Sportage 2016

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Pentru cei cu GTLine! Aveti anvelope de 19 Continental. La voi scrie unde au fost fabricate, cum e normal pe orice anvelopa? M-am uitat si rasuitat si nu am vazut...made in...nicaieri. Ma mir, e vorba de Continental!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sportage 2016

Post by b76bgaarh »

sa nu fie pe interior. rezerva are?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Hopa! Am intrat de curiozitate pe site la ei si ce sa vezi, scumpira masina cu vreo 400 de euroi acum! =D> Mai bine zis au micsorat discount-ul oferit cu atat, ca pretul de lista a ramas la fel!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

b76bgaarh wrote:sa nu fie pe interior. rezerva are?
Pai rezerva e Made in Korea si e Hankook, ce sa vad?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

ionut76
Posts: 32
Joined: 03 Jul 2016, 13:53
Auto: Kia Sportage 2015

Re: Sportage 2016

Post by ionut76 »

Da, au revenit la pretul vechi. Asta plus Rabla inexistenta = no Sportage anul asta :(

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Ar mai fi disponibile vreo 3000 de tichete Rabla, pentru acest final de an. De urmarit cand le dau drumul insa!

Ce inseamna sa ai cerere, sa intarzii cu onorarea comenzilor si sa te lacomesti. Poate ne ajuta insa Guvernul si scapam naibii macar de taxa de poluare de tot, ca e cam maricica la Sportage. Poluante motoarele astea! Mai scot un rand de numere rosii si mai astept deci!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

mario78
Posts: 22
Joined: 07 Mar 2016, 17:22
Auto: Sportage 2.0 crdi, 6AT

Re: Sportage 2016

Post by mario78 »

Salutare tuturor, tocmai ce am revenit din concediu, am parcurs 2250 km, dus intors Buc - Lefkada, consum mediu 8%. Am mers intre 140 - 180 km/h pe autostrada si 80-130 pe drumurile nationale. Motorul este 2.0 crdi, 185cp, 6AT.
Cu ce m-am ales dupa acest drum:
- pragul de plastic de pe laterale ciuruit de pietricele, mai ales in partea din spate si multiple ciupituri pe usi, in partea de jos, pana unde incepe curbura de la usi. Cele mai multe pe usa de la sofer, putine pe cea din spate si la fel cateva pe ambele usi din partea dreapta.
- mai nou se aude un scartait cand accelerez sau franez in zona in care se imbina consola de la schimbator cu bordul, daca apas cu mana in zona de imbinare scartaie.
La voi ati sesizat asa ceva?

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Sunt mai tipicar din fire asa! Totusi ma uimeste-repet asta, ce mult-tare-repede, se ciupeste spoilerul din fata al masinii. La fiecare drum mai observ cate o mica lovitura in lac, de la pietricele, zic eu! Insa tare imi este ca pana si insectele mai mari, prinse la impact pe bot, lasa urme fine de lovituri. Am curatat ieri putin botul, cu o solutie tip bug&tar remover si am ramas uimit ca am descoperit mici deformari ale lacului, pe urma de la insecta. Ori lacul e moale si subtirel, ori insectele, mai nou, au cap tare! :lol: Inclin sa cred ca lacul e nasol, ca la orice coreene, dealtfel si de ani de zile. Asa ceva...!

Sa facem un concurs, care isi vopseste primul spoilerul frontal! :twisted:
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by zaboss »

Posibil să fie și o problemă de proiectare defectuoasă, pentru că modelul anterior nu are asemenea probleme. Ok, se zgârie destul de ușor, dar nu am probleme cu pietricelele sau insectele, nici cu substanțele dubioase de dezăpezire.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Proiectare, zici? Poate ca e cam mare si prinde tot din fata. Era bun ceva mai gumos, mai moale. Totusi eu dau vina pe lac si vopsea. La cate masini am avut, nu am patit asa de repede, sa am surprize din astea, sincer acum! Nu vreau sa ma gandesc la iarna, ce va fi! :shock:
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

mario78
Posts: 22
Joined: 07 Mar 2016, 17:22
Auto: Sportage 2.0 crdi, 6AT

Re: Sportage 2016

Post by mario78 »

Corect, eu am doar cateva ciupituru dupa drumul in Grecia, dar am pastrat distanta mare fata de cei din fata :)
La fel de moale este si plasticul de la praguri, care s-a ciupit bine de la pietre, plus partea de jos a usilor :) Zici ca e de platilina masina :)
Ceva plastice care scartaie la interior?

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 2016

Post by default »

Aha...mai sunt patiti ca mine! Nasol pentru noi! Credeam ca sunt eu mai exagerat, dar vad bine inca si ma deranjeaza. De greieri nu ma plang inca, asta mai trebuia acum, ca imi piere incet-incet entuziasmul initial! #-o Poate merg si eu cam repede, asta e adevarat!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
Zite747
Posts: 52
Joined: 25 Apr 2016, 01:05
Auto: Kia Sportage 1.7

Re: Sportage 2016

Post by Zite747 »

Si eu am patit sa am cateva ciupituri pe bara din fata, doar una fiind mai serioasa. Aceastea fiind capatate in urma unui drum Bucuresti - Brasov si retur. Am ramas si eu surprins de cat de usor s-a ciupit spoilerul. Viteza maxima a fost de 110, iar in rest, 80-90. Deci n-am gonit si am pastrat si distanta oarecum de cei din fata. Incredibil. Acum vine intrebarea: Putem rezolva cumva? Si ma refer la dealer/service. Daca mai fac inca vreo 15-20 de drumuri ca asta, raman fara spoiler in acest ritm. WTF!?
M-am dus sa-mi pun si folie transparenta de protectie pe faruri si pe stopuri, observand cat de usor se strica exteriorul masinii. Dar cand am vazut cat de nasol aratau, le-am spus baietilor sa se opreasca.

Legat de greieri, momentan n-am auzit niciunul. Inafara de un troncanit ce vine din interiorul scaunului soferului.

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Vopsea retus kia. Cauta pe google. Nu ai de ales. Cam la toate marcile bara fata si capota se ciuruiesc rapid. Vopseaua pe baza de apa din pacate!

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by zaboss »

M-am uitat acum la a mea și văd că este o protecție de plastic care „înconjoară” mașina și preia mizeriile acestea, care nu ajung astfel la „tablă”. Pozele de pe net arată că și modelul nou are ceva similar, deci nu-mi dau seama cum ajung pe tablă să afecteze lacul și vopseaua.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Generalităţi”