Crossover cu cutie automată

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by cmusat2000 »

Salut Zaboss,

La CX-3, pe cutie automata preturile variaza intre 21500-26000euro. Pretul de 14500 cred ca e vreo oferta la entry level dar pe manuala, nu cred ca la AT poti lua masina sub 19000. Dar merita incercarea.

La Moaka, eu inainte de a lua Sportage, am cerut o oferta, si pe versiunea Drive, cu multe optionale incluse, am primit un pret destul de bun de la vreo 23000 euro la circa 18400euro, iar daca ai un tichet rabla o duce poate spre 17000euro. Merita sa incerci, cred ca la Union Motors sau Radacini prinzi cea mai buna oferta.
La Radacini poate gasesti si un CX-3, eu am vazut una prin TM, mi se pare foarte mica, intre un 208 si un Astra, insa la interior arata bine de tot, materiale foarte faine. Nici Mokka la interior nu sta rau, insa pe bord ai milioane de butoane, insa fata de CX-3 e mai spatioasa.

Toate cele bune.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

stcul de cx3 e vandut pana in februarie 2016.

ps. cel mai mult imi place 500x.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Moka a fost prima mașină la care mă oprisem când am luat Sportage. Mie mi-a plăcut foarte mult, are una dintre cele mai mișto poziții la volan, calitativ este peste Captur. Îmi configurasem unul diesel AT (cred 1,6/136 CP) 4x4 la un pic peste 20.000. (Interesant este că în broșurile de pe site-ul Opel nu ai variantă 4x4 AT, dar se poate). Soția l-a refuzat că este mic. În principiu, cred că aș putea aduce un benzinar în buget, dacă discountul mediu de 4000€ se păstrează.

CX-3 mi s-a părut din descrieri că este mică, nu am văzut-o în realitate.

O să merg zilele acestea la Rădăcini pe Maniu fiindcă acolo am Opel/Suzuki/Mazda (Arian). Asta cu CX-3 vândut până în martie 2016 am reținut-o de pe reno.ro la discuția cu Kadjar. Și Suzuki a ajuns acum la noiembrie cu programările pentru Vitara. Oricum, achiziția este planificată cam pe-atunci, în sensul că cel târziu în martie să avem mașina.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by stenso »

Mitsu ASX? Sau arunca un ochi pe la Ford cu ale sale B max C max S max sau pe la Fiat cu Panda (care a crescut mult si cred ca e in buget bun) si cu 500L sau 500X.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by cmusat2000 »

zaboss wrote:Moka a fost prima mașină la care mă oprisem când am luat Sportage. Mie mi-a plăcut foarte mult, are una dintre cele mai mișto poziții la volan, calitativ este peste Captur. Îmi configurasem unul diesel AT (cred 1,6/136 CP) 4x4 la un pic peste 20.000. (Interesant este că în broșurile de pe site-ul Opel nu ai variantă 4x4 AT, dar se poate). Soția l-a refuzat că este mic. În principiu, cred că aș putea aduce un benzinar în buget, dacă discountul mediu de 4000€ se păstrează.

CX-3 mi s-a părut din descrieri că este mică, nu am văzut-o în realitate.

O să merg zilele acestea la Rădăcini pe Maniu fiindcă acolo am Opel/Suzuki/Mazda (Arian). Asta cu CX-3 vândut până în martie 2016 am reținut-o de pe reno.ro la discuția cu Kadjar. Și Suzuki a ajuns acum la noiembrie cu programările pentru Vitara. Oricum, achiziția este planificată cam pe-atunci, în sensul că cel târziu în martie să avem mașina.

Robert Adam - prezentare 1.5l diesel Mazda CX-3 CD 105 - AT
http://www.turatii.ro/2015/07/13/mazda- ... ution-top/

Pretul insa e descurajant.

Enjoy.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

ASX cu AT este scump și prea spartan. Inclusiv pe forumul lor, lumea este mai degrabă nemulțumită și majoritatea posesorilor ar alege altceva. B-Max/C-Max, nu prea corespund profilului - gardă la sol ridicată.

Fiat este o poveste interesantă. Panda e o mașină mișto, are și variantă 4x4 la un preț decent, dar, nu acceptă cutie automată decât la motorul de 0,9, care nu este pe 4x4, deci își pierde avantajul față de 500, care este un mega-hit, cea mai reușită „restaurare” a unui clasic, dovadă imensul succes comercial. Aș lua una mâine pentru mine :D Nu prea e însă mașină de alergat pe arătură și nu știu dacă aș face un București-Cluj-Napoca cu ea :D 500x este o declinare mișto (și o reclamă genială), dar iese bine din buget. Mi-ar place să testez una din variantele 4x4, cu cutia automată cu 9 trepte (25.000€).

