneficia de el si dupa , daca initial nu ai optat pt asa ceva ... eu l-am avut inclus in modelul ales , insa e drept ca nu dau de atatia factori precum in Ro , mai putin rahatul de pasari care e din plin si poate chiar mai rau prin zonele astea

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Nu am auzit de asa ceva la noi.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: Sportage 2016

Post by ceappone »

Kia Protection Plus ii spune

intreaba la dealer , trebuie sa stie de el si sa fie disponibil cumva , din configuratorul kia.ro nu exista , ce-i drept ... pe kia.com sau .de ai foto mai jos
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sportage 2016

Post by b76bgaarh »

http://www.autobild.de/artikel/seat-ate ... 09337.html

un test in germania, care arata cum sa compari mere cu pere sa castige o masina vag.

Penibil.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

trike
Posts: 40
Joined: 11 May 2016, 17:48
Auto: Sportage 2016 AWD 2.0 HP
Location: Ro

Re: Sportage 2016

Post by trike »

Apropos de ce spunea mario78: oare resista masina la o spalare in tunel?
La drive test, cind ma invirteam pe linga masina, am vazut ca botul, barele etc, sint acoperite cu parti "moi". Or fi destul de bine fixate incat sa nu se desprinda si sa flencane mai tarziu?

Post Reply

Return to “Generalităţi”