Tips anti rozatoare!

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by criminus »

Am cativa vecini si alte cateva cunostinte care te-ar putea contrazice dupa ce le-au fost roase masinile de caini care incercau sa ajunga la pisicile/rozatoarele care se ascundeau in compartimentul motor. Au inceput cu aripile au continuat prin contra-aripi si au finalizat "gustarea" cu niste cabluri si conducte avand ca efect final un adevarat "pom de craciun" in bordul masinii :)
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Tips anti rozatoare!

Post by sergiu_psc »

Vouă vi se pare normal sa intre pisici la motor?

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Eu am mai scris, am un vecin in aceeasi parcare care a macelarit o pisica in motorul de Focus.
De probleme din astea am mai auzit in decursul anilor dar m-am confruntat doar la Sportage..
Culmea, o mai tin si la o casa de vacanta in zona care a fost infestata de soareci si sobolani la un moment dat, dar acolo nu s-a lipit nimic.
Mai mult, am vazut cu ochii mei Forester si Insignia cu acces de 4 ori mai mare la motor, adica lipsa orice fel de scut.
Din poze rezulta ca diverse motorizari de Sportage sunt mai bine sau mai putin protejate.
Nu consider ca e o problema a constructorului, doar chestia cu bioplasticul poate sa aiba importanta in sensul asta.

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Tips anti rozatoare!

Post by tomavlad1 »

Am constatat și eu că au apărut excremente de șobolan in zona de evacuare a gazelor deasupra motorului... Wtf...

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk


sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Tips anti rozatoare!

Post by sergiu_psc »

Despre Kia si rozatoare:
https://www.carcomplaints.com/news/2017 ... suit.shtml

Interesant articolul, se pare ca politica Kia este sa nu rezolva problemele in garantie.

criminus
Posts: 275
Joined: 07 Jun 2017, 15:06
Auto: Sportage 1.6TGDI GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by criminus »

In incercarea de a combate problema rozatoarelor mi-am luat urmatoarele unelte:
- https://www.dedeman.ro/bucuresti2/pulve ... /p/7037955
pt a spala zonele din compartimentul motor intr-o maniera cat mai putin periculoasa pt electrica masinii

- https://www.emag.ro/spray-protectie-imp ... D042V3BBM/
pt a descuraja vizitele ulterioare a oaspetilor nedoriti, pana acum am facut o singura aplicare, o voi face si pe a 2-a saptamana viitoare
Kia Sportage, GT-Line, 1.6T-GDI, AWD, DCT7, Sparkling Silver

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Ecologia loveste din nou.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Tips anti rozatoare!

Post by tomavlad1 »

Am comandat un aparat cu ultrasunete să-l pun in compartimentul motor sa vedem daca face minuni. Vă anunț daca sunt progrese.

Același aparat dar de pe eMag.
Www.anti-rozatoare.ro/aparat-auto-impot ... frei-78405

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk


dragostri
Posts: 27
Joined: 08 Dec 2017, 21:10
Auto: Kia Sportage 1.7 DCT
Location: Buc

Re: Tips anti rozatoare!

Post by dragostri »

salut, pentru a scapa de pisici care intra la motor ,ce ati facut?

sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Tips anti rozatoare!

Post by sergiu_psc »

Nu poți să scapi de pisici decât obturând spatiile prin care pot intra la motor.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by Flavyus »

Mie aparatele cu ultrasunete mi s-au parut eficiente. Pisica mi-a intrat o data, dar am masina parcata la bloc fix pe un traseu de pisici, pe acolo trec ele. De multe ori gaseam pisica pe capota. Acum am masina intr-un garaj in zona de munte unde casele din jur se plang de soareci, la masina mea nu vine nici unul.
Ce vreau sa spun e ca masina nu e magnet de soareci sau pisici. Desigur, cablurile alea cu soia nu ajuta.

Ca sa obturezi spatiile de sub masina depinde de model. Eu am pus poze mai sus, la motorizarea mea nu cred ca se poate, am cardanul 4x4 etc.
Mai puneti poze cand puteti sub masina, cu diverse motorizari.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


escu23
Posts: 18
Joined: 03 Apr 2017, 10:48
Auto: sportage

Re: Tips anti rozatoare!

Post by escu23 »

Salutari. Eu am pus aparatul, dar fara rezultate :((( asa ca am confectionat din inox , care se pare ca este unica sansa, deocamdata. Plus propun sa scrieti cati mai multi la fabrica sa se vada ca este o problema majora si intalnita la foarte multi posesori de Sportage, deci nu este un caz izolat, poate cine stie fac un recall. Eu le-am scris direct pe kia.com - contact.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Tips anti rozatoare!

Post by sergiu_psc »

Și eu am scris și la Kia Europa și la Kia Worldwide și nu am primit niciun răspuns. Au trecut doar vreo 2 luni de-atunci. Probabil merg pe principiul: ți-am luat banul, ți-am dat țeapa, la revedere, nu ne mai interesează de problemele tale.

In Romania toată lumea cunoaște problema dupa cum s-a mai scris pe-aici, dar nimeni nu o recunoaște oficial. Adică în fața îți spun știm despre ce e vorba, dar nu avem ce face, nu ne-a dat fabrica soluție pt asta, daca le ceri ceva in scris îți răspund că ești primul care se plânge de așa ceva.

Văd că sunt mai multi aici care se plâng de pisici la motor. Daca sunt doritori putem incerca și o acțiune comuna.

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Tips anti rozatoare!

Post by aqua »

escu23, cum ai fixat protectia aia?
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Tips anti rozatoare!

Post by sergiu_psc »

Si pe mine ma intereseaza detalii despre acea protectie. Este primul caz practic prezentat pe forum.
A mai scris cineva ca si-a pus o plasa, dar nu a mai dat detalii de atunci. Zicea ca solutia a fost eficienta, nu a mai gasit pisici de atunci.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”