termen de livrare depasit

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

Ai contract? Ce se specifica acolo, in cazul asta?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: termen de livrare depasit

Post by gabi2204 »

Art 3.1: Termenul de livrare este de 21 de zile de la data confirmarii platii integrale a pretului contractului in contul vanzatorului.

Conditii Generale 6.3.2
Cumparatorul are dreptul de a declara contractul rezolvit din plin drept in cazul in care vanzatorul nu isi indeplineste in mod culpabil obligatia de livrare a autovehiculului, in conditia depasirii termenelor stipulate in art 2.1. In acest caz, cumparatorul are dreptul de a solicita restituirea sumei achitate vanzatorului, in termen de 5 zile lucratoare.

Iar art 2.1 spune ca livrarea va avea loc pe cat posibil la termenul stabilit prin contract si ca termenul de livrare poate fi prelungit de vanzator, cu informarea cumparatorului cu minim 2 saptamani inainte de expirarea termenului estimat de livrare, cu 8 saptamani.

La mine:
luna de comanda = 06
Data productiei = 04.08
Data achitarii integrale = 08.08
Data achitarii integrale + 21 zile = 29.08
Notificare de prelungire termen de livrare: inexistenta

Prin urmare daca masina nu e livrata pana in 29.08 , am dreptul sa cer banii inapoi.
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

La asta ma gandeam si eu. Nu iti convine, iti iei banii inapoi. Insa daca vrei o astfel de masina se pare ca trebuie sa treci peste intarziere. Nu se supara ei, la cata cerere au! Din pacate asta e situatia la noi, nu stiu cum o fi aiurea. Ma gandesc ca nu se fac discriminari intre piete! Dar parca niste penalitati erau indicate totusi.

Nici acum nu imi vine sa cred, ca trebuie sa astepti-iata, vreo 4 luni chiar, dupa un GTLine! Eu am luat-o de pe stoc, cu tot ce avea ea, inclusiv culoarea. M-am gandit ca pierd Rabla pana in iarna, cand imi venea masina. Bine am facut asa! Si eu am avut prin contract o faza hazlie. Cica noi partile contractante am fi negociat liber pretul final al masinii. Zambesc si azi la asta!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

Ce sa mai zic la mine ca azi au fost acele 14 zile dupa achitarea integrala, ca sa aflu astazi defapt ca a fost o greseala in contract si defapt tot 21 de zile lucratoare sunt. Acele 14 zile au aparut cu o modificare de contract ca sa beneficiez de acel discount de 2510 EUR.
Initial cand am semnat contractul impreuna cu sotia, reducerea a fost de 1510 EUR si la 2 zile era sa lesin cand intru pe kia.ro si vad avantaj client 2510 EUR, na ma rog, modificat contract, semnat -> defapt e greseala. Bun, suntem oameni, gresim nu e problema, trecem peste, chiar nu m-a deranjat asta asa tare.

Ceea ce ma deranjeaza enorm e lipsa de transparenta si lipsa de comunicare intre fabrica - Kia Romauto - Dealerii locali. Faptul ca tot indruga rahatul ala de scuza ca fabrica intra in concediu, este un total bullshit. Orice fabrica de magnitudinea aceasta face produse sub conceput de JIT - Just In Time. NICIODATA nu va face stoc de masini si sa spere ca se vinde, acest concept se cascadeaza pe componente, respectiv: butoane, suruburi, vopsea, basically orice rahatel care intra in constructia unei masini, numita BOM - Bill of Material.

Si daca fabrica intra in concediu indiferent de motiv, lasa oamenii sa plece in concediu, revizii la robotica etc, toate se fac in avans, respectiv comenzile care sistemul le-a furnizat ca vor fi in perioada X in care X se stie ca intra in metenanta / concediu. Nimeni la nivelul celor de la Kia sau mai stiu eu ce fabrica nu isi permit chestii de genul, sunt planificatori de productie care iti planifica productia bazata pe forcast pe urmatorii 5 ani, si pot linistiti sa prezica ca peste 4 ani 3 zile si 12 ore intra masina Y in productie.

Concluzie, faza cu concediul pica din start, dar nah.

Rabdare si tutun.

User avatar
boghar
Posts: 56
Joined: 24 Feb 2016, 09:50
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDi

Re: termen de livrare depasit

Post by boghar »

Astazi a sosit un trailer plin cu Sportage la Mit Baneasa dintre care 2 GT Line rosii, in jur de ora 15:45 le descarcau. Gabi, fingers cross!
In Anglia se asteapta in jur de 5 saptamani dupa masina, ce vreti, pe cineva trebuie sa amane!

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

Eh...la asta ma refeream si eu! Depinde de piata-tara! ](*,) Si cam asa sta la noi in general problema in multe domenii.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: termen de livrare depasit

Post by gabi2204 »

A mea e rosie dar nu are cum sa fie printre ele, doar mi-au confirmat azi ca nu e. Darksleep, cam ai dreptate.
Mi-au mai zis si ca livrarea se face in ordinea vechimii, ori eu stiu clar cazuri produse dupa sau cam in acelasi timp si livrate sau cel putin expediate.
Deci saptamana asta teoretic au plecat trailere luni si miercuri si id-ul meu nu e pe nici un transport, dupa ce am dat zeci de telefoane sa urgenteze.
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

ionut76
Posts: 32
Joined: 03 Jul 2016, 13:53
Auto: Kia Sportage 2015

Re: termen de livrare depasit

Post by ionut76 »

Cum ai obtinut reducerea aia de 2500 euro ?? Ce masina, ce echipare ?

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

E avantajul client ionut, care ofera Kia din oficiu. Cand am semnat eu era de doar 1510 EUR parca, apoi dupa zile a actualizat oferta pe Romania la 2510 si atunci am vorbit cu dealer-ul daca pot beneficia de aceasta oferta chiar daca deja contractul era semnat.

ionut76
Posts: 32
Joined: 03 Jul 2016, 13:53
Auto: Kia Sportage 2015

Re: termen de livrare depasit

Post by ionut76 »

Interesant, multumesc.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

Am sunat la Kia Romauto, asa de informatie sa vad daca a ajuns masina. Domnisoara de la capatul firului mi-a spus. "Din pacate nu avem access la aceste informatii " - adica tu ca importator direct nu ai access la informatii daca a ajuns masina in tara sau macar de a plecat de la fabrica. * LOL *

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Suni agentul nu pe Dna de la receptie. Ea chiar nu are acces la aceste informatii

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

Am rugat-o sa imi faca legatura cu cineva care are access la genul asta de informatii. Apoi mi-a spus ce am scris mai sus. Cand nu ai chef, nu ai. Punct :o

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: termen de livrare depasit

Post by gabi2204 »

Am primit si ultimele informatii, citez :
Masina se afla in stadiu final de fabricatie.

Cu alte cuvinte, desi am serie de sasiu din 04.08, masina pare sa nu fie finalizata, explicatia, ba ca e in CTC , ba ca ar fi lipsit anumite accesorii care trebuiau adaugate pe masina, insa fabrica nu mentioneaza o cauza exacta.
Deci de trei saptamani incoace discutam in termenii ca masina e ok , doar asteapta sa fie incarcata. Acum brusc nu e finalizata.
Poveste cusuta cu ata alba.

Luni ma reaud cu ei pentru a vedea daca exista vreun update.
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

Nasol! Pacat ca te fac sa iti faci sperante desarte. Deci depasesti cu succes cele 4 luni, de la lansarea comenzii. Daca stiai, mai faceai comanda?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Post Reply

Return to “Generalităţi”