Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Man0204 »

@gabi_mihai am vorbit si raspunsul a fost ca nu au informatii mai multe, este in functie de noroc (aparente nu am avut noroc, macar masina sa vina fara probleme) :)

@wizx ce fel de configuratie ai avut? ma gandeam ca poate totusi ar fi cauzata intarzierea si din cauza configuratiei mele pentru phev, am ales sa nu am trapa pentru ca nu voiam sa imi manance din spatiu. Cand am facut configuratia, trapa (PK0006) nu era obligatorie cu Pachet GT Line premium (PK0010), dar acuma este din cate vad.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Minu »

Eu in locul tau ii solicitam sa ma inscrie in programul rabla.De ce?Pentru ca unu la mana, indiferent cand vine masina, mai devreme de martie- aprilie nu o poti ridica pana nu dau drumul la programul rabla.Si 2 la mana si cel mai important, nu iti poate garanta nimeni ca mai prinzi rabla la anul, e posibil ca statul sa nu mai aloce tichete care sa aiba valoarea actuala sau mai rau sa nu mai aloce deloc, decat pentru electrice iar in cazul asta vei fi nevoit sa acoperi tu toata diferenta pana la pretul din factura.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by gabi_mihai »

@ Man0204

Cum se numeste dealerul tau din Baneasa..MIT Motors ?? Daca da, ei au prioritatea cea mai mare in a primi masini..

User avatar
BogdanMus
Posts: 59
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

Am fost ieri la dealer sa duc banii pt tichete si am stat putin de vb cu ag. de vanzari.

Mi-a aratat lista de masini in asteptare + cele care au primit data de livrare. Majoritatea care erau in asteptare aveau transmisie automata (90-95%), nu conta ca erau HEV, PHEV, MildH Benzina/Diesel sau nivelul de echipare. Mai toate masinile cu cutie manuala aveau data de livrare. Aparent sunt probleme majore la livrarea componentelor pt cutiile AT.

Que sera, sera. Eu de "bine", de rau, am la dispozitie 300 de zile incepand de saptamana viitoare. Devine frustrant si sper ca luna asta sa primim o informare generala vizavi de termenele de livrare KIA din partea MIT Motors.
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by gabi_mihai »

Sper sa ne informeze si sa ne returneze avansul in timp util daca e cazul...sa ma duc sa o iau din Germania...ca sunt pe stoc. Si apropo, la dealerul meu am vazut 2 PHEV cu toate optiunile...inclusiv 4x4..deci astea au putut fi livrate etc..

User avatar
BogdanMus
Posts: 59
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

@gabi_mihai

Da, sunt si exceptii dar e ceva de genul: din 100 de masini PHEV/HEV/etc. cu transmisie AT sunt livrate doar 3, 4. In ritmul asta o sa fie livrate toate in 5 ani. :)
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

Andrei1994
Posts: 24
Joined: 07 May 2022, 10:20
Auto: Kia Sportage 2022
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Andrei1994 »

Foarte tare! Totusi, parca era o informare, din partea fabricii, cu privire la faptul ca pana in octombrie-noiembrie se vor onora comenzile existente.
Refuz sa înțeleg cum este posibil ca sa am comanda data de acum noua luni, dar totusi, sa aflu ca exista exceptii de persoane care au comandat la 2-3 luni dupa mine, aproximativ aceeasi configuratie, si au primit masina, din cauza ca ,,tine de noroc”, dar si persoane care au comandat inainte si inca astepata.
Din ce exemple vad pe paginile de facebook, nu tine doar de cutie.
Oricum, lipsa de comunicare dintre dealeri si fabrica, e cea mai frustranta, mi se pare inadmisibil sa spui ca ,,pana in octombrie o sa aveti masina”, iar dupa sa spui ca nu ai nicio veste. E bataie de joc
Last edited by Andrei1994 on 06 Oct 2022, 11:39, edited 1 time in total.

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BlueOne »

@Andrei1994

Cam asa ceva..Din ce observ, toate comenzile plasate incepand din Iunie au termen de livrare Octombrie + 180 zile. Intelegem ca tot ce s-a comandat pana in Iunie ar trebui sa fie livrate anul acesta.

Andrei1994
Posts: 24
Joined: 07 May 2022, 10:20
Auto: Kia Sportage 2022
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Andrei1994 »

Da, e trist ca am ajuns sa sper ca o livreaza anul acesta. Nu e normal. Tocmai ce am citit pe un forum din germania cum ca omul a anuntat ca a primit masina, un gt line premium - mhev - comandat in Iulie. Pai cum mama naibii …. Si eu astept din Ianuarie.

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BlueOne »

@Andrei1994

Da, si multe alte cazuri fericite prin alte tari. Multora incepe sa ne para cumva rau ca am dat comanda aici cand puteam sa fii cumparat masina din Germania, Franta, etc..era mai simplu, mai rapid, un pic mai scump (e drept) insa ne-am fi folosit de ea in tot acest timp..

User avatar
BogdanMus
Posts: 59
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

@Andrei1994

Sa stii ca e mai mult lipsa de comunicare din partea fabricii. O sa se normalizeze situatia in cele din urmă pt ca nimeni nu are de castigat, mai ales dealerii.
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Azi am depus dosarul pentru rabla classic. Cei care ati trecut prin asta,cam cit dureaza pina primesc rezultatul?
Multumesc!

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Minu »

Persoana fizica sau persoana juridica?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Juridica.

User avatar
BogdanMus
Posts: 59
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

@nicusors

Cumperi tichetele sau casezi tu masinile?

In cazul meu, pers. fizica care a cumparat tichetele, a durat 24h-48h. La Peugeot 24h, la KIA 48h. Cel mai mult am asteptat fiscalul online de la ANAF, care a durat 2 saptamani :). Nu cred ca sunt mari diferente pt. pers. juridice.
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

Post Reply

Return to “Generalităţi”