termen de livrare depasit

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

Neah, tocmai ca nu o sa cedez la rahaturi de genul. In plus, masina vine deja cu tavita si presuri din partea lui + pachetul legislativ + 2 revizii gratis.
Va tin la curent dupa ce discut cu el, desi am impresia ca nu o sa rezolv mare lucru.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: termen de livrare depasit

Post by quelloo »

niste idei:
- bare transversale si cutie bagaje/suport bicla/suport skiuri
- resoftare direct de la ei (daca merita)
- set jante pentru iarna

sigur gasesc ei accesorii d-astea la preturi astronomice pe stoc care n-o sa le vanda prea repede. provizioane sa fie
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

Tocmai ce am venit de la dealer unde am vorbit cu directorul de vanzari. La cererea lui am intentat o scrisoare de mana ca daca masina nu ajunge in data de 05.09.2016 in curtea Kia Arad cu numerele provizorii se incepe procedura legala de desfacere a contractului. Oricum ar pune-o termenul de livrare a fost depasit de mult.

EDIT: Lor li s-a comunicat de la Bucuresti de catre un anume Florin, nu mai retin numele de familie desi l-a mentionat, ca masina a venit la Bucuresti, totul e OK, ca e pe vine ca nu stiu ce. Efectiv a mintit pe dealer-ul meu cu nerusinare, masina e uitata undeva prin curtea fabricii. Am intrebat daca au fost clienti cu masini personalizate dupa mine si a raspuns afirmativ, au fost masini cu comanda la 1 luna dupa comanda mea si au fost predate catre clienti tot inaintea mea.
Last edited by darksleep on 02 Sep 2016, 11:42, edited 2 times in total.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: termen de livrare depasit

Post by default »

Esti suparat rau vad si ai si motive. Ei nu se supara insa, o dau la altul! Vad ca esti din Vest, nu mai bine luai tu una din Ungaria, de exemplu. Am inteles ca e altfel, pe acolo, gasesti si masini de drive test diverse, de care vrei motorina-benzina. Nu ca la noi!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: termen de livrare depasit

Post by gabi2204 »

Darksleep, care era data de livrare contractuala (adica 14 zile + data productiei)?
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

Data de livrare a fost de 14 zile calendaristice de la efectuarea platii in contul Kia. Aceasta plata a fost facuta in data de 12 August. Asta ca sa nu mai zic ca in primul contract care l-am semnat in luna Mai, data de livrare a fost undeva la sfarsitul lui Iulie.

Primul contract a fost inlocuit de catre cei de la Kia pentru ca motive. Dar mi s-a dat 14 zile calendaristice, aceste zile au expirat pe data de 26 August.

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: termen de livrare depasit

Post by gabi2204 »

Situatia e aproximativ similara cu a mea, atat ca eu sunt cu Sportage GT Line, plata in 08.08.
Termen de livrare + 21 zile = 29.08.

Dupa ultimele informatii astazi s-ar incarca niste camioane in Zilina pt RO.
Inca nu am confirmare.
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

ionut76
Posts: 32
Joined: 03 Jul 2016, 13:53
Auto: Kia Sportage 2015

Re: termen de livrare depasit

Post by ionut76 »

Eu as merge sa reziliez contractul, la modul cel mai sincer. Sunt curios cum ar reactiona dealerul.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

@ionut76, tocmai el m-a pus sa scriu scrisoarea de "amenintare" catre Kia Romauto, care probabil o sa ii doara fix unde nu bate soarele.

@gabi2204 - degeaba se incarca astazi, o sa faca minim 2-3 zile pana la Bucuresti, dupa care mai stau acolo 1 saptamana pana vine cineva de la RAR sa le faca poze la seria de sasiu, motor etc pentru omologare. Dupa asta pleaca la Ploiesti, unde daca ai ghinion mai stau 2-3 zile ca schimba camioanele si de acolo cica le distribuie in Romania. Deci mai poti sta linistit minim 2 saptamani.

radurobertino
Posts: 93
Joined: 08 Jul 2016, 19:23
Auto: Kia Sportage

Post by radurobertino »

Eu am primit vestea buna că mașina mea a ajuns astăzi la Timișoara. Cred că șoferul trailerului s-a trezit pe drum și s-a întors după ea. Lăsând gluma la o parte, sunati-l pe Grosu Florin la Kia Romauto, el se ocupa de asta. Sunt curios ce va minte și pe voi.

Trimis de pe al meu 6045Y folosind Tapatalk

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

Asa, bine ca ai amintit de el. Grosu Florin este cel care tot i-a zis la dealer-ul meu ca masina este in drum spre Bucuresti, apoi ba ca a ajuns la Bucuresti, etc. Fix pix :-)

gabi2204
Posts: 158
Joined: 25 Mar 2016, 14:55
Auto: Kia Sportage GTLine1.6Tgdi-DCT
Location: Cluj-Napoca

Re: termen de livrare depasit

Post by gabi2204 »

Dupa cum promiteau ei, o data ce ajunge masina in Bucuresti , ar putea-o pune in aceeasi zi pe trailer pentru transport spre CLuj. (la mine ma refer)
Macar sa plece azi din Zilina.

Asa relatie greu de gestionat , nepasare, lipsa de comunicare n-am vazut de mult timp, dar ce sa-i faci noi atat putem.
Kia Sportage GTLine 1.6 T-GDI DCT (din 09.09.2016)

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: termen de livrare depasit

Post by Qalex21 »

gabi2204 wrote: Asa relatie greu de gestionat , nepasare, lipsa de comunicare n-am vazut de mult timp, dar ce sa-i faci noi atat putem.
Exact acelasi lucru il experimentez si eu cu Ceed-ul. Masina fabricata de aproape 1 luna cred, sta in Zilina, nimeni nu ma anunta nimic, cand incerc sa scot informatii le scot cu clestele. Simt o ignoranta si o nepasare care mi-a schimbat parerea despre KIA. Daca am zis acum cateva luni ca am fost castigat pe viata de catre KIA, acum nu stiu ce sa mai zic. Niste gesturi de bun simt ar fi putut schimba totul.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: termen de livrare depasit

Post by darksleep »

Mi-a confirmat dealer-ul ca azi la ora 16:00, adica peste 12 minute se incarca masini la Zilina, asteapta confirmare sa vad daca este si a mea pe trailer. Singura situatie care m-ar coafa putin ar fi in momentul in care intra masina in tara, sa fie descarcata la Arad direct. Nu mai Bucuresti - Pitesti - Arad.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: termen de livrare depasit

Post by Qalex21 »

Ce bine era daca aveam si noi acces la tracking pentru propriile masini... Doar platim o carca de bani.

Post Reply

Return to “Generalităţi”