7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Ciprian Bivol »

Si eu mai am momente cand simt zgomot de subturare. Nu stiu daca in treapa a 4-a. O sa urmaresc.

Adi90
Posts: 3
Joined: 03 Jul 2020, 01:01
Auto: Kia
Location: Ploiesti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Adi90 »

Multumesc. Urmariti daca in treapta a 4 simtiti aceasta subturare. De tinut cont sa nu accelerati grav, incercati sa accelerati treptat din treapta a 3 pana in a 5 si fiti atenti la treapta 4.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by akeem »

Daca va referiți la un fel de "mârâit" cu tremuraturi de subturare, am simtit si eu de cateva ori dar intr-a 7-a, cand o calcam foarte usor in panta si nu se hotara sa dea a 6-a. Evident, avand o viteza de deplasare la limita de jos pentru a 7-a (deci o turatie in jurul a 1500 rpm, chiar mai putin), nu la 130 km/h. Parca odata si intr-a 6-a dar pe panta mai abrupta. Rezolvarea: ridicat piciorul de pe accelerație si calcat din nou, un pic mai hotărât. Toate astea dupa mult mers pe Normal, probabil ca se lăsase pe tânjeală. In modul Sport sau dupa folosirea modului Sport o perioadă e mai vioaie si nu face chestii din astea.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

CatalinStefanel
Posts: 34
Joined: 25 Apr 2017, 17:24
Auto: Sportage GT-Line 4x4 DCT7
Location: Iasi

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by CatalinStefanel »

@akeem la mine au rezolvat treaba asta la revizie. Au zis ca au resetat nush ce la cutie si nu a mai facut de atunci. Au trecut 6 luni si am facut multe drumuri in afara orasului. Acum trece in a 6a cand da de un deal mai abrupt si nu mai e nevoie de apasare tare sau taiata acceleratia.

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Alx03 »

Am urmarit treaba asta cu subturarea in treapta a 4-a zilele astea si mi se pare ca inca se aude, dar din ce am observat, atunci cand e motorul rece. Poate are cutia tendinta sa schimbe putin cam devreme din 3 in 4. Si parca asta doar de cand a dat frigul. Pe vara/toamna nu retin sa fi observat asta.
Pe o nota asemanatoare: am mai citit post-uri de pe forum-urile Club Hyundai, specific cele legate de surioara Sportage-ului, Tucson, in aceea combnatie de motorizare + transmisie si...cam aceleasi plangeri apar si pe acolo vis-a-vis de subturare, trepidatii si unele pocnituri din cand in cand. Nu au chiar un topic dedicat pe treaba asta, dar problemele sunt aceleasi si sunt din cauza incapatanarii grupului Hyundai/Kia de a folosi ambreiaje mai "țapene", din ce se zvoneste.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by akeem »

Adevarul e ca si mie mi-au facut un update de soft la cutie/motor in mai cand am schimbat uleiul, dar n-am legat asta de faptul ca nu mai apar tremuraturile de subturare. Am crezut ca sunt eu mai atent sa le evit.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Ciprian Bivol »

Si eu am zgomotul de subturare in viteza 4, dar si in a 2-a. Dar doar cand merg mai incet. Daca accelerez mai sanatos, nu se mai simte nimic.

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Alx03 »

O sa vad daca reusesc si eu sa ii conving pe cei de la Premium Cars sa imi faca un update de soft la cutie in primavara.
Pana atunci, modul normal de mers mi se pare ca e putin prea "lenes", subturand motorul, de unde cred ca apar si simptomele astea, iar "Sport" creste prea mult sensibitatea acceleratiei. Ce bun era un mod "Drive Mode" mai de mijloc. :D

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Ciprian Bivol »

Da, era bun un al 3-lea "drive mode". Eu am inceput s-o mai conduc si in manual. :D

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by akeem »

Pe mine ce ma deranjeaza la Sport e ca e prea zgomotoasa. Ce naiba, si Loganul era mai silentios.
Daca nu era chestia asta o tineam mereu pe Sport (mai putin in oras, ca e prea smucita).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Alx03 »

Da, pe Sport se aude putin si exact cum zici, mai tinde sa si smuceasca, cand incerci sa mergi "normal", dar prin oras. Si eu cred ca putea fi mai bine antifonata putin masina. Adica, imi dau seama cat de bine se aud inclusiv senzorii de parcare afara, cu geamurile inchise. Daca e sa o compar cu masinile nemtesti din punctul asta de vedere...nu prea are sens comparatie. It is what it is. In cealalta masina (un e39 din 2002), pot sa dau muzica blana ca nu se aude nimic afara. Dar deja comparam mere cu pere, ca sunt din clase complet diferite.
Revenind la cutie - si eu o trec din cand in cand pe manual si schimb cam pe unde mi-ar placea si mie sa schimbe automata in modul normal si poate e placebo, poate e si putina realitate, dar dupa cateva drumuri asa, in manual, mi se pare ca schimba mai "cum trebuie" si pe Normal ulterior. O vreme, apoi se reintoarce la vechile obiceiuri. :) Acum e de adaugat ca in ultimul timp 80% dintre drumuri scurte sunt facute prin oras. Sper sa n-am probleme cu depunerile de calamina de care se mai vorbea la GDI pe alte forum-uri.

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Fraierica »

Am schimbat ambreiajul la IMG, nu se compara. E ca noua masina.
Pentru noul ambreiaj codul numeric de produs e identic cu cel de fabrica insa e urmat de FFF. Eu am dedus ceva in genul For Factory Fit sau Fit For Factory. Pot sa programez de pe acum urmatorul kit, abia astept sa fac vaccinu si sa revin la 20-30k km pe an 🥸

liviu_123
Posts: 3
Joined: 11 Dec 2020, 15:16
Auto: Not yet
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by liviu_123 »

Salutare! Tinand cont de probleme care sunt prezente pe acest DCT, daca ar fi sa alegeti iar o masina cu cutie "automata", ce ati alege? Cu convertizor de cuplu? Vad ca Citroen-Peugeot au cutie EAT8 de la Aisin, cu convertizor. Sunt acestea mai fiabile in timp?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Nesta3 »

Sunt cele mai bune.Cu cele ZF de la bmw
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by tomavlad1 »

Un zf /BMW as alege și eu

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Generalităţi”