Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Kia Sportage (2022)

Post by BlueOne »

natarau wrote:Sportage-ul mai are recomandare de a nu se depăși 3000rpm in prima mie de km?
Da, mai scrie - e aceeași recomandare: primii 1000 km - max. 3000 turatii.

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Kia Sportage (2022)

Post by natarau »

BlueOne wrote: 01 Jun 2022, 21:16
natarau wrote:Sportage-ul mai are recomandare de a nu se depăși 3000rpm in prima mie de km?
Da, mai scrie - e aceeași recomandare: primii 1000 km - max. 3000 turatii.
Mulțumesc!

Antz
Posts: 10
Joined: 16 May 2022, 14:32
Auto: Kia EV6 GT-line AWD
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Antz »

Am si eu o intrebare pentru cei cu GT-line-ul primit: cum sunt farurile?
Se pot compara cu cele din grupul vag? (ma refer la functia adaptiva/matrix a lor).
Si o alta intrebare, am tot cautat sa vad daca au si cornering light, ceva, aparent nu ar avea. Cum e noaptea, se simte nevoia de ele sau fac fata unghiurile largi ale farurilor? Exista posibilitatea setarii proiectoarelor pe post de cornering light?

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Kia Sportage (2022)

Post by natarau »

Cunoașteți garda la sol pentru varianta cu roti pe 19"?

tyut
Posts: 52
Joined: 29 Sep 2018, 16:58
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT
Location: botosani

Re: Kia Sportage (2022)

Post by tyut »

Nu stiu cum sunt modelele noi,dar ,GT LINE-UL meu din 2019 ,cu faruri led are o f.buna vizibilitate nocturna,nu simt nevoia de cornering, nu ca nu ar fi buna.

zfmflorin
Posts: 11
Joined: 03 Oct 2021, 12:30
Auto: Sportage
Location: Cristian, BV

Re: Kia Sportage (2022)

Post by zfmflorin »

"
Cunoașteți garda la sol pentru varianta cu roti pe 19"?
"
Din ce am găsit la un moment dat are 175 mm și pt R 18 sau 17. Se ajustează din înălțimea talonului ( diametrul roții fiind cam același).
Tucson-2022, 1.6T-GDI, 6MT, AWD
i10-2021, 1.2 MPI, 5MT

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Alx03 »

Antz wrote:Am si eu o intrebare pentru cei cu GT-line-ul primit: cum sunt farurile?
Se pot compara cu cele din grupul vag? (ma refer la functia adaptiva/matrix a lor).
Din ce am vazut prin review-uri (a se vedea si cel de la "Atelierul de Detailing"), lumea chiar lauda farurile matrix de pe model. Si eu sunt curios de ele, pentru ca am GT Line-ul din 2019 cu LED si cu toate ca nu sunt rele, cand m-a mai prins noaptea pe serpentine sau drumuri neamenajate, la manevre, am dat drumul si celor de ceata ca sa mai ajute cu vederea laterala, pentru ca mi se pare ca farurile in sine, din cauza pozitionarii inalte, incep sa lumineze numai chiar de la un anumit nivel, destul de sus, in ciuda celor spuse de user-ul "tyut" mai sus.

mesmer88
Posts: 59
Joined: 19 Feb 2017, 19:38
Auto: Kia

Re: Kia Sportage (2022)

Post by mesmer88 »

zfmflorin wrote:"
Cunoașteți garda la sol pentru varianta cu roti pe 19"?
"
Din ce am găsit la un moment dat are 175 mm și pt R 18 sau 17. Se ajustează din înălțimea talonului ( diametrul roții fiind cam același).
Asa este, pentru garda la sol nu contează janta. Diametrul rotii cu totul este la fel între 19,18,17,etc

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Kia Sportage (2022)

Post by bogdanescu03 »

@Alx03 din cate stiu, farurile cu matrice led ofera doar posibilitatea de a aprinde anumite leduri in functie de trafic pentru a nu deranja pe ceilalti conducatori. Adica regleaza faza lunga si fata de cei care vin in sens opus dar si fata de cei care merg pe acelasi sens si astfel poti sa mergi cu faza lunga tot timpul. Luminarea in lateral cred ca este influentata de pozitionarea farurilor, cum ai zis si tu. Pentru luminarea in viraje e necesar sa fie ai faruri adaptive (nu are importanta daca sunt cu matrice sau nu) iar la unele modele care nu au faruri adaptive, sunt folosite lampile de ceata (se aprind individual la rotirea volanului)

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Alx03 »

In general, da, ai dreptate. Insa am observat la unele modele din gama VAG mai noi, cu faruri matrix, ca nu mai folosesc farurile de ceata pentru cornering, ci au tot o functie ce e parte din cele matrix pentru acest scop. Posibil sa fie ceva asemanator si la Sportage. Ar fi pacat sa nu fie asa. Insa din pacate, deocamdata se programeaza test drive-uri noaptea :lol: deci probabil doar vreun coleg care a luat un Sportage cu dotarea aceasta poate sa ne lamureasca pe viitor.

User avatar
Apache
Posts: 89
Joined: 20 Feb 2017, 23:01
Auto: Kia Sportage GTLine+
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Apache »

Sunt câteva filmulețe pe YouTube (căutare: “Kia Sportage 2022 Matrix led”), care prezintă în detaliu sistemul.
KIA Sportage MY23 GTLine 1.6 T-GDI MHEV 7DCT 4x4

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Kia Sportage (2022)

Post by natarau »

A înlocuit cineva becurile de la număr și eventual cele de la interior (la versiunea fără trapa) cu LED-uri? La service mi s-a spus că nu fac asta. Am găsit la cei de la leditup și, dacă sunt plug&play, nu ar trebui să afecteze garanția. Eram curios dacă cineva deja a făcut-o.

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Kia Sportage (2022)

Post by BlueOne »

Da, am inlocuit eu la un Hyundai nou, in garantie, dupa cum urmeaza: becurile de la numar, cele de la parasolar, de la portbagaj (diferenta enorma), de la topedou si de la marsarier. Nu am avut niciodata discutii sau probleme vis-a-vis de garantie.

Le-am comandat de pe Aliexpress si le-am schimbat in cateva minute. Pentru rapiditate, se pot comanda si din tara (merita efortul pentru ca diferenta de pret nu e chiar asa de mare).

Situatia in sine este relativ ciudata (ca sa nu zic stupida) insa este explicabila: trebuie sa existe mici diferente fata de faceliftul care va urma - tehnologia de baza fiind deja implementata, trebuie sa ramana alte detalii care sa poata fi schimbate/imbunatatite.

natarau
Posts: 40
Joined: 12 Jan 2015, 14:18
Auto: Ceed

Re: Kia Sportage (2022)

Post by natarau »

Mulțumesc pentru răspuns!

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Kia Sportage (2022)

Post by BlueOne »

Apropo de "plug&play" - toate aceste becuri LED sunt facute sa fie echivalente ca si consum cu cele clasice (adica sunt "can-bus"). Oricum, la aceste masini, computerul nu detecteaza daca s-a ars sau nu un bec de genul, adica indiferent ca e un bec cu halogen sau cu unul can-bus (sau chiar si fara can-bus), masina nu detecteaza acea mica variatie si sa semnalizeze in bord. In plus, nu cred ca instalatia de iluminare ambientala sa fie legata impreuna cu vreun modul de confort sau alt sistem auxiliar pe care sa il influenteze - bineinteles, asta doar producatorul stie exact insa nu ar fi logic sa fie asa deoarece orice sistem auxiliar ar fi afectat daca s-ar arde un bec din instalatia de iluminare (mai ales ca sunt halogen si au durata de viata mult mai mica ca unul LED).

Post Reply

Return to “Generalităţi”