Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Ct10dre
Posts: 60
Joined: 18 Mar 2018, 12:03
Auto: Sportage 2013
Location: Constanta

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Ct10dre »

Ms Nesta, le-am vazut intr-un final dar mi se par cam piperate la ei . Fata de celelalte site-uri vine in jur de 400 Ron in plus .Probabil si de aia le-au scumpit , competitorii nu le au in stoc. O sa ma orientez catre alt model .

al3x
Posts: 4
Joined: 04 Aug 2021, 12:01
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Info achizitie cauciucuri si jante de iarna

Post by al3x »

Salutare tuturor!
Voi intra in posesia unui Sportage nou pe la jumatea lunii septembrie. Masina vine cu anvelope de vara si jante pe 17.
Ce imi recomandati in materie de roti de iarna(anvelope si jante) avand in vedere ca as vrea sa pun jante pe 16?
Nu sunt hotarat daca sa pun pe masina jante de tabla sau de aliaj.
Voi ce parere aveti?
Multumesc frumos pt eventualele raspunsuri si scuze de deranj!
O zi frumoasa mai departe tuturor!

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by soparlik »

Io as merge pe Nokian WR SUV 4 si jante de aluminiu Alutec Tormenta Polar Silber ori Alutec Singa Polar Silber - 433 bucata pe anveloshop / le am de 2 ani si is multumit - io am pe 17 / as fi luat pe 16 dar nu mere din cauza franei electrice
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by surfer »

Salut,

Am mutat postul aici, fiindca e topic dedicat. ai multe pagini, dar si multe informatii utile.

Scurt si la obiect: tine de buget, atat dimensiunea cat si tipul jantelor. Sfatul personal ar fi sa mergi tot pe 17, jante de aliaj, anvelope Falken.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

al3x
Posts: 4
Joined: 04 Aug 2021, 12:01
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by al3x »

@soparlika...sa inteleg ca pe modelele cu frana de mana electrica nu se pot pune roti de 16? sunt in aceeasi situatie ca tine :))

al3x
Posts: 4
Joined: 04 Aug 2021, 12:01
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by al3x »

@surfer...ms frumos...e primul post...my bad!

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by soparlik »

din cauza etrierului (desi in cartea masinii si pe stalp se poate / vezi ca este o nota de subsol in cartea originala a masinii unde scrie ca nu se poate) - mai bine suna de unde ai luat-o (la reprezentanta si verifica cu ei - io asa am facut si am schimbat comanda la anveloshop de pe 16 pe 17 (1300 in plus / 4700 in total ca altfel ma trezeam dupa 6 luni ca nu erau bune rotile si nu ma aveam cum sa le fac retur)
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

al3x
Posts: 4
Joined: 04 Aug 2021, 12:01
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by al3x »

@soparlika ms frumos...sun sa intreb inainte de a da comanda!

User avatar
Smug
Posts: 74
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Smug »

Am luat un set de roti complete din afara, originale kia pe 17", masina o am din vara asta, e model 2016 gt line diesel. intrebarile ar fi legate de jantele de aliaj, daca le pot schimba singur, ele par echilibrate, au plumbii pe interior, dar momentan am jante de 19", e vreo diferenta? trebuie ceva schimbat, gen geometrie? Iar anvelopele de iarna, desi sunt in stare buna au DOT 2016, e riscant sa le folosesc macar iarna asta?

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by surfer »

Recomandarea ar fi sa le echilibrezi din nou, daca au fost folosite dupa ultima echilibrare. Dar tinand cont ca la anul oricum vei schimba anvelopele (nu e nicio problema ca au DOT2016 daca au carne), le poti monta fara o noua echilibrare.
Geometria nu trebuie refacuta.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Smug
Posts: 74
Joined: 26 Jul 2021, 10:03
Auto: Sportage'16 GTLine 2.0D AWD AT
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by Smug »

Stiu ca nu trebuie sa ma zgarcesc, sotia spune chiar sa iau anvelope noi. Problema ar fi ca sunt din ilfov sud, intre s5 si s4. Nu m-as mai duce la vulcanizarea de cartier sa-mi bata aia in roti cum faceam cand aveam masina cu jante de tabla. Dar nu stiu unde sa le echilibrez si montez, sa aiba si dinamometrica. Planuiam sa-mi cumpar una si sa le schimb singur, dar o anvelopa pare dezechilibrata, e tocita putin mai mult pe o parte. Oricum o pun pe spate e printre cele doua cu profil mai mic, iar pe fata le pun pe cele cu profil bun care arata ca noi

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by surfer »

Pentru iarna asta eu cred ca e ok. La anul cand vei lua anvelope noi, mergi la vulcanizare.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by nanumihai84 »

Eu am comandat setul asta. Vad ca intre timp nu mai au pe stoc https://www.emag.ro/roata-completa-hyun ... D0MJ37MBM/
Movement that inspires

alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by alexx22 »

RAR nu consideră anvelopele all season proiectate pentru toate anotimpurile

https://m.adevarul.ro/news/eveniment/at ... index.html

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Jante si anvelope Sportage

Post by zaboss »

Eu pot înțelege că în presă ajung ăia care nu se pot angaja la Glovo, dar dacă tot citim ceva, hai să facem un efort să înțelegem ce scrie acolo. Nu degeaba avem scoruri mari la analfabetism funcțional.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Generalităţi”