Consum 1.6 T-GDi

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by zaboss »

boghar wrote: Pe serpentine cutia manuala a facut toti banii, am urcat cu motorul mai turat, intre 2500 si 4000 rpm pt ca prefer sa fie mai turat in panta decat subturat. Cu o automata mai mult ca sigur ca-mi schimba treapta de ma lasa fara putere si omoara motorul, pt ca indicatiile computerului de bord erau aceleasi ca in plan drept, nu conta ca masina urca o panta abrupta. Acelasi lucru am facut si la coborare, pantele abrupte le-am coborat cu a 2a, in frana de motor, au fost situatii de s-a turat si pana la 4000rpm, iar cand panta devenea mai lina treceam intr-a 3a si astfel am economisit carburant si placute de frana. Evident, pe coborare, cand panta era prea abrupta si se tura prea tare, apasam frana si mai reduceam turatiile.
Despre cutie asa ca o paranteza, pt ca pe un jurnal de bord s-a dezbatut destul de aprins cazul manuala vs. automata, iar un coleg e destul de vehement cu automata si refuza sa priceapa ca sunt oameni care inca prefera cutia manuala.
Peace!
Tu ai impresia că la cutia automată rolul șoferului este nul și că ea schimbă de capul ei și te duci bolovan la vale? :D =D> =D>

Pentru cultura ta generală, schimbul de viteze la o cutie automată se face în funcție de apăsarea pedalei de accelerație sau a celei de frână. Pe serpentine merge mult mai bine decât o manuală.

Îmi pare rău că ai rămas cu sechele după discuția aia, însă, ascultă sfatul unuia mai bătrân: ar trebui să fii mai deschis la nou și să renunți la prejudecăți.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

Exact cum iti spuneam, viitorul suna bine. http://0-100.hotnews.ro/2016/08/17/ford ... a-in-2021/
Din 2021 daca treaba merge bine o sa treaca si la masinile de serie si cum tu esti deschis la nou, probabil vei fi printre primii beneficiari.
Ai vazut ce s-a intamplat cu soferul de teste de la Tesla care citea stirile pe tableta in timp ce masina mergea pe pilot automat? Asa se intampla cand lasi computerul sa gandeasca pt tine! :D

Sunt deschis la orice inseamna nou in automobilistica cat timp nu-mi preia controlul sau nu incearca sa gandeasca in locul meu! :wink:

Si apropos de motor betivan (alta sechela :lol: ), iata ca strunit din cutia manuala nu pare sa bea asa mult ca un diesel cu cutie automata cu convertizor de cuplu.

Bafta!

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by b76bgaarh »

aveti zona de VS pe forum, aici deja o dati in offtopic.

bogar, referitor la consum, nu stiu cum scoti valori mai mici decat cele din testele facute de adac.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by zaboss »

:lol:
Are cutie manuală, de aia.

În altă ordine de idei, la cât de puțin animat este forumul acesta, puțină "ceartă" nu cred că strică, atâta timp cât ne păstrăm în limite amicale.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by b76bgaarh »

eu ziceam de valorile de la tucson, ca na aceasi masina, greutate, motor, cutie etc.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by boghar »

In testele care apar in diverse reviste, site-uri, etc. nu mai cred o iota, am vazut nenumarate cazuri in care se incearca din rasputeri sa puna in umbra un producator ca sa-l avantajeze pe un altul. Cel putin la nemti e sport national.
Eu fac in felul urmator: folosesc frana de motor destul de mult, schimb treptele la aproximativ 2500rpm nu cum imi arata masina, daca traficul nu-mi permite sa depasesc sau este vreo limita de viteza de 60 sau 70km/h schimb ultima treapta si de multe ori sar din a 4a direct in a 6a, acceleratiile le fac liniar nu cu pedala la fund, daca am nevoie sa fortez motorul si sunt intr-o treapta de viteza care tine motorul la 1200rpm, schimb intr-o treapta inferioara a.i. sa am cel putin 2000rpm, samd. Doar in depasiri o calc serios. Benzina ii pun de 98, mi se pare ca trage mai bine si consuma cam cu 1l mai putin.
Si inca ceva, masina mea este GTLine + farurile bi-xenon ca optional, probabil ca daca as fi avut un plafon panoramic care m-ar fi incarcat cu inca 200kg, mi-ar mai fi luat 1l in plus.
Daca ai sa intrii pe sprimonitor.de, ai sa vezi ca sunt destui cu Tucson cu cutie manuala care scoat consumuri in medie de 8 si ceva, eu am 8.3 media in acest moment pe bord, asa ca poate are dreptate Zaboss si pt ca am cutie manuala scot astfel de consumuri. :lol:

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by b76bgaarh »

stim si marmota invelea ciocolata.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
cyrax_val
Posts: 160
Joined: 16 May 2016, 15:01
Auto: Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT GT
Location: Bucuresti

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by cyrax_val »

Eu pana acum nu am depasit consum mediu de 9.5 la suta, si am 5200km la activ.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by b76bgaarh »

normal, ca nu ai mers toata distanta doar in oras.

ps kia zice ca masina voastra consuma in oras 9,5/10 cu/fara isg.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by zaboss »

b76bgaarh wrote: ps kia zice ca masina voastra consuma in oras 9,5/10 cu/fara isg.
Câte nu zice omul la supărare :D Și la a noastră scrie ceva de genul 7-8 urban :D
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Ati observat cumva diferente la consum, functie de marca si cifra octanica a benzinei?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by zaboss »

La motorină nu. Alimentez 90% de la aceeași stație Lukoil, când motorină simplă, când din aceea „scumpă”. Restul alimentărilor, pe unde apuc prin țară, Mol, OMV, Petrom. Nu am sesizat nici o diferență la comportamentul motorului sau la consum. Nu cred că la consum se poate identifica ceva fiindcă sunt mulți factori care pot explica diferența. Iar la comportamentul motorului, cel mai probabil e Placebo.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by default »

Nu crezi ca la benzina se schimba treaba? :wink:
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by zaboss »

Pentru că?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum 1.6 T-GDi

Post by quelloo »

pentru ca cifra octanica mai mare. normal ca se simte, doar ca se simte mai mult la motoarele mai mari si mai puternice.
si la motorina se simte in cat de rotund acelereaza, ce zgomot are la relanti si viteza maxima.
intradevar in 7 ani jumate eu am bagat de la lukoil doar o singura data si a fost si ultima.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”