Cu CX-3 m-am lămurit, 14500 era prețul fără TVA, cu tichetul rabla. Prețul normal e cât un Sportage bine dotat. Mașină pe care o cumpără doar fanii mărcii ori vreo piți cu un sponsor generos, dar care nu are bani de Evoque și i-a fost frică să-i ia o mașină mai mare.

Oricum, tot analizând mașini îmi dau seama de cinismul producătorilor, care pentru o mașină ușor înălțată iau în plus minim 30% din prețul clasei respective: 2-3000€ la Renault Captur vs. Clio, 3-4000€ 2008 vs. 208, 4-5000 Juke vs. Note, 5-6000 Moka vs. Corsa ș.a.m.d. Discutăm strict de versiuni 4x2, că dacă mai adăugăm și transmisiunea automată deja vorbim de altă ligă. Prețul mediu pentru zona asta de preț depășește pe cel al unei compacte bine dotate. Indiferent de marcă, în jur de 20.000 iei o compactă în versiune de top. Aici, Renault îmi pare a avea cel mai cinstit preț pentru Captur, la fel Suzuki. CU puțină indulgență, în baza discounturilor generoase, aș putea include și Opel Moka.

O altă chestie este că, în continuare, cutia automată este un lux, apare doar în configurațiile de top, doar pe anumite motorizări. Unii (Peugeot 2008) nici măcar nu listează pe site ca opțiune așa ceva. Or, tipul acesta de mașină (Captur/Moka/2008 & comp) sunt mașini „de femeie”, mașini de oraș, deci, cutia automată e chiar necesară. Aș pune asta mai degrabă pe prostia dealerilor locali, care nu înțeleg ce vând și cui.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Că nu mai pot să editez, „dacă mai adăugăm și transmisia automată” trebuie citit „dacă mai adăugăm și tracțiunea integrală”.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Azi am fost blocat în pasajul Lujerului vreo 20 de minute în paralel cu un CX3 condus de o doamnă în vârstă. Câteva observații din afară:
- Mașina este frumoasă, dar culoarea neagră (gri???) nu i se potrivește deloc. Linii fluide, rotunjimi, aspect plăcut.
- Înălțime cât o berlină normală (cât un Logan, de exemplu). Ținând cont că are garda la sol mare, probabil că spațiul interior este foarte mic pe înălțime, mai ales că în spate e teșită bine. Cred că un adult își găsește loc cu greu în spate, ceea ce nu e cazul la Captur și Moka, unde eu stăteam comod.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

la mine la bloc sunt deja 2. designul a prin f bine.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

În linii mari, cam așa gândesc și eu. Din păcte, Mazda depășește bugetul, Suzuki parcă nu mă convinge, rămân Moka, Captur, Juke. Să vedem și Creta când o ajunge. Pe la începutul lui septembrie mă mai eliberez un pic și o să merg la drive-test, fiindcă una e când o pipăi în showroom, alta e când ieși cu ea pe stradă.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by zaboss »

Vitara a prins la noi destul de bine, am văzut deja multe pe stradă. De bine, de rău, Suzuki are o rețea de dealeri destul de extinsă, numai în București sunt vreo 4, comparativ cu Kia unde-s doi. SSangyong mi se pare încă prea exotic, nu m-aș aventura, chiar dacă prețul sună interesant.

Partea bună este că de la 1 ianuarie scade prețul cu vreo 3% (prin scăderea TVA). Mai amân un pic test driveul că sunt foarte ocupat.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by b76bgaarh »

Acum sunt 3 ca e și cel din giylesti, autonet
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Se poate 1,6 GDI cu transmisie automată pe Sportage?

Post by Minu »

Vitara e o masina excelenta la pretul pe care il are, mai exact 14100E, e la fel cum a fost Ceed prima gerenatie.Iar consumurile sunt de "speriat" 5,9-6 in teste si pe forum la fel se lauda utilizatorii, nici masinile din clasa mica (,) cu motoare anemice nu scot asemenea consum si nici nu vad rostul sa iei diesel cand ai consumul asta la 1.6 benzina, de-a dreptul remarcabil ce au reusit sa faca japonezii.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Post Reply

Return to “Generalităţi